Dodge Viper SRT ACR (2016): Ostatni w swoim rodzaju?

Dodge Viper ACR przedstawiony w wersji owalnej amerykańskiego obiektu kultu. Jednak nieco zmodyfikowany 8,4 litrowy silnik V10 pozostaje pod względem mocy tuż za Corvette Z06. To nie pozostaje jedyną wadą skrzydlatego żmii.

05.10.2015 Roman Kopuły Napędzany

Żmija nie jest dobrze: Słaba sprzedaż wstrząsnąć koncepcję sportowego samochodu amerykański V10. Może pomóc sukcesy w sporcie motorowym zażegnać koniec legendy. Dodge używał dużo wyścigów know-how w nowym Viper ACR (American Klub Racer). Ale konkurencja jest silna.

Geny Motorsport dla nowego Dodge SRT Viper ACR (2016)

Oznacza to, że Dodge Viper ACR (2016) poważnie, widać na pierwszy rzut oka: Cały samochód sportowy jest niemal pokryta skrzydeł. To sprawia, że ​​Viper bardziej ekstremalne niż wyścigowy wygląd GTS-R, który jest sukcesem w Stanach Sportscar Championship dla Amerykanów. Oczywiście, wygląd odgrywa jedynie podrzędną rolę - funkcja jest ważniejsze: do generowania docisku.

Aby to realizować, Dodge i SRT (Street and Technology Racing) inżynierowie Viper ACR ściśle współpracował z zespołem wyścigowym. Wyniki mówią same za siebie: Prawie tona wyjścia powinien mieć do swojej maksymalnej prędkości 177 mph produkowanych (285 km / h) w testach skrzydlatego samochodu sportowego. Dla porównania, McLaren P1 aktywnymi aerodynamiki tylko prowadzi do około 600 kg docisku w 160 mil (256 km / h).

W stosunku do Vipera ACR brzmi raz ryzykowny, wydaje się w związku z napędzanym wysiłku, ale wiarygodny: Z przodu, wymienny rozgałęźnik dzieli powietrza i przekazuje go do samochodu, a nie w dół. Ma to na celu zminimalizowanie podsterowności. Ten sam efekt są montowane przed nadkola flics że należy kierować przepływ powietrza wokół studni koła do uderzania aerodynamiczny element ACR vipera: tylnego skrzydła.

Prawie dwa metry (1876 mm) szerokości skrzydło jest częścią "Ekstremalne Aero Package”. składa się z dwóch elementów i jest regulowana. Na tylnej części spoiler jeszcze znajdzie "Gurney „-Lippe, który jest podobny w budowie do krawędzi odrywania.

"Nie chodzi tylko o władzę, ale także właściwości jezdne"

To nie wszystko: na Viper SRT eksperci tyłu zainstalowano dyfuzor z sześcioma pionowo umieszczonej na drogowych Finów. Z generowanych wirów powinien zapewnić docisk i stabilność przy wysokich prędkościach. W porównaniu do Viper"atak utwór"-package maksymalną moc należy zwiększyć trzykrotnie.

Tylko kilka koni mechanicznych, natomiast 8,4-litrowy silnik V10 wolnossący zyskuje siłę. Podczas gdy model produkcyjny Viper sprawia, że ​​648 KM, wersja ACR wysyła 654 KM tylko nieznacznie większą moc za pośrednictwem napędu na tylne koła. Maksymalnego dostępnego momentu obrotowego pozostaje taka sama na 814 Nm.

Teoretycznie byłoby to podobno były problemem dla Dodge wycisnąć jeszcze więcej pary z dziesięciu-cylindrowy, ale inżynierowie zdecydowali inaczej. "Wolelibyśmy większą przyczepność, trakcję i docisk, co oznacza lepsze właściwości jezdne niż więcej mocy"Mówi Tim Kuniskis, CEO i Dodge SRT.

Zmienione i różnie regulowane zawieszenie Bilstein ze sztywniejszych sprężyn i więcej negatywnych pochylenia kół na kołach, z jednej strony przynieść większą prędkość poprzez rogach, z drugiej strony, zapewnić lepszą wymianę masy podczas przyspieszania i hamowania. Hamowanie jest standardem w układ hamulcowy węgla ceramicznego Brembo. Specjalne dla żmii ACR wykonane opony sportowe Kumho Ecsta V720, aby umożliwić boczne przyspieszenie do 1,5 g. Corvette Z06 jako główny konkurent Viper musi być coś.

Dodge Viper ACR z bardzo niekorzystnej sytuacji w porównaniu do Z06

Ale Vette Z06 ma więcej niż jedną zaletę w porównaniu z bestią SRT. Po pierwsze, LT4 doładowany silnik V8 generuje 660 KM dobry 6 więcej niż V10. Że sam byłby znikomy. Ale wtedy Z06 jest też mieć nawet tańsze.

Chociaż Dodge wciąż nazywa ceny dla wersji ACR, ale normalne koszty Viper w USA co najmniej 84,995 dolarów (76.000 euro), podczas gdy Z06 jest dobra 5000 $ tańsze. Dla Viper ACR Dodge powinniśmy oczekiwać cenę 100.000 dolarów. A potem jest transmisja. Choć Corvette dostępny jest z 7-biegową przekładnią manualną lub 8-biegową automatyczną skrzynią biegów, jest Viper tylko skrzynia manualna Tremec-6-biegowa w cenniku.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać logiczne - samochód sportowy, który okazał się czystą, extreme. pokazać się na drugi rzut oka, wady takiej polityki: Z jednej strony ważne jest, aby wspomnieć o właściwości jezdne. Nie każdy ma zaufanie do ręcznego włączenia bestię 654-konny. Jeśli pozwolisz klientowi wybór - jak to robi Chevrolet - jest mała grupa, która stawia na słuchawce. Większość wybierze automatyczny - być może dla wygody, ale także być może dlatego, że tak ufa więcej.

Jak Dodge Viper ACR pozostaje egzotyczny samochód, który z pewnością znajdzie swoich fanów, ale nigdy nie stanie się bestseller. Do archaicznej koncepcji jest po prostu zbyt ekstremalne, nawet w porównaniu z Corvette Z06. Czy jadowity żmija zawsze przychodzi do Niemiec, wydaje się wątpliwe.

Więcej o Dodge Viper