Używane bohaterowie Super testowe w podręczniku odbiorcy: Jak dobrze Audi RS4 (B7) z wolnossący silnik V8?

W Audi RS4 B7 Audi odważył w segmencie silników szybkoobrotowych, 420 KM, V8-naiwniak w wersji sedan, kombi i wymienialnych. Problem: Z wiekiem, wielu cierpi RS 4 do nieefektywności. Mówimy, co należy wziąć pod uwagę przy stosowaniu zakupem.

11/05/2017 Roman Kopuły 4 komentarze Napędzany

Osiem zamiast sześciu! W połowie 2000 roku, producenci premii zmodernizowane ich sportowych sedanów i coupe. BMW zbudowali V8 4,0 litra w serii 3, Mercedes oparła się na 6.2l Torque młotkiem w C-klasie.

Audi RS4 B7 przewodników kupowania używanych samochodów sportowych, Super bohaterowie testowe Zdjęcie: AudiDen dał Audi RS4 B7, serię&# 39; s nadal kabriolet, sedan i Avant. Tymczasem zamienne Transakcje jak RS 5, sedan przerwano.

Audi wykonana również nowy silnik 4,2 litra przemieszczenia do A4 - oczywiście z ośmiu cylindrów ułożonych w kształcie litery V, przeznaczony oddychania swobodnie i długim skoku, nie turbo lub sprężarki 420 KM. Sprzężona sześciobiegową manualną. Automatyczna? nie dać. Uczta dla purystów.

Jak z Mercedes-AMG i BMW przeciwieństwie RS wyniosła 4 (B7), także dostępne w kombi. Marzenie każdego praktycznie ocenianych osób, które podróżują w sportowym podobnego. Dodatkowo, RS nadal był dostępny jako sedan i kabriolet w Audi katalogu. Wszystkie kolejne RS 4 dał ją tylko jako Avant. Od B7 około 14.350 pojazdy były budowane w latach 2005 do 2009 roku. Liczba zmienia się w zależności od źródła plus / minus 100 sztuk. Pierwotna cena wynosiła około 71000 euro na rynek.

Używane rynek samochodów: Przedział cenowy od 25.000 do 50.000 euro

Tymczasem można używany RS 4 (B7) dawania jako średni dochód. Ale samochody używane, które są co najmniej osiem i pół lat, istnieje kilka drobnych sprzeczek 4 B7 i kilka głównych problemów w Audi RS.

Spójrzmy najpierw na sytuację rynkową. Na odpowiednich portalach używanych samochodów jak mobile.de lub tutaj około 90 okazów znalezionych przebiegu do 200.000 kilometrów lub więcej. Skupmy się na tych z 125,000 kilometrów lub mniej pozostanie tylko 30 Audi RS4 B7 lewa. Ceny wahają się od 25.000 do 50.000 euro, w zależności od wieku, stylu nadwozia (sedan, kombi lub kabriolet), stanu i przebiegu.

Istnieją również kopie z ponad 200.000 kilometrów na mniej niż 20.000 euro. Jednak to dużo za to dość stabilny silnik V8. I, jak zawsze, kiedy kupcy kupuje droższe, ale bezpieczniejsze zasady - ze względu na zobowiązania ustawowego.

Audi RS4 (B7) Dobre wyniki w teście Super

Super test RS 4 przekonany "4,7 sekundy do 100 km / h to 1728 kg ciężki sedan do wstydu, a wartość przyspieszenia do 200 km / hw 16,9 sekundy," mówi. Problem: Wtedy, my jeszcze nie zmierzył wydajności pojazdy testowe do badania. W porównaniu z BMW E92 M3, Audi RS 4 było dokładnie 1,2 sekundy wolniej do 200 km / h.

Na północnej pętli RS 4 uzyskał czas okrążenia 8:09 minut. „Za wyjątkiem nieco niesforne zachowanie w gwałtownym hamowaniu z bardzo wysokim tempem RS4 ujawniono także w obszarze przygranicznym Nordschleife żadne niepokojące cechy”, napisał nasz Supertester. Inny obraz na Hockenheim: „spontaniczny i zwinny zwrotny w dalszej pod stałym obciążeniem początkowo jasne podsterowności - przynajmniej w wolnych zakrętach.”

Jednak najlepszą dyscypliną RS 4 był następnie testowane na mokro manipulacja „Korzyści z napędem na wszystkie koła są szczególnie przy niskich wartościach ľ, więc gdy jest mokra i nadal zarządzać śliskość na rękę” RS 4 w tym czasie osiągnął absolutny najlepszy czas na nawadniany Oczywiście manipulacja.

Bezpośrednim wynikiem wtrysku w złożach węgla w komorze silnikowej

„Zasadniczo, Audi RS4 jest bardzo ładny samochód z wielkim dźwiękiem”, mówi Thomas Damm, RS 4 ekspert w technologii dam pojazdu, spółka z Langenselbold w Hesji, który odnosi się konkretnie do modeli RS Audi. „Niestety, silnik jest dzieckiem problem”, dodaje. Po pierwsze, od czasu do czasu spożywać silniki olej (do 1 litra / 1000 km). Jest to zgodne z wielu raportów RS 4 forach takich jak tutaj.

A potem jest problem wydajność: Nawet kiedy wysyłają RS 4 rzadko osiąga obiecane 420 KM. „Większość władzy było na 380 do 400 KM,” mówi Dam. ale dowolny inny defekt można wykryć nawet bez kontroli: nagaru na zaworach ssących. „Tak więc, moc może być zmniejszona nawet o 40 KM,” mówi Thomas Damm. Powodem tego jest koksowania ówczesnego małego nowego wtrysku bezpośredniego.

Ponieważ paliwo przestaje płynąć (efekt czyszczący) przez rurę ssącą, ale jest wtryskiwane bezpośrednio do komory spalania, formy przed wlotem zaworu rodzaju skorupy niespalonego paliwa i oleju.

Audi RS4 B7, silnik, koksowego, utrata mocy Zdjęcie: RS-Klinik.deWie nowy: oczyszczanie mechaniczne koksowego jest rozwiązany - to wygląda na pierwszy lepszy i przynosi przede wszystkim większą moc i moment obrotowy.

„Wynik jest taki, że różnica ciśnienia a tym samym straty we wzroście wlotowego i silnik nie jest wystarczająco wypełniony. Skutek: mniejsza moc i mniejszy moment obrotowy RS Clinic „z Hanoweru”, pisze „tego problemu. Rozwiązanie: mechaniczne czyszczenie przewodu dolotowego. „Czyszczenie chemiczne przynosi coś o niskim zanieczyszczeniu,” czyta część RS Clinic. Kosztuje?

„Żądamy dla naszego oczyszczenia około 950 euro”, mówi Thomas Damm. Czyszczenie to niesie ze stanem ciężkiego brudu z powrotem dużo utraconej władzy. W kolejnych pomiarów są średnio o 30 KM, wracając po czyszczeniu. Czy to możliwe, aby zapobiec koksowania też? Trudne, mówi RS-klinika. Ewentualnie może to być przydatne do uciekania się do postaci gęstego oleju więcej płynów (np 15W50) zmniejszenie ilości oleju w spożycia.

Jeśli grzechotki silnik i pierwsze uruchomienie dni klackert (dwie do trzech sekund), łańcuch rozrządu i napinacz należy wymienić. „Dla silnika z potrzeby samochodu, aby dostać się i przekładnia są odłączone.” Koszt punkt dla tej usługi: 2000 do 3000 euro, w zależności od technologii Damm-pojazdu.

Zawiesinę dynamicznej kontroli komfortu jazdy amortyzatory wyciek

Innym słabym punktem Audi RS4 (b7) jest podstawa, według RS-klinice „bardzo wrażliwe”. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do amortyzatorów z adaptacyjnym zawieszeniem Dynamiczna jazda kontroli przecieku w czasie.

Audi RS4 B7 przewodników kupowania używanych samochodów sportowych, Super bohaterowie testowe Photo: Audi luka DRC Podwozie: Z biegiem czasu, amortyzatory są nieszczelne, wymiana jest kosztowna i może być wykonywane tylko w Audi.

Per se tylko mały problem, DRC nie byłby zamknięty hydraulicznie system operacyjny jako całość, zwykle przeważa ciśnienie oleju „około 15 do 16 bar.” Tłumik się nieszczelne, ciśnienie spada w całym układzie - wynik: wieloma tłumikami uszkodzenia lub zużycia szybciej.

„Wymiana i napełnianie amortyzator jest możliwe tylko dla Audi,” wyjaśnia tamę. Tak, to jest bardzo drogie szybko: a amortyzator będzie kosztować około 450 euro. Ekspert zaleca raczej jak instalację kompletnego podwozia, na przykład z KW lub Bilstein. To był zarówno cena jak i technicznym atrakcyjne niż starsza DRK dla klienta.

Ceramiczne hamowania rozdarty śruby

Jeżeli samochód z opcjonalnymi hamulcami ceramicznymi (bardzo rzadko!) Została wyposażona, nie może być problemów tutaj, ale te nie są widoczne na pierwszy rzut oka. „Tu powinna rozważyć bardzo ostrożnie”, mówi Dam. śruby przednich tarcz hamulcowych może być rozdarta - łączenia puli hamulca z pierścieniem ciernym.

W efekcie często miteingerissen plastry. Wymiana jest kosztowna - i nie jest już dostępny w samej Audi, ponieważ nie ma części zamienne są produkowane więcej dla tego systemu hamulcowego. Części pod adresem większości specjalistów. Damm: „wykładziny Łącznie będzie kosztować nas tarczy hamulcowej 2.700 euro.”

wniosek

Wybór używanych Audi RS4 w akceptowalnym stanie na rynku jest bardzo niska - i to nie będzie rosnąć. Szczególnie popularne RS 4 jest nadal Avant, modele te osiągnąć najwyższe ceny. Połączenie tego praktycznego nadwozia, wolnossący silnik V8, trakcja silny napęd na cztery koła i manualną skrzynią biegów znajdziemy nowy dzisiejszych czasach trudno. Wystarczający powód, dla fanów, którzy teraz oglądam RS 4 - idealnie oczyszczoną silnika i wymiany, łańcuch rozrządu.

Więcej informacji na temat Audi A4