projekt badania Mazda Kai 45-ci Tokyo Motor Show: Podgląd do następnego Mazda 3 (2018)

Mazda rozwija swój projekt Kodo. Pierwszy model, który będzie prowadzić zmodyfikowany Kodo 2.0 wygląd to nowa Mazda 3. W Tokio jest pierwszym badaniu.

25.10.2017 Uli Baumann

Pionierem kai mówi Mazda. Kompaktowa badanie pokazuje po raz pierwszy Kai -I około rok przed premierą - projektowania i technologii nowej Mazdy 3. nadchodzi koniec 2018 roku, między innymi, z silnikiem benzynowym o zapłonie samoczynnym na rynku.

Studia z nową platformę oraz nowy projekt

W zmarszczek, fałd i linii znaków, konstrukcja eliminuje niemal całkowicie, umieszcza go w prosty, skręconych powierzchni z dokładnymi przejściami. Nowa Mazda 3 przychodzi na nowej platformie SKYACTIV i następny etap 2010 wyróżniona Kodo wzorów. Badanie jest dostępne w 4.42 metrów długości na 20-calowych kołach i bardzo hojne rozstawem osi 2,75 metra. Badanie nie jest bardzo wysoka 1,86 m szerokości i 1,38 m. Kokpit otacza kierowcę i pasażerów, powinny czuć się w ten sposób zintegrowane z samochodem, ale nie skoncentrowany.

Mazda Coupe Visionprojekt badania Mazda Kai 45-ci Tokyo Motor Show: Podgląd do następnego Mazda 3 (2018) projekt badania Mazda Kai 45-ci Tokyo Motor Show: Podgląd do następnego Mazda 3 (2018) projekt badania Mazda Kai 45-ci Tokyo Motor Show: Podgląd do następnego Mazda 3 (2018) projekt badania Mazda Kai 45-ci Tokyo Motor Show: Podgląd do następnego Mazda 3 (2018)Mazda 6 z tylnym napędem

Od 2012 roku, Kodo określa projekt japońskiego producenta samochodów Mazda. Pierwszy model w Kodo wygląd w czasie była Mazda CX-piąty Teraz nadszedł czas na Kodo 2.0. Zmodyfikowany stylistyka jest zacząć od zmiany modelu Mazdy 3 w klasie kompaktowej. Japończycy pokazują pierwsze badanie projektu do na Tokio Motor Show.

SKYACTIV X i nowa platforma

Mazda Skyactiv X Fahrberichtprojekt badania Mazda Kai 45-ci Tokyo Motor Show: Podgląd do następnego Mazda 3 (2018) projekt badania Mazda Kai 45-ci Tokyo Motor Show: Podgląd do następnego Mazda 3 (2018) projekt badania Mazda Kai 45-ci Tokyo Motor Show: Podgląd do następnego Mazda 3 (2018) projekt badania Mazda Kai 45-ci Tokyo Motor Show: Podgląd do następnego Mazda 3 (2018)Więc idzie Diesotto

Istnieje również zobaczyć dopasowanie Skyactive architekturę pojazdu. Również podziwiać na stoisku jest pierwszy nowy świecie kompresja silnika zapłon paliwa produkcja, która ma doświadczenie produkcję pierwszej serii również w nadchodzącej trzeciej Mazda Wprowadzenie całkowicie nowo zaprojektowany Mazda 3 zaplanowano na koniec 2018th Skyactiv X spala benzynę, świece zapłonowe ma. Jednakże, w niektórych obszarach zmartwieniem trwać tylko przez wzrost ciśnienia, co skutkuje bardzo ubogiej mieszanki ulega samozapłonowi. Kompresja 16: 1 jest bliżej niż oleju napędowego na benzynę, co zwiększa efektywność na poziomie silnika o zapłonie rzeczywistym. Mazda wywołuje metodę "Spark Controlled zapłon samoczynny" (SCCI). Prototyp z 190 KM z dwóch litrów pojemności skokowej przekonany w pierwszej jazdy próbnej z reakcji przepustnicy i dobrej wyrafinowania.

Więcej o Mazda 3