Honda Civic Type R (2017): Z 320 KM, napęd na przednie koła i olbrzymich skrzydła

Najmocniejszy wersja nowego Honda Civic - Type R - droga 320 KM. Wbudowany w Swindon, Anglia japoński jest również eksportowane do Japonii. W chwili obecnej jest on od 36,050 euro w salonie.

22/09/2017 Gregor Hebermehl 4 komentarze Napędzany

Honda ma duże nadzieje z nowym Civic i wieńczy kompaktowy model dlatego teraz ze sportowym Top Model Type R. japońskiej elektrowni karetki przenosi się do producenta znacząco ulepszonych aerodynamiki w powietrzu. Aerodynamiczne zmiany jest najsilniejszy na krawędzi dachu z tyłu: tam zrobić cztery płetwy przypominające Turbulatory że powietrze nie przepływa dalej na krawędzi dachu pojazdu, ale rozciąga się wzdłuż tylnej szyby i optymalnych przepływów na gigantyczny tylny spojler. Dla tych, którzy chcą błyszczeć przy stole: Zmiana turbulizatory zwane również wirowe generatory laminarnego na turbulentny warstwy granicznej, co skutkuje opóźnieniem w wyniku przeciągnięcia. Dlatego wierzchołki skrzydeł są jakieś samoloty z generatorów wirowych - a więc wygląda na dachu Civic Type-R również bardzo fajne.

Gigantyczna tylny spoiler jest standardem, jak to jest potrzebne dla napędu z tyłu. Ponadto, podwozie zostało wygładzone - wszystkie środki aerodynamiczne doprowadzi do lepszej stabilności przy wyższych prędkościach - i wyższe prędkości są klasycznie zakres kompetencji Civic Type R.

Honda Civic Type R Zdjęcie: Gregor HebermehlDer nowa Honda Civic Type R będzie zbudowany w Swindon w Anglii i eksportowane do Japonii.

Indoor sportowiec wygodne

Rein w Renner: Siedzenia złapać kierowcę i pasażera mocno, gospodarstwa siła ścian bocznych jest w sam raz, tak irytujące nawet podczas długotrwałego siedzenia. Według Hondy, kierowca siedzi 50 milimetrów niższe niż w serii w Civic Type R - bardzo głęboko, ale pozycja siedzenia jeszcze nie jest. Niemniej jednak, gałka zmiany liczy dokładnie prawidłowy poziom dostępu. Pokrętło hamulca ręcznego już nie istnieje - mechaniczny hamulec ręczny musiał dać elektrycznym. Wielkie fotele, konsola środkowa twardy: Zgodnie z regulacją fotela kierowcy i wielkości konsoli środkowej popycha mocno prawego kolana kierowcy. Wysokość prześwitu jest idealne dla dużych osób, wreszcie, Type R został opracowany z myślą o rynku europejskim i amerykańskim. Kierownica dotyka jego szorstki i naprawdę dobre. Ilość produkcji na konsoli środkowej, model Pokazują, „00000”, zapewnia nieco wyłączności uczuć, Type R nie jest ograniczony w kategoriach jednostek. Zanim dźwignia zmiany biegów jest do ciemnego przedziału, w którym może być korzystne smartfony zaprosić indukcyjnie otwarte. Z nogi tam zgłosić antypoślizgowa: wypukłościami z gumowymi ćwiekami pedały ze stali nierdzewnej będzie wspaniale. Widok z tyłu jest zabawa, ponieważ tylny spoiler nie widać od wewnątrz. Z tyłu znajdują się na wygodnej kanapie przestrzeni bez końca.

Honda Civic Type R Zdjęcie: Gregor HebermehlDas mniejszy średni rury wydechowej zapewnia, że ​​układy wydechowe brzmieć nieco cichsze i głośniejsze przy wyższych prędkościach na niskich Geschwindigleiten trochę.

Duże tryby jazdy spreading

Podwozie nowego Civic Type R poprawiła się w stosunku do podwozia poprzednika Honda. Po pierwsze, ciało skręcenie o 38 procent, z drugiej strony, inżynierowie zmieniony Macpherson kolumny przedniego zawieszenia, aby zmniejszyć typowe dla napędu koła przednie zakłócających wpływów siły na kierownicy. Sportowy obsługa sake ciała spadła o 20 milimetrów w kierunku asfaltu i tylne zawieszenie wielu połączenie jest wzmocnione bardzo sztywne wahacze. Standardem jest adaptacyjny układ tłumik na pokładzie. To jest tak samo jak pod wpływem sił napędowych Comfort, Sport i + R jak wspomagania, charakterystyki zmiany biegów i reakcji silnika. W „Comfort” ustawienie jest nowy i na pewno przekona się głównie na rynku amerykańskim, gdzie Civic Type R ma być miał po raz pierwszy, wątpiących. Masa nowego typu B jest nieco przemieszczony w kierunku tyłu: Chociaż rozchodzą poprzednika w stosunku 65 do 35, pomiędzy przednią a tylną rozkład jest od 62 do 38. Na stóp PO Type R zwiększony o jeden cali, więc przynajmniej na 20-calowych kołach, on jest na drodze teraz.

Honda Civic Type RNowy Civic Hardcore wideo w 1:08 min.

Teraz z 320 KM z 36,050 euro

2,0-litrowy silnik turbo z 320 KM i maksymalny moment obrotowy 400 Nm jest sercem nowego Civic Type R. Zatem Obywatelska powinna w 5,7 sekundy od zera do 100 km / h zrywu. Prędkość służąc wskazany jest 272 kilometrów na godzinę. Ale Honda chce świecić z nowym ponownie na Nordschleife - poprzednik stworzył najbardziej wymagający tor na świecie w 7: 50,63 min. Strumień powietrza chłodzącego przepływa również na przedniej kołpaka kulką o poprzecznie mocowania rury pokrywy w prawo i w lewo w komorze silnika. Uderzające jest, że układ wydechowy typu R: trzy końcówki do wygląd centralnie z tyłu pojazdu, przy czym średnią z trzech rurach średnica jest znacznie mniejsza niż jeden z ich rodzeństwa. Ta mała rura centralna posiada szczególną rolę: zapewnia ona, że ​​hałas pociągu spalin obniża się przy dużych prędkościach i wzrasta przy niskich prędkościach.

jest aktywne w nowym PO Type R jest zawsze sześciobiegową przekładnia. inżynierowie Hondy myśleć o podwójnym sprzęgłem transmisji w przyszłości może po - ale postanowiliśmy jest daleko od wszystkiego. Jedyną rzeczą jest jasne: Civic Type R jest jeszcze długa napęd na przednie koła - według tej filozofii, Japończycy nie chcą odejść.

Honda Civic Type R Zdjęcie: Honda / Richard Pardon&# 34; Wnętrze dobrze pasuje do ambicji sportowych wielkiego Compact. Wizualnie Type R pochodzi z kątowym kształcie i jego śmiałym seria tylny spojler, jednak rażąco brutalne pracować.&# 34;, więc redaktor Gregor Hebermehl dla sportowych Honda Civic.

Aby mieć nowy kompaktowy samochód sportowy z Hondą po cenach zaczynając od 36,050 euro. W poziomu wyposażenia GT, która pojawia się z dodatkowym kreatora martwego kąta, o Ausparkassistent oraz pakiet connectivity że Preiskliste rozpoczyna na 38,950 euro.

wniosek

Honda zdaje się być przekonany o swojej nowej Civic Type R - po wszystkim, to nie może czekać na Japończycy polować swój nowy samochód na Nordschleife. Dynamika jazdy oczekujemy od nowego Type R zatem wielkich czynów. Wnętrze dobrze pasuje do ambicji sportowych wielki kompaktowy i sprawia, że ​​samochód z jego hojne wnętrza do praktycznego samochodu rodzinnego. Wizualnie Type R pochodzi z kątowym kształcie i jego śmiałym seria tylny spojler, jednak rażąco brutalne pracować. Dostawy nowego Honda Civic Type R rozpocznie się w USA w czerwcu w Japonii pod koniec lata i w Niemczech pod koniec września.

Więcej o Honda Civic