Skoda Karoq (2017): Kompaktowy SUV w teście

Skoda Karoq przychodzi koniec roku na rynku. Jechaliśmy samochodem w dwóch wersjach benzynowych i mieć wszystkie informacje i zdjęcia nowego kompaktowego SUV Yeti i następcy.

11.10.2017 Holger Wittich Torsten Seibt Dirk Gulde 17 komentarzy Napędzany
  • Ceny i wyposażenie
  • Fahrbericht (aktualizacja)
  • Oprawa siedzenia
  • specyfikacje
  • Systemy wspomagania i wyświetlacze

Z małego SUV, grupa VW zakończy swój portfel SUV na tej platformie, która jest również siedzibą Ateca i zbliżający VW T-Roc build. Wprowadzenie na rynek rozpocznie się w drugiej połowie 2017th

Skoda Karoq mierzy 4.382 mm długości, szerokości 1,841 mm i 1,605 mm wysokości. To zwiększa przestrzeń dla pasażerów i bagażu w porównaniu do Yeti wyraźnie - i dzięki opcjonalnej tylnej kanapy Vario-Flex (ruchomy i zdejmowany) zostać przedłużony. Znajdziesz tu wszystkie dane techniczne w naszej tabeli.

Skoda KaroqWszystkie informacje i ceny Yeti następca SUV 3:04 min.

Wizualnie, nowa Skoda Karoq akceptuje (kliknij tutaj po naszej pierwszej przejażdżce) język projektowania Kodiaq. Niewielki SUV dostaje Skoda-typowe postrzępione pofałdowania, wąskie kątowe tylnych świateł i słynny grilla z otaczających wąskimi reflektorami. Z linii urządzeń średniego szczebla reflektory i lampy LED są dostępne.

Nadkola z czterech-drzwi są wydawane, pas biegnie lekko wzrasta, górna linia okno przechyla się lekko. Rezultatem jest dość dynamiczne wrażenie. Wnętrze przedstawia całkowicie nowo zaprojektowany panel, który jest podzielony na górny i dolny duży wąskiego zakresu.

Skoda Karoq działa jak wersja skurczu Kodiaq

Embargo do 18:05. Zdjęcie: Skoda historycznychProdukujemy może kiedykolwiek mieć miejsce w nowym kompaktowym SUV.

Ostatnio niemowlę SUV oparty na MQB Grupy znacząco poważnej i w stylu Kodiaq wystąpić po Knuffel projektu i nazwę domeny swojego poprzednika. W rzeczywistości, Karoq działa nie tylko na pierwszy rzut oka niczym wersji skurczowej jego starszy brat z wieloma cytatami projektowych, choć zyskał przeciwko Yeti długości o 16 centymetrów. Wyciąga nawet trochę więcej niż Siedzenia nowego SUV Shooting Star Ateca. Karoq w najwyższej wersji wyposażenia, typowe dla marki stylu nazwie pojawia się w pierwszym gnieździe montażu, w szczególności grzywny Laurin & Wersja Klement wymaga naprawy trochę dłużej. Miejsce, wiesz, że Skoda jest również obecny w Karoq w obliczu klasy pojazdu zaskakującej obfitości.

Nawet elektrycznie aufschwenkende tylna klapa, która odbywa się chowany osłonę przestrzeni ładunkowej na przejażdżkę w górę, ujawnia chropowaty cechy dla bagażu. Do 1,810 litrów są w połączeniu z Vario Flex tylnego siedzenia, jest również większy Tiguan w Erklärungsnot. W tylnych siedzeń, numer może być dobroczynny postać tylko z trzech (tylny środkowy fotel jest bardziej usztywniony przechowywania jak formowanego mebli), przeważa z wciśniętą tylnych siedzeń Varioflex prawie Dance Hall atmosferze. jest to, że nie ma więcej miejsca na nogi niż jakikolwiek Ferienflieger stwierdzi, sprawia, że ​​Karoq nie nieprzychylny.

W pierwszym rzędzie czeka w modelu elektrycznie regulowane siedzenia komfortowe, które oferują przyzwoite boczne poparcie i obiecują komfort dalekobieżnego. Spraye kokpicie nie tylko pomysłowość i ekstrawagancji, powaga stanął w specyfikacji projektanta wnętrz oczywiście jest na pierwszym miejscu. A oto cytaty Kodiaq bardziej niż oczywiste - na przykład w kształcie konsoli środkowej z stylizowane uchwyty z przodu dźwigni zmiany biegów DSG lub wyspy operatora z elektrycznym hamulcem postojowym za nim. Znaczna moc wyjaśniająca mieć Skoda-sprzedawca w przyszłości dealerskiej w kategoriach infotainment i multimedia wyjaśnić w pełni sieciowym zależnie od poziomu wyposażenia SUV z modułem LTE, SmartLink + Połącz aplikacji.

Dwulitrowy TDI jest nowy Skoda Karoq

Dynamika przynosi zwłaszcza nowy 2,0-litrowy TDI o mocy 190 KM, 400 Nm momentu obrotowego i standardowym napędem na wszystkie koła. Natomiast inne urządzenia są selektywnie sprzęga się z sześciu skrzynią biegów i jest ewentualnie 7 DSG, górnej Karoq DSG otrzymuje standardowe. Dopłaty, kierowca może ze sprzętu do „Ambition” napędową tryby wyboru profilu „Normal”, „Sport”, „Eco” i porządek „Individual”. Tryb off-road, istnieje również dla modelu 4x4.

Embargo do 18:05. Zdjęcie: SkodaDer Skoda Karoq przychodzi jesienią w handlu.

Inną cechą w portfelu silnikiem 1,5-litrowym czterocylindrowym TSI 150 KM. Ma aktywnego zarządzania cylindrów (ACT), w którym cylindry drugi i trzeci zamknięcia w krótkim terminie, jeżeli ich działanie nie jest potrzebne. Dzięki temu silnik zużywa nawet do 0,5 litra paliwa na 100 kilometrów.

Gdy hold of Karoq oferuje 521 litrów przy stałej tylnej kanapy. Po złożeniu siedzeń pojemność wzrasta do 1630 litrów. W połączeniu z opcjonalną Varioflex tylnego siedzenia, przestrzeń pamięci jest zmienna i podsumowano 479-588 litrów. System Varioflex składa się z trzech oddzielnych foteli tylnych, które mogą być dostosowane indywidualnie i całkowicie usunięty - objętość ładunkowa kompaktowego SUV może być w ten sposób zwiększa się do 1810 litrów.

Karoq1,0 TSI1.5 TSI1.6 TDI2.0 TDI2.0 TDI
moc:115 KM (85 kW)150 KM (110 kW)115 KM (85 kW)150 KM (110 kW)190 KM (140 kW)
moment obrotowy:175 Nm250 Nm250 Nm340 Nm400 Nm
V-max ::187 kilometrów na godzinę204 kilometrów na godzinę188 kilometrów na godzinę207 kilometrów na godzinę211 kilometrów na godzinę
0 - 100 kilometrów na godzinę10.6 s8,4 s10.7 s8,9 s7,8 s
zużycie:5,3 l / 100 km5,1 l / 100 km4,5 l / 100 km4,4 l / 100 km5,3 l / 100 km
CO2:123 g / km119 g / km118 g / km115 g / km138 g / km
skrzynia biegów:Man. 6 prędkości o. 7 DSGMan. 6 prędkości o. 7 DSGMan. 6 prędkości o. 7 DSGMan. 6 prędkości o. 7 DSG7 DSG
dysk:przódprzódprzódprzódna cztery koła
długość:4382 mm4382 mm4382 mm4382 mm4382 mm
width:1,841 mm1,841 mm1,841 mm1,841 mm1,841 mm
wysokość:1605 mm1605 mm1605 mm1605 mm1605 mm
Rozstaw osi:2638 mm2638 mm2638 mm2638 mm2630 mm
Trunk:521 l / 1,630 l521 l / 1,630 l521 l / 1,630 l521 l / 1,630 l521 l / 1,630 l
Trunk *:479-588 l / l 1,810479-588 l / l 1,810479-588 l / l 1,810479-588 l / l 1,810479-588 l / l 1,810
*z kanapy Vario Flex

Karoq oferuje w pełni zdigitalizowanych kokpit

Aby pomóc kierowcy Skoda przewidującą Karoq do różnych systemów pomocy, to adaptacyjny asystent odległość (ACC), która również spowalnia niezależnie, na pokładzie. Ponadto Hill-start Assist i pomagać sytuacji awaryjnej, która łączy się z zagrożeniem niezdolności do kierowania kierowcy. Też: Lane Departure Warning (Lane Assist) oraz rozpoznawania znaków drogowych. Standardowo Karoq posiada również przednią wspomagania hamowania awaryjnego, w tym miasto z przewidujący ochronę pieszych. Opcjonalnie są nadal Blind Spot Wykrywanie i Ausparkassistent Tylny Traffic Alert w cenniku.

Kierowca patrzy w Skoda Karoq opcja w pełni cyfrowej tablicy rozdzielczej z czterech układów reklam:

  • układ klasyczny z obrotomierzem i prędkościomierzem każdej rundzie jako instrumentu po prawej i po lewej stronie wyświetlacza. Obszar pomiędzy przeznaczony jest indywidualnie - na przykład z wyświetlaniem aktualnego programu rozrywkowego lub mapy nawigacyjnej można również powiększony w.
  • Układ cyfrowy mogą być wyświetlane jako bieżącego programu muzycznego lub mapy nawigacyjnej - ma główny wyświetlacz na całej szerokości ekranu. Poniżej i powyżej zmieści małe wyświetlacze cyfrowe. Na przykład, prędkość jazdy, zalecenie zmiany biegów, rozpoznawanie znaków drogowych, pozostała droga, odległość do następnego zakrętu na zaprogramowanej trasie lub już pokonywanej odległości.
  • Informacje układ profil, znamienny tym, że środkowa część ekranu jest pokryta dużym ekranie. Na przykład mapa nawigacji. Czy prawo i lewo nad przestrzenią mapy dla poszczególnych dodatkowych informacji. To może być rozpoznawania znaków drogowych (z. B. ograniczenie prędkości) lub czas podróży, obecna prędkość, podgląd nawigacji z piktogramami, przekładniowych wybranych, by wymienić tylko kilka.
  • zmniejszone układ, świadczy o dwóch wybranych danych cyfrowych o rozmiarze. Może to być na przykład prędkość jazdy, a pozostały zakres. Ponadto, na przykład, podstawowe informacje (czas, itd.) Nazywa się górną i dolną część ekranu. Z aktywnego prowadzenia nawigacji w środku strzałki nawigacyjne są widoczne.

Fahrbericht Skoda Karoq: Ile Yeti jest w nowej Karoq?

Cute samotnikiem Yeti Skoda udoskonalił linię Party skonsolidowany SUV. Udaliśmy się na Karoq 1.5 TSI z napędem na przednie koła i siedem-biegową DSG.

Że wraz z nową nazwą była trudna decyzja dla Skody.

Skoda Karoq Zdjęcie: Achim HartmannElf centymetry krótszy niż VW Tiguan i 32 centymetrów dłuższa niż Skoda Kodiaq: Nowa Skoda Karoq (zdjęcie).

„Yeti” ma po prostu idealne dopasowanie grube karły SUV z Kuller Mist oczami w wersji oryginalnej. Ale „Yeti” musiał umrzeć, ponieważ Nowy absolutnie nic z cute ma kapelusz. Ernst i koncentruje kątowe diodowe reflektory z Karoq patrzeć w przyszłość, które klasyfikuje się linientreu poniżej jedenastu centymetrów dłuższy skonsolidowany brat VW Tiguan i 32 centymetrów dłuższy Skoda Kodiaq - wraz z siedzibą Ateca, z którą prowadzi Kvasiny czeskie z tego samego zespołu , Coś ze śniegu ma swoją nazwę, ale już zrobić: W języku mieszkańców Alaski do „Karoq” pochodzi z „Auto” i „strzałka” zorientowali się, jak marketingu Skody. Dobrze więc.

Po wszystkich inżynierowie Skody Yeti zrobił wszystko, co fani z wyjątkiem nazwy nie przegapisz niczego: pomimo wzrostu o 16 centymetrów długości i pięć centymetrów szerokości, nowy nadal czuje kompaktowy. Tutaj w małych łączy miejskich w głębi lądu Turynie, gdzie są dopuszczone do jazdy po raz pierwszy Karoq, działa jak mały przewymiarowane jak podczas manewrowania na pełnych parkingach. zwłaszcza jeźdźców w drugim rzędzie, które są dostarczane wraz z odpowiednim prześwitem i nogi na dodatkowych centymetrów radości.

Który przyszedł, aby docenić sprytnego ławce w Yeti, Vario Flex dostaje zwany system 390 euro ekstra w Karoq.

Skoda Karoq Zdjęcie: Achim Hartmann pojedyncze przesuwne tylne siedzenia są w Karoq: Vario Flex zwany system kosztuje 390 euro ekstra.

Trzy wzdłużnie i regulacją pochylenia środków pokrzywy można złożyć indywidualnie przechylać się do przodu lub całkowicie rozwinięty, w wyniku objętości pnia wzrosła do 1810 litrów - to 70 litrów więcej niż tylko nie skrót Octavia Combi. Tylko wąskie środkowe siedzenie usunięta, dwie zewnętrzne Meble można przesuwać lekko ku środkowi, aby wyposażyć dwa tylne pasażerom więcej miejsca łokcia.

Elastyczny i wygodny

Wiele wariantów regulowane tylne siedzenia często mają tę wadę, że cała mechanika nie pozostawia wiele miejsca na rozsądnym poduszki lewej stronie. Jednak siedzenie Karoq oparcie się bardzo wygodne i doskonale nadaje się na dłuższe wycieczki, jak miękkich foteli przednich wyściółka z dużą ilością trzymaniem bocznym. A skoro już o klapkach i ruchomych, potrzebujemy czasu, aby chwalić wiele praktycznych pomysłów, które stały się znakiem towarowym firmy Skoda znowu: cały Eiskratzer-, parasol i bilet parkingowy posiadaczy łączy w przykładzie Karoq, niewidomy przestrzeń ładunkowa, jest przymocowana do tylnej klapy tak, że rezonuje z otworem do góry i tym samym nigdy w drodze.

Na zagłówków i konsoli środkowej znajdują się poza trzema łącznikami dla tabletów. Jeśli naprawdę studiował co narzekać, część trochę proste materiały mogą zrobić. Zwłaszcza w panelach drzwiowych, proporcja ponury twardego plastiku jest trochę wysoki spadek. Przetwarzanie i kontrole mogą z pewnością nic do życzenia.

Że czasy minęły, kiedy Skoda stara technologia VW miał zastosowanie, infotainment jest szczególnie jasne: Więc pakiet connectivity zawiera najnowszy sprzęt konsolidowanych wysokim kontraście, wrażliwie reagujących ekranów dotykowych, przenośny niezależne połączenia internetowego oraz informacje o korkach w czasie rzeczywistym oraz integracja smartphone, który obsługuje wszystkie obecnie dostępne interfejsy (Apple carplay, Android auto Link Lustro).

Na szczęście, interfejsy nie są przywiązane do drogich urządzeń nawigacyjnych, jak w przypadku wielu innych producentów. Kto poruszać tylko od czasu do czasu, więc najlepiej spełnione przez Radio Bolero (630 euro) i zaciski dla jednego nawigacja jego telefon komórkowy, którego mapy i zakręt po zakręcie są dublowane na monitorze pokładowym. Jako pierwsza Skoda kiedykolwiek Karoq dostaje w pełni cyfrowego instrumentu combi-in, niech reklamy zostać dostosowane w znacznym stopniu od 2018 roku - od uroczej przepełnione Navi druga karta zmniejszonej wyświetlaczu bazowym powinien znaleźć każdy jej właściwą prezentację.

było to, że nie tylko spojrzał na bity i bajty, pokazuje się na włoskich ulicach bocznych po kilku kilometrach. Na powierzchniach asfaltowych, które mają już za sobą wiele Reparaturstümpereien, dobry komfort jazdy z Karoq wchodzi w grę. Mimo, że nasz samochód będzie badanie bez Adaptivdämpfer, wypływa bardzo przychylnie poprzek krótkich i średnich stłuczki bez nachzuschwingen niepokojące. Pływające zawieszenie pneumatyczne sensacja Nobla SUV nie powstaje jakiś czas, ale w porównaniu do napędów wielu kościsty dopasowane konkurencji Kodiaq zauważalnie bardziej zrelaksowany.

Silnik benzynowy w teście

Jednak nasz samochód testowy z 1,5-litrowego TSI i napędem na przednie koła działa również nieco top-ciężki. W ciasnych zakrętach to popycha kiedykolwiek nad przednimi kołami i mocno pochyla się na bok. Jak zostawić to lubią tej akcji zrelaksowany, ale w tym bardzo lekki kierownicy sprawia, że ​​dopasowanie Karoq poręczny, inaczej niż według czuć sterylne. „Spokojna” to słowo kluczowe i napęd: Z 1,5-litrowy TSI cieszy się jazdą prawie nic, aby usłyszeć - czy to działa na czterech cylindrach lub dwa, aby zaoszczędzić paliwo. 150 KM i 250 Nm momentu obrotowego są na tyle luźne, aby doprowadzić SUV dzieje. W związku z szybkim i szarpnięcia aktywnego siedem DSG wystarczy, przyspiesza pośrednie do hamowania akceleratora do końca, a nawet 1,4 tony burze off.

Trzy cylindry zupełnie wystarczające

Każdy z 150 KM (od 26,490 euro) będzie raczej nie cena z napędem na przednie koła 1,5 TSI mocy niż do automatycznej przekładni dostaje 115 KM entry-level benzyna 1.0 TSI (od 24,290 euro) z 1800 euro siedem-biegową dwukierunkowej transmisji sprzęgła. Chociaż Karoq tak, że co najmniej 1361 kg (specyfikacja fabryczna) waży czuje zupełnie wystarczające zasilanie z 1,0 litra małej turbo trzech cylindrów w większości sytuacji jazdy. Oczywiście, że w ten sposób nie maszerował jako silny jak będzie z dwulitrowym diesla, ale 200 Nm od 2.000 / wystarczająco pływać na szybko z ruchu min. Poza tym, on nie boi się strzelać, jeśli to konieczne motywację do czerwonej strefy bez rzucania swoje dobre maniery za burtę. Choć dla uszu pasażerów pod dużym obciążeniem nie kryje, że 1.0 TSI rozwija moment obrotowy tylko trzy cylindry, ale nadmiernie głośny jak nie płakać, gdy walczy się po drabinie wysokiej prędkości. Prawdziwy pot Karoq 1.0 TSI faktycznie przychodzi, gdy (prawie 1,9 tony) jest w pełni załadowany do całkowitej masy lub powinny wyprzedzać pod górę szybko.

W przeciwnym razie, skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem dba niepozorny o zmiany biegów wcześnie i dokładnie. Dostosowuje strategię zmiany biegów w zależności od wybranego trybu jazdy i par w trybie Eco w wybieg, tak że silnik pracuje na biegu jałowym, a Karoq „żagle” oszczędny. Następnie grzywny szybowiec z nowej Skody SUV, i to nawet nie przeszkadza, że ​​opcja Adaptivdämpfer w połączeniu z 1.0 TSI nie są obecnie. zniekształcenia brutto w asfalcie pozostają pasażerów nie ukryte, ale średnia zawieszenie, większość kolizji filtruje stopnia, że ​​prawie nie wpływa na komfort - nawet jeśli są zamiast standardowych 16-calowych kołach montowane w formacie 18-calowym.

diesel później

Dla przedsiębiorców rozpocznie się 4 listopada, dwa czterocylindrowy diesel (1,6 litra, 115 KM, dwulitrowy 150 KM) stoją obok dwa napędzane benzyną do wyborów.

Skoda Karoq Zdjęcie: Achim Hartmann&# 34; Zmienność vana, w połączeniu z wyższą pozycję siedzenia SUV i bezproblemowego charakter kompaktowy: Nie bierze jasnowidzem, aby przewidzieć Karoq wielki sukces sprzedaży.&# 34;, więc redaktor Dirk Gulde.

Nieco później Topdiesel Wynika z 190 KM i napędem na wszystkie koła. Płatny do dwóch zespołów 150 o dużej mocy może być połączony z napędem na wszystkie koła. W modelach 4x4 bardziej złożone cztery-link układ, z obietnic dodatkowo poprawić właściwości jezdne pochodzi zamiast prostego belką skrętną tylną oś. Na szalupie, Skoda koncentruje się na dwa poziomy ambicji środkowy wykończenia i stylu. Scout i Sportline podążać za 2018 jako podstawowej wersji Active Directory.

Nawet bez tego podstawowego modelu na nagrodę wysokiego Karoq ten kraj powinien kontynuować jazdę udziału w rynku Skoda w górę, a może nawet zeskrobać bazę bestseller Octavia, która sprzedała się w ciągu ostatniego roku, około 60.000 razy. Yeti w tym samym okresie zaledwie 20.000 nabywców wybrał. Cult-knuffig prawdopodobnie nie jest dla każdego.

Skoda Karoq kosztuje od 21.000 Euro

Szczególną cechą tutaj: Układy określić tylko ramkę, za pomocą przycisku przewijania, wskaźniki dla każdego obszaru ekranu być personalizowane. Aby uzyskać więcej rozrywki i pomocy system Skoda Połącz z informacji o ruchu internetowym, automatyczne pojazdu ratowniczego i zapewnia zdalny dostęp. Ponadto, system nawigacyjny Infotainment jest dostępna opcja z atmosfery do 9,2 cala dużym ekranie. Ponadto, Skoda nadal oferuje sterowanie gestami dla wybranych funkcji, takich jak regulacja głośności lub odbierać połączenia telefoniczne.

Pobierz cennik Skoda Karoq (PDF, 1,09 MB) Darmowe

Cena podstawowa Karoq dla najmniejszej wersji silnika z 115 KM wynosi 24,290 euro. Kolejność startu w lipcu Karoq najpierw trzeba mieć ambicje i styl tylko w dwóch wersjach wyposażenia wyższej jakości. Od końca października, dostawa powinna rozpocząć.

motoryzacjatransmisjacena "ambicja"cena "styl"
1,0 TSI (115 KM),6-biegowa24,290 €25,890 €
NOWOŚĆ! 1,0 TSI (115 KM),7 DSG26,090 €27,690 €
NOWOŚĆ! 1,5 TSI ACT 150 KM6-biegowa26,490 €28,090 €
1,5 TSI ACT 150 KM7 DSG28,290 €29,890 €
TDI 1,6 115 PS6-biegowa27,190 €28,790 €
NOWOŚĆ! TDI 1,6 115 PS7 DSG28,990 €30,590 €
2,0 TDI 150 PS 4x4 SCR6-biegowa31,290 €32,890 €
2,0 TDI 150 PS 4x4 SCR7 DSG33,090 €34,690 €

Przy okazji: nazwa Skoda Karoq wywodzi się, jak z Skoda Kodiaq przez tubylców Kodiak Islandii u południowych wybrzeży Alaski od. Rdzenna ludność z plemienia Alutiiq samochodów połączeń w ich języku „Kaa'raq”. Jako „RUQ” strzałka nazywa się tutaj, który występuje także w logo Skoda.

Skoda prasowe 2023Skoda Karoq (2017): Kompaktowy SUV w teście Skoda Karoq (2017): Kompaktowy SUV w teście Skoda Karoq (2017): Kompaktowy SUV w teście Skoda Karoq (2017): Kompaktowy SUV w teścieWszystko o Polar, Karoq i Kodiaq Coupe

wniosek

Zmienność vana, w połączeniu z wyższą pozycję siedzenia SUV i bezproblemowego charakteru kompaktowa: Nie bierze jasnowidzem, aby przewidzieć Karoq wielki sukces sprzedaży. Dla bardziej przystępnych cenach, Skoda oferuje znacznie od tego, co obecnie doceniają nabywcy samochodów.

Więcej o Skoda Yeti