Audi A5 / S5 na IAA 2011: Pierwszy lifting dla rodziny A5

Audi A5 jest od 2007 roku w handlu, teraz dwudrzwiowy pobiera jego pierwszy poważny lifting przegapić. Premiera obchodzi modelu au IAA. Wszystkie wersje - coupe, Sportback, Cabriolet i modeli S - czy to poprawione w szczegółach. Jednak największe zmiany odbywają się pod blaszanym sukience.

13.07.2011 Tobias Grüner

Audi A5 urósł do rangi osobnej rodziny modeli od jego uruchomienia cztery lata temu. Coupe obecnie warunkiem cabrio wersję i wariant czterodrzwiowy hatchback o nazwie Sportback bok Ingolstadt. I oczywiście Audi S5 posiada również wersję programu dla sportowych i ambitny kupującego. Wszystko ciało kształtuje Audi teraz zdobyłem swój pierwszy lifting, od jesieni modele są dostępne - zanim nowe Audi S5 mogą wskazywać na spektakularny IAA stoisku marki.

Audi A5 / S5 na IAA 2011: Pierwszy lifting dla rodziny A5Audi A5 Facelift 1:21 min.

Zewnętrzne dotykowe-upy na Audi A5 / S5

Znawcy już patrzeć bardzo uważnie rozpoznać wszystkie innowacje generacji po faceliftingu Audi A5. Od zewnątrz, zmieniony wzór z wersji 1.0 głównie nowo utworzonego kraty pojedynczej ramki, której górne krawędzie są ścięte, projektant ma różne. Kaptur Audi A5 została odpowiednio dostosowana, które mogą pojawić się płaski i szeroki przód.

Zmienione jednostki światła o odmiennych optycznych LED, modyfikowane wloty powietrza i większy wybór koloru są w przemyśle zwykłych środków facelift przeprowadzonych w Audi A5. Błotniki przednie są obecnie wykonane z aluminium, które nieznacznie zmniejsza ciężar. Platerowane podwozia korzyści aerodynamikę. Przez działanie odświeżania, Audi A5 wzrosła o jeden milimetr długości.

Nowy silnik entry-level dla Audi A5 Facelift

Więcej nowych może pokazać dynamicznego modelu klasy średniej pod nadwoziem. Audi wykorzystuje teraz w kategoriach jazdy wyłącznie na silniku z turbodoładowaniem bezpośrednim wtryskiem z systemem start-stop. Zmieniona 1,8 litra TFSI z 170 KM teraz (poprzednio 160 KM), nie tylko przynosi większą moc, ale zużywa 5,7 litra i 21 procent mniej paliwa. Nowy na Audi A5 wahają się również sześć-cylindrowy 3.0 TFSI, który dzięki jego podrasowany do 272 KM. Najwyższy model, Audi S5, tam wkrótce tylko trzy-litrowy silnik V6 z 333 KM. Cztery-litrowy silnik V8 jest zarezerwowana dla RS5.

Generatorów diesla poddano dostosowawczych. 2.0 TDI teraz pochodzi z 177 KM i zużycie 4,7 litra na 100 kilometrów. Są teraz dwa sześciocylindrowe 3,0 TDI 204 KM z wariantów lub 245 KM w modelu po faceliftingu w programie. Ściskanie zapłon w Audi A5 będzie w przyszłości szczególnie niskiej emisji lub przez "Czysta wersja diesel" zostać przedłużony z Euro 6 ratingu.

Nowe systemy pomocy na pokładzie liftingu Audi A5

Nawet z systemów wspomagania Audi uzupełniane z faceliftingu. obecnie częścią standardowej specyfikacji, nowy system informacji kierowcy z rekomendacją, która automatycznie wykrywa przerwy, gdy kierowca jest zmęczony. Asystent zmiany pasa ruchu monitoruje przestrzeń za Audi A5 przez radar. Aparat sprawdza również, czy kierowca zachowuje swój pas ruchu. W nagłych wypadkach, system jest łatwo zaangażowanych w kierownicy.

Audi A5 / S5 lifting dla lepszej obsługi

Oprócz poprawionej podwozia i nowego systemu elektromechanicznego wspomagania kierownicy, aby poprawić kontakt z nawierzchnią. Podczas hamowania na śliskich nawierzchniach z jednej strony pomaga również kierowca aktywne. Nowy system jest zmniejszenie zużycia Audi A5 0,3 litra, ponieważ nie wymaga energii podczas jazdy na wprost.

Modele na wszystkie koła, nowa przekładnia Crown Center różnica zapewnia również lepszą drogę. Siły silnikowych rozprowadzić mechanicznie bardzo szybko w zależności od warunków prowadzenia pojazdu pomiędzy przednią a tylną osią. Ukierunkowane drobne interwencje hamowania, aby umożliwić bardziej precyzyjne prowadzenie. Jako uzupełnienie jest Audi A5 Quattro również sportowy mechanizm różnicowy tylnej osi w długiej listy wyposażenia opcjonalnego.

Ceny dla Audi A5 są tylko nieznacznie podniesiony według producenta do wprowadzenia facelifts. Im wyższa cena coupe A5 2.0 TFSI będzie, na przykład, 200 euro. Zabawa może zaczynać się od modelu bazowego, Audi A5 Sportback 1.8 TFSI, od 33,350 euro. Widzowie zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na targach IAA 2011 roku odnowione Audi A5. Na liftingu Audi A4 klienci musieli czekać aż do 2012 roku.

Więcej o Audi A5