BMW serii 5 Touring (G31) – 520d, 530d xDrive: Górny klasy nieruchomości w pierwszej kontroli

Nowe BMW serii 5 sedan testowaliśmy. Nowy typ G31 Touring BMW serii 5 jest nachgeschoben następne lato. Premiera on obchodzi w Genewie. Mamy najwyższej klasy nieruchomości oglądany nas tam dokładnie.

01.02.2017 Uli Baumann 4 komentarzy

BMW serii 5 Touring, podobnie jak jego poprzednicy, samochód dla Europy. Tu znajdzie klientów, którzy cenią sobie zalety kombi w tej klasie. A konkretnie, do których nie jest on przecięty. Potencjał niespodzianka nowego BMW serii 5 Touring (G31) jest niska, ponieważ Sedan 5 Series przewidział wszystkie cechy techniczne. Pierwszy test porównanie 5 serii E-Class i Volvo V90 wykazały, że można spojrzeć również czekamy do 5 Touring Series.

BMW serii 5 Touring - ładowni w ryzach

W piątej generacji Touring BMW serii 5 rozciągnięta do długości 4,943 mm, szerokość 1,868 mm i wysokości 1498 mm. Rozstaw osi jest podana jako 2.975 milimetrów. Konstrukcja tylnych koniec Touring wykorzystuje wydłużoną linią dachu, ostro pochylonej D filarach. Niemniej jednak, przestrzeń z tyłu głowy to nawet jeśli siedzenie kierowcy jest ustawiony na podobnych bedziecie bez kompromisu dla osób z 1,90 metrów wysokości, nie ma problemu. W porównaniu z poprzednim postępu jest wyczuwalne - seria 5 jest teraz we wnętrzu na takim poziomie, to rzeczywiście daje pasażerom w każdej konstelacji wystarczająco dużo miejsca. Ale nawet, że znajomy z sedana.

2017-ta BMW serii 5 Touring Zdjęcie: Guido ten Brink / SB-media z nowej serii 5 połyka aż do 1.700 litrów bagażu.

Ekscytujące jest dalej do tyłu, przy czym poza spojlera dachowego z wbudowaną dodatkową światła hamowania i bocznych elementów prowadzących powietrze, jak również o kształcie litery L tylne światła do zakończenia rufy. Pod tylną klapą wykonaną z znalezionego w zależności od konfiguracji 570-1700 litrów przestrzeni bagażowej aluminium - poprzednik wszedł do maksymalnie 1670 litrów. To nie wygląda na ogromny, ale za bagaż pasażerów powinno wystarczyć. Dobre: ​​Maksymalne obciążenie wynosi 730 kg.

Trzyczęściowa oparcie tylnego siedzenia może być zdalne odblokowanie przycisku. Jeśli opcjonalny tylnych siedzeniach system rozrywki na pokładzie, oparcie podczas upadku w niekorzystnych ustawień foteli i pozostają szczególnie tylne zagłówki przymocowany do tylnego monitory mogą. W większości przypadków jednak, z tyłu siedzenia powinny łatwo złożyć go do przodu. Wówczas przestrzeń ładunkowa nie jest jeszcze idealnie płaskie, ale tak, że większe przedmioty powinny być bezpiecznie poruszać się z łatwością na solidnym wyglądzie weluru dywan bez naruszania brzegów. W najlepszym przypadku bardzo szerokie rowki szyn do mocowania bagażu systemu mogłyby kolidować.

2017-ta BMW serii 5 TouringJest to pięć wielofunkcyjna 1:17 min.

Jak zwykle w modelach BMW Touring, tylna szyba może być wygodnie otwierane osobno. Pokrywa bagażnika działa tylko opcjonalna kontrola czujnika. Co zawsze sprawia wrażenie porządek: przechowalnia bagażu okładka i netto są umieszczone w oddzielnych kaset z tyłu w bagażniku, a zatem może być łatwo dostępne schować pod podłogą bagażnika. Przed jej pokrywa klapa czeka kolejny, który otwiera freundlichwerweise obsługiwane za pomocą sprężyny gazowej. Tu można wstawić wielkie drobiazgi, które nie zawsze jest benötitgt jako apteczkę. Ikona zdobi na uchwycie drzwi pojazdu wystawowego, ale nie było w środku bandaże.

W odróżnieniu od wersji sedan, Touring BMW serii 5 na tylnej osi standardowo z zawieszeniem pneumatycznym i regulacją poziomu. Że nie jest adaptacyjne przepustnicy w tej klasie za dodatkową opłatą, jest żałosna - czy wagonu lub sedan. Stabilizacja rolka będzie kosztować ekstra - z polityką dopłatą, BMW pozostaje prawdą. Nawet przy pewnych siebie cenach dno.

2017-ta BMW serii 5 Touring Zdjęcie: Guido ten Brink / SB mediów kokpit jak w serii 5 Limuzyna.

Cztery silniki zacząć, Ceny od 47,700 euro

Wprowadzenie nowego BMW serii 5 Touring jest czerwca 2017 Wraz z uruchomieniem, cztery silniki i dwa modele na rękę z napędem na wszystkie koła. Inne warianty z tylnego koła i napęd na wszystkie koła nastąpi w ciągu roku. Kombi serii 5 będzie jednak musiał zrobić bez prawdziwego modelu M w nowej generacji.

Aby Touring najpierw jako 530i czterocylindrowego z 252 KM a 350 nm, jeśli występuje 540i sześciocylindrowy z 340 KM a 540 nm, jeśli występuje 520d czterocylindrowy z 190 KM i 400 nm, jak również 530d sześciocylindrowy silnik o mocy 265 KM i 620 Nm. Wyjątkiem bazie silników wysokoprężnych, wszystkie sprzężone z przekładnią automatyczną 8 prędkości. Silnik benzynowy sześciocylindrowy jest standardowo wyposażony w napęd na wszystkie koła, 530d opcjonalnym.

Systemy wspomagania i infotainment jest wykonywana przez touring sedan 5 Series. Ponadto, kompletne wyposażenie kokpitu, opcje i inne cechy pochodzą z serii 5 Limuzyna.

Cena Touring serii 5 wynosi około 2500 euro powyżej sedan. 520 d koszty przechodnie od 47,700 euro, to 530d od 56.800 euro, 530i od 52,300 euro i 540i xDrive od 62,800 euro.

Więcej o BMW serii 5