Samochody, które nie zapomnisz: Szkło 1304 TS: The Thing Dingolfing

Przez 40 lat Klaus Westrup pisze o samochodach w Auto Motor und Sport. Dla MotorKlassik wspomina, tym razem do dzikiego małego sedana - Glass 1304 TS. Z 85 KM, jest to rakieta.

09.10.2007 Klaus Westrup Napędzany

Contents

Czas, przez który Goggomobil Shrieking i śmierdzący jest już pod koniec lat sześćdziesiątych. Niewielka fabryka samochodów z bardzo niewygodne, ale również niezmienną nazwą Szkła w Dolnej Bawarii Dingolfing buduje długo odpowiedniego samochodu. Małe, kanciaste sedany cięte, które mają całkowicie nowo opracowaną czterocylindrowy silnik z wałkiem rozrządu w głowicy oraz pięciu łożyskach wału korbowego - następnie podpisania wysokiego architekturę silnika.

Szkło 1304 TS mały, ładny i mocny

Mały kieliszek z powyższym silny dla tego silnika czasu jest tylko około 3,8 m długości, duże zwisy nadwozia z przodu iz tyłu ma i nie wygląda jak samochód należy się obawiać. W trakcie swojej krótkiej kariery dostaje trochę obraz, także dlatego, że od czasu do czasu wygrać wyścig samochodów turystycznych pod ekspertów rękach Gerharda Bodmer. A ponieważ Porsche VIP Richard von Frankenberg - biegacze, TV-man i redaktor sportowy - w nie tak silny w 1204 TS sprawia, że ​​jako drugi samochód, tablice rejestracyjne S-DM 2. W swoim Porsche Frankenberg używany, nawiązując do jego własnym tempie, stalwarts numery Stuttgart S-Au.

Kiedy Richard von Frankenberg raczy się kieliszkiem, ten samochód nie może być powolne. 1204 TS to nie znaczy, że 15 KM leżąca 1304 TS na pewno nie. "piękny motor" jest ocena jednorazowa krótkie i zwięzłe. A więc nie tylko rozumie swoją wyjątkową elastyczność, wysoką elastyczność. To sprawia, że ​​można przyspieszyć płynnie nawet na piątym biegu z prędkością 42-sza

Pasek rozrządu pionierem szkło

Co prawie kwadrat zaprojektowany czterocylindrowy z innych silników spalinowych, jest jednak najbardziej różni się napęd obraca się wałek rozrządu głowicy cylindrów. Tak zwany pasek zębaty jest w użyciu - cichy, tani i łatwo dostępny pod osłoną z tworzywa sztucznego. Projektanci szklane stać w tym miejscu pionierskiej pracy i nie może wiedzieć, że ignorowanie ich działania rozłożone w ciągu dziesięcioleci miliony i staną się rodzajem napędu rozrządu standardowej.

Nieco ponad 800 kg waży kwadratowy sportowy sedan. To daje 85 koni mechanicznych, co sprawia, czterocylindrowy niecałe 6000 wycieczki, o stosunek mocy do masy wynosi mniej niż dziesięć kilogramów na KM. Więc jesteś słabszego w muzyce podczas muzyce kaskady. Przy czasie przyspieszania zaledwie 11,9 sekund do 100, TS 1304 mogą mierzyć z reprezentacyjnych sedan kalibru BMW 2000 Ti Mercedes 250 S doskonale.

Niewielki 1004 robi start z bezpiecznymi 40 koni mechanicznych, następca na 1204 i ma z 1,2 litra 53 KM już. Poniżej znajduje się wersja sportowa z 70 KM tych, które również odróżnić TTS NSU. Ale po sporządzony przez włoską Frua, bardzo elegancki szklany upadł 1300 GT z jego pierwszej 75, później 85 KM zapłacił tysiąc trzysta czterocylindrowy szeregowo, jeden czuje się w programie szkła przez znanego uchwytu na półce jednego, choć mały, szczelinę ,

Z 85-konnym silnikiem z ceną pory recz samochód sportowy GT jest 1304 sedan słynnego wilka w owczej skórze, wraz z Mini Cooper S, Renault R8 Gordini i wzmocniona NSU Prinz prekursora okrągłą dekadę później debiutujący Volkswagen Golf GTI.

Drehorgel szklane 1304 TS: zawory na Schnattergrenze

Na tym polega jego uroku - Dzisiaj, kiedy każdy jest szybki, podobny efekt jest ledwo zrozumiałe. Na drodze, ponieważ przeglądu AMS 21/1967 notatki przekazał całkowicie napędzany 1304 TS rozsądny zamieszanie. Od niepozorna moc krasnoludki latach sześćdziesiątych jest najbardziej dyskretny i Vierschrötigste.

Istnieje już pięć biegów w standardzie, a nawet, że jest obok pasa wymaga specjalnej funkcji w tych czasach. Piąty być krótki w zachowaniu dobrej elastyczności przyspieszenia. Już przy 150 km / h dźwięczny czterocylindrowy ssania maszerujących w czerwieni zacieniony obszar na standardowej obrotomierza. Prędkość maksymalna wynosi 164 km / h układ w kształcie litery V z zaworami umieszczonymi na Schnattergrenze, kierowca wykonuje lepszą gazu z dala.

Również zachowanie jazdy jest granica. Ponieważ dawnych budowniczych Goggomobil, było przede wszystkim o budowaniu szybki samochód. Jak jeździć szybko, więc wydawało się obchodzi, i tak jest niezapomniany przejazd do zapamiętania, który ledwo można sobie wyobrazić naszego bezpiecznego o ESP wieku. Chociaż nie jest to stabilizator poprzeczny z przodu i słynny bar utwór do sztywnej, resory piórowe tylnej osi, więc pewne różnice w stosunku do trenera, ale 85 KM zrobić ze szkła, co chcą.

Kierowcy muszą uważać - i zachować brakujący wskaźnik paliwa w oku

Krzywe wydają się nie podoba. Chociaż przednie szkło ciężki pocisk zablokowany CROSSWIND ze spokojem, ale na zakrętach chce iść prosto. Przednie koła pokazują przygód kąta poślizgu na forciertem tempie w ciasnych zakrętach wewnętrzne tylne koło zwolniony tak silne, że wydajność przeznaczona do doskonałego Burnout czyni.

Przyspieszenie to spektakl dla koneserów i ekspertów, prawdziwym wyzwaniem jest wypukła stokach. Teraz utalentowani piloci muszą uważać na dysku z systemem sprężynowym Starrachser nagle zachwiał. Jeszcze większa ostrożność należy zachować, gdy mokre. Teraz zmienia się gwałtownie od pod- szklane do nadsterowności, ale on mówi, że przed nikim. Nuda i zmęczenie nie może wzrosnąć tak podczas jazdy.

Prawie 8000 Mark będzie kosztować ten nienormalny automobilistische przyjemność. istnieją już wymagających średniej wielkości samochodu, ale to nie jest przygoda na czterech kołach dla tych pieniędzy. Jest to dokładnie 1304 TS - jest uparta jak on jest, on śmie nawet pokazać się bez wskaźnika paliwa. To był najwyraźniej zapomniał.

On sam nie zapomina o tych, którzy już walczyli na drodze z niego. Znajomy ride-szkoła znaleźć coś od Dingolfing tak niepokojące, że oddaje go w ciasnym rogu pasażu na taśmie filmowej. Więc Dziki pozostaje żywa i pokazuje, w razie potrzeby, jak czysto pozwala dym.