Mercedes C 43 AMG w wybranej przeglądu samochodu: Understatement mimo 306-konnym silnikiem V8

Również AMG Mercedes jest raz w roku i jest bardziej przystępne. Co o walorach C 43 AMG z silnikiem V8 306 KM?

19/02/2006 Frank Mühling Napędzany

Rok 1996: W Suzuka, Japonia, silnika wyścigowego wysokoobrotowe silniki AMG C-Class, Alfa 155 i tłumikiem Opel Calibra zawsze. DTM i ITC może umrzeć na wysokie koszty. AMG-Mercedes opuszcza scenę pokazu, mimo wszystko, jako mistrz. Poniższy roku Affalterbach-PS-kucie próbowali zwycięskie laury w postaci nowego C 43 AMG do utrzymania w Shine - nawet jeśli wersja produkcja zaawansowanych technologicznie samochodów wyścigowych z DTM tak dobrze, jak to zrobić cokolwiek.

Pierwsze modele można kupić za 10.000 euro

Cena od C 43 AMG plasuje się w swoim debiucie w 1997 roku w sferze S-Class i kosztuje dumną 114,425 ślad. Dziś o wiele szczuplejszy portfel wystarczy. Zacznij 1997 sedan na około 10.000 euro, tutaj możliwe są przebiegi z ponad 200 tysięcy kilometrów. Zadbany kombi 2000s pierwszej ręki kosztować około 25.000 euro.

Przyjemne dla wszystkich tych, którzy flirtują z używanych AMG: Popyt na samochody z silnikiem zwykle grube widok cen paliw mają tendencję do zera. Inną rzeczą, która przemawia za szybkim Schwaben: Wizualnie, to sprawia, że ​​niewiele do grubych spodniach. Tylko eksperci znają siłę napędową z wysokiego C, z wyjątkiem 17-calowe obręcze kół AMG stylizacji z przodu, z tyłu i parapety, a także podwójny układ wydechowy młot V8 cholernie blisko C 200 Diesel.
Wnętrze zainwestował już więcej: sportowe fotele elektryczne z ogrzewaniem i nadmuchiwane wielokonturowe pieczenia, to standardowe, takie jak skórzane koło kierownicy sport i kontroli klimatu. Jeśli masz szczęście - lub nieszczęście - znaleziono samochód ze srebra i czarnej skórzanej tapicerki. Jednak jakakolwiek dyskusja o wysublimowanej urządzeń bezpieczeństwa: ABS, ESP, ASR i cztery poduszki powietrzne są standardem.

V8 prysznice przychodzi natychmiast, gdy zaczyna

W zasadzie przekonywania jest też wrażenie jazdy w C 43 AMG. Przy rozpoczynaniu jazdy jedna pocieszająca dreszcze V8 dół kręgosłupa, miłe, że można usłyszeć 306 KM i 410 Nm to samo i czuć. Silnik lubi z suwerennej rozruchu dostarczania mocy przy 2000 / min, ale jak dzięki krótki skok i wyższych prędkościach. Obiegowe wspomaganie kierownicy piłka jest mocno dopasowany, ale niestety nie bardzo precyzyjne - który umożliwia bieżący drążek kierowniczy lepiej. Zwinność sportowego-Benz jest obecnie tylko średnia. Podobny obraz w pięciobiegową automatyczną skrzynią biegów: okazuje się płynnie, ale spada o swojej małej spontanicznego działania i ma tylko dwa stałe programy przełączania. koszty eksploatacji motyw: od dziesięciu do 18 litrów Zużycie musi się liczyć. Mimo wszystko: wystarczy, że 95 oktanige Super. Pomimo 4.266 centymetrów sześciennych, ustawa podatkowa spadnie dość korzystne, ponieważ data budowy jest € 3 lub D4 spełnione. Może to być kosztowne, gdy sport-Benz widzi warsztat wewnątrz. Jeżeli alternator nie wytwarza więcej energii - co jest prawdopodobnie bardziej powszechne - prawie 580 euro za część zamienna będzie należny. Automatyczne zastosowanie szczególnie w modelach 98S jako zagrożone. Więc jeśli słyszysz dziwne wstrząsy Shift lub dźwięki mogą być uboższe o 2,674 euro wkrótce.

Dla silnika V8 AMG samego przebiegi o długości do 250 tysięcy kilometrów to żaden problem, tak długo, jak przestrzegać interwałów serwisowych. Dla wysokiej przebieg, trzeba mieć łańcuch rozrządu wałka rozrządu w umyśle. Typowy Mercedes złe samopoczucie jest nieszczelny, a jaulendes tylnego mechanizmu różnicowego, ale uszczelka jest wykonywana szybko i wygodnie. TÜV notabene często narzekali na jednostronne działanie hamulca postojowego. jednak słabości są rzadko nadajnik zbiornik (wadliwy) oraz z przekładni kierowniczej (przecieka) zgłaszane. Specjalny AMG-Rzadkość jest podnoszenie się maski, jeśli często wpada z ponad 200 km / h przez kraj. Doświadczeni kulturyści zająć się tym problemem do właściwego pozycjonowania zamka maski ustawiając belkę.

Trzymajmy się do ciała: Rust ma do zaoferowania, C-klasy, ale nie tak bardzo jak się obawiano. Ponadto, Stuttgart wykazują dość przychylne podczas rozwiązywania problemów. Wpływ na próg bagażnika, zamek bagażniku, koło zapasowe oraz rama drzwi poniżej uszczelki gumowej okno i wlewu są. Kto robi to wszystko pod kontrolą, mogą cieszyć się szybką dyskretną samochód, który na szczęście nie zna elektroniki problemy współczesności.

C 43 AMG w super Wynik testu
„Dużą V8 w małym Klasy C - ta kombinacja jest unikalnym spotkaniem suwerennego Leis-tunga rozkładania, wygląd cywilnego, praktyczne aspekty i sportowej postawy. Ten kwartet właściwości ma - oglądany przez dłuższy okres czasu - potencjalny zabawne, jak to jest rzadko spotykane. Wydajny silnik działa jak magnes - rysuje się zmysły. Że AMG dopracowany walory sportowe, nie można zaprzeczyć, ze względu na dobre wyniki. Dynamiczne cechy BMW M3 osiągnięciu C 43 AMG nie jest. Automatyczny i sygnał, że wysoka cena AMG inny klient ma na myśli jako wyspecjalizowanego i doświadczonego kierowcy. "

Wcześniej nie wszystko było lepsze - Masę C 43 AMG z 1571 kg jedynie o około 60 Kilo poniżej aktualnego C 55 AMG. Ale to porośnięte 367 KM - a więc chodzi o stosunek mocy 4,5 kg / KM, natomiast C 43 AMG osiąga jedynie 5,1 kg / KM. Więc trudno się dziwić, że jego przyspieszenie od 0-100 km / h (6,5 sekundy) nie zaledwie siedem dziesiątych sekundy szybciej niż VW Golf GTI.

Małe miejsce Big Block - AMG zawsze była znana z bujnego Hubraumerweitungen. C 43 AMG swerved od tej linii. Klasyczny tuning (wałki rozrządu, wlot powietrza, układ wydechowy) zwiększa moc 279 KM do 306 KM przy V8 4,3 litra. To jest właśnie wydajność jak V8 5,0 litra tego dzisiaj E 500 i CLK 500-ta uprawnienia

dobrowolne szybciej - Vmax separator jest dyskutowana wśród fanów AMG na forach internetowych. Między „tanie” (Tuner) i „drogie” (AMG, ale z gwarantowaną 300 km / h prędkościomierz i właściwej opony o indeksie prędkości Y), istnieją różne sposoby jego C 43 AMG, aby uruchomić prawdziwy 272 km / h , Więcej porad i wskazówek można znaleźć na stronie: www.amg-owners-club.org www.motor-talk.de www.mercedes-forum.com

Wielki luksus, małe pieniądze - Mercedes-typowy wiele C 43 AMG prowadził z pełnym wyposażeniem z taśmy. Zakres sedanów jest wyższa niż modele T. Nic dziwnego: między 1997 a 2000 3100 cztery-drzwiowego kombi i 800 zostały wyprodukowane. 

Nawet grubsze spodnie - był to C 55 AMG 5,5 litra V8. 347-moc pocisku może zamówić albo na każdy X dowolnego sprzedawcy Mercedes lub można przekształcić w jego Affalterbach C 43. Cena: 30.000 EUR.

Więcej o Mercedes Klasy C