Spaliny oszustwa Fiat-Chrysler: władze USA oskarżają

Producenci samochodów Fiat-Chrysler miał eingräumt już w swoim sprawozdaniu rocznym opublikowanym w lutym, że podobnie jak w identyfikacji władz amerykańskich o podejrzeniu oszustwa wydechowego. Jtzt rząd USA złożył pozew przeciwko Fiata Chrysler.

24.05.2017 Uli Baumann, Andreas z 8 Komentarze

W sporze inżynierii emisji spalin, rząd USA pozwał Chryslera Fiat w sądzie federalnym w stanie Michigan w USA, poinformował wiadomości. Grupa włosko-amerykański mówi się, że nielegalnie używane oprogramowanie do manipulowania poziomy emisji pojazdów.

Fiat Chrysler w oświadczeniu firma rozczarowany etapem ministerstwa. Grupa dokonuje przeglądu stosowania i zamierza aktywnie bronić.

US EPA miał vorgeorfen Fiat-Chrylser w styczniu, że oszukiwał w spalinach 100.000 samochodów. Chodzi o pojazdy „lekkich”, czyli SUV oraz pickup z diesla 3,0-litra z modelu latach 2014 do 2016. Silnik pochodzi w tym w Grand Cherokee używany. cena akcji spółki spadła po ogłoszeniu opłat o 15 procent.

Fiat rozczarowany przez EPA

Fiat-Chrysler pokazał czas w oświadczeniu rozczarowany przez EPA i ogłosił oświecenia. Silniki są wyposażone w najnowsze technologie. Było pewne, że emisja zgodne z wymaganiami prawnymi i również dostarczane kilku miesięcy wiele informacji EPA, aby wyjaśnić funkcję kontroli emisji i odpowiedzi na pytania do EPA, FCA wyjaśnione.

KBA podejrzewał już w maju 2016 roku

Pierwsze podejrzenie powiedział w maju 2016 Fiat 500X, Federalny Urząd Transportu Samochodowego. Następnie KBA badali cztery inne pojazdy z Fiat-Chrysler w imieniu ministerstwa. Należą do nich kolejne dwa Fiat 500X, Fiat Doblo oraz SUV Jeep Renegade. Jak raportów lustrzanych, wyniki będą wyraźnie pokazują, że wszystkie pojazdy sprawdzone jakościowo podobne zachowanie w przyroście vorliege emisji tlenków azotu.

Po upływie 22 minut, sterowanie wyłącza emisję

W badaniach stwierdzono, że kontrola emisji całkowicie wyłączyć zasilanie w pojazdach po każdych 22 minutach. W sam raz do egzaminu na oficjalnej cyklu pomiarowym - w ciągu ostatnich 20 minut.

Organy odpowiedzialne za zgodą modelach Fiata we Włoszech władze broniły homologacji pojazdów tak, że zamknięcie zostaną wykorzystane ze względu na ochronę silnika. „Ten pogląd (... ...) nie mogą dzielić Niemiec”, mówi w teraz stał się znany z pismem Federalnego Ministerstwa Transportu od sierpnia do Komisji Europejskiej.

tak było „dowód stosowania niedopuszczalnego urządzenia obniżającego” dla rządu federalnego przewidzianego, to powiedział w piśmie. Po Volkswagena tak, że drugi producent samochodów przy użyciu oprogramowania manipulacji zostaną przekazane.

uderzające oprogramowanie

Silnik Federalny Urząd Transportu wysłał zgodnie z „Bild am Sonntag” w maju 2016 sprawozdanie z kontroli w sprawie domniemanego oszustwa w Chryslerze Fiat wydechowego (FCA) do władz w Rzymie i Brukseli. Mówi, że papier powiedział, że dostawca auto Bosch poinformował Urząd, że Fiat stosowane w pojazdach, przyjazne dla środowiska normę Euro 6 rzucające się w oczy „aplikacje i kalibracji”, które „nie mogą być wyświetlane z prawem”.

W „Bild am Sonntag”, zgodnie z obecnie stało się oficjalnym procedura Unii Europejskiej wysłanie raportu do Komisji Europejskiej i do włoskiego organu regulacyjnego do opłat. Raport nosi tytuł „Temacie niewłaściwe zamknięcie Fiat 500X”.

Po wstępnym raporcie przez „Bild” gazety, Federalne Ministerstwo Transportu nie wyklucza zakazać włoskiej grupy z potwierdzoną stałego lekceważenia wartości emisji sprzedaży samochodów w Niemczech. W najgorszym przypadku „utraty aprobaty homologacji typu” zagrożone.

W maju Fiat odwołał zaplanowane w Federalne Ministerstwo Transportu wizyty w krótkim czasie przez prokuratora listu. Firma była pod Andrem które są odpowiedzialne za pytanie, czy pojazdy Fiat zgodne z europejskimi normami emisji prawne, jednak władze włoskie. Fiat odsyła do europejskiego prawa procesowego i początkowo odmówił dalszych rozmów z władzami niemieckimi.

Dobrindt skrytykował Fiat

Minister transportu Dobrindt skrytykował producentów i rzucił ostro niewspółpracującego zachowania od niego. „Istnieją konkretne zarzuty w pokoju. Byłoby wskazane, jeśli Fiat przejmie komisji śledczej do pozycji”, niemiecki minister transportu Aleksander Dobrindt powiedział w komunikacie prasowym.

Komisja dochodzeniowa ma wątpliwości, czy zasady homologacji typu zostały spełnione Fiata. W testach emisji przez KBA modeli Fiata zostały zauważone przez zwiększenie emisji. Systemy do oczyszczania gazów wydechowych w silnikach FIAT powinien wyłączane automatycznie, a zatem po 22 minutach. Standaryzowany test emisji w ciągu 20 minut.

Nieprawidłowości w teście Auto Motor und Sport

Jeszcze przed Federalne Ministerstwo Transportu teraz włączone do uderzania wartości emisji dla modeli samochodów gigant Fiat Chrysler, władze włoskie do dalszych konsekwencji, pokazał model diesel Fiata w serii testów vont Auto Motor und Sport niezwykle wysokie poziomy NOx. Do pomiaru emisji spalin w rzeczywistym ruchu Fiat 500X z 1,6-litrowym silnikiem Diesla w ciągu pomimo przechowywania NOx na 100 kilometrowej rundzie badania 845 mg NOx na kilometr. Jest to 10,6-krotność limitu i zdecydowanie najgorszym wyniku wszystkich Euro-6 modeli w tym teście.

(Jednak oficjalne pomiary dotyczące rejestracji pojazdu znaleziono w warunkach laboratoryjnych na hamowni podwoziowej, a nie - nie na ulicy).

W porównaniu z olejem napędowym VW Golf z silnikiem wysokoprężnym 2,0-litrowym, który osiągnął najniższy poziom NOx wszystkich samochodów z silnikiem diesla w teście auto motor und sport na drodze, wartości Fiat było prawie sześć razy wyższa. Golf ma jak Fiat 500 z katalizator magazynujący NOx.

Najwyższy poziom NOx wynoszącej 1055 mg NOx na km Fiata 500X osiągnięta na autostradzie chodzić 130. Bardzo wysoki poziom NOx były dobrze w ruchu miejskim z 820 mg na kilometr i na drodze przy różnych prędkościach i różnic wysokościach z 928 mg NOx za km.

W teście, auto motor und sport miał w listopadzie 2015 roku dziewięć pojazdów: modele diesla od BMW, Opel, Volvo, Audi, Mercedes, VW, Mazda i Fiat, a także porównanie modelu Ford Mondeo z silnikiem benzynowym.

Sonda wpływając wspomina swoje nawyki zakupowe? JaNeinErgebnis wyświetlić więcej o Chrysler, Fiat