Porsche 911 GT3 premiera Geneva Motor Show 2017: z sześciobiegową manualną skrzynią biegów oraz 4,0-litrowy bokser

Porsche przesuwa się w Genewie, wrap z nowych 911 GT 3. Trzecia generacja lekkich samochodów sportowych ma cztery-litrowy bokser pod pokrywą bagażnika. Porównamy 991 z serii 911 GT 3 pierwsze 996th

3.07.2017 Christian Gebhardt, Holger Wittich 4 komentarze Napędzany

Kurtyna w górę dla nowego Porsche 911 GT3. W Tarnfolie prototypów nie ma, teraz jest on w studiu. Wraz z pierwszej serii GT3 996. Przed patrząc wstecz pierwsze fakty: cztery litry pojemności skokowej, silnik sześciocylindrowy bokser nowego 991 GT3. Dzięki szybkości, mocy i aerodynamiki, inżynierowie Porsche mają wyznaczać nowe granice: do 9000 obr / min, bokser cztery-litrowy musi włączyć na krótko po tym, produkuje 500 KM i podobny dyfuzor jako 911 R posiada aerodynamikę w bilansie.

911 GT3 z instrukcji sześciobiegową

Być może najbardziej emocjonalny fakt dla kierowców sportowych: Jest znowu sześć-szybkości podręcznik. Podobnie jak w pierwszej 911 GT3. Kurtyna w górę, tak aby numer jeden. To naprawdę jest już 18 lat temu.

Kto by się spodziewał, w marcu 1999 roku z taką historią sukcesu? W tym czasie, Porsche 911 GT3 przedstawiony w niewinnej Arctic Silver i nie tak ukochane smażone reflektory, światowy naciśnij na Geneva Motor Show. 18 lat później nazwa GT3 oznacza legendy sportu samochodowego.

Porsche 911 GT3Na skrzydło obsługuje tylne skrzydło pokazuje „4,0” zdobi - wskazanie tego, co kryje się tu w ramach nowej pokrywy silnika wykonana z CFRP: prawy, silnikiem sześciocylindrowym z czterech litrów pojemności skokowej i 500 KM.

Psst sekret: nowy 911 GT3 dla pierwszych zdjęć w studio

Boxerröchelnd pierwszy GT3 z serii 996 zbadanych przez sympatyczny nieregularny biegu jałowym swoje miejsce w studiu fotograficznym. Że nie możemy świętować z tradycyjnym krzywej Partii na torze jego większość, to ze względu na jego prawnuka serii 991. W momencie produkcji zdjęć prezentacji drugiej generacji był jeszcze nie działać na tegorocznym Geneva Motor Show 991 GT3. Studio fotograficznym dlatego wciąż przypomina więzienie o wysokim poziomie zabezpieczeń Ponieważ prąd GT3 zaprezentuje nam naturalnie bez Tarnfolie.

Kto ma legenda „GT3” faktycznie wymyślił? „Nie jestem wynalazcą historii GT3. Inicjatorami byli mój były szef Hartmut Kristen, nasz długoletni szef sportów motorowych, a Roland Kussmaul. Ideą rozwoju GT3 nie było to, że chcieliśmy zbudować szczególnie wielki samochód na drogach, ale Homologationsfahrzeug do wyścigów „, mówi Andreas Preuninger że od zarządzania projektem dla samochodów Porsche GT 996 GT3 drugiej generacji i do dnia dzisiejszego trzyma. Niemniej jednak, był oczywiście już mówić o oryginalnej konstrukcji GT3 z pracy.

Porsche 911 GT3Lekki sportowiec z 500 KM 1:14 min.

„Części Aerokit istniała już w serii, a koła są od ekskluzywnych akcesoriów. Unikalne cechy pierwszych 996 GT3 były fotele kubełkowe, które zostały opracowane specjalnie dla samochodu w tym czasie. Ponadto, tylne siedzenie zostało usunięte, a masz GT3 „quasi wykonane Classic Light, GT-szef kolejne raporty z początku historii GT3. Dla wielu fanów: skóra pokryte kubełkowych foteli w 996 GT3 około 20 kilogramów oszczędności w porównaniu z konwencjonalnymi siedzeniami. Brak tylnych siedzeń i zmniejszenie masy pojazdu o kolejne osiem kilogramów.

996 GT3 waży 1350 kg

996 GT3 trzeba po prostu kochać nie tylko ze względu na jego wagę 1350 kilogramów, ale także dla małych, ale ważnych szczegółów. Przykładem hemdsärmelig wyglądające z dzisiejszej perspektywy redukcji masy ciała jest również schowek brakuje. „Po prostu zostaw”, który nie jest już tak łatwo dzisiaj z powodu różnych struktur procesowych w trakcie rozwoju. Ponadto GT3 stał się znacznie bardziej sportowy samochód wszechstronny, który jest również używany przez klienta w przeważającej części w codziennym życiu.

„Pierwszy GT3 był bardziej lub mniej samochodów z elementów z półki i silnika z wyścigów, który z nich ma ujarzmić dla celów ulicznych” Preuninger wygląda na dalsze pozycje. 3,6-litrowy wolnossący silnik oparty niemal na silniku z Le Mans wygrywając wyścig samochodowy 911 GT1 od 1998 roku moc znamionowa to 360 KM. Transmisja mocy zostało zrobione w tym czasie poprzez manualną sześciobiegową manualną skrzynią biegów.

Sześciobiegową manualną i PDK dla nowego GT3

przełącznik ręczny, który kiedyś był? Nie ma mowy, wielkiej miłości kierowca wyścigowy jest z powrotem! Po pierwszych 991 generacji GT3 i GT3 RS, manualna skrzynia biegów był wymarły, przełącznik ręcznego przeżywa obecnie w drugiej generacji 991-emocjonalnego powrotu. Oprócz standardowego siedem-szybkości PDK z pracy natychmiast powrócić ręczną przekładnię do wyborów. Jak ostry, Polak przełącznik może jeździć po ulicach i jak krótkie ścieżki obwodu, możemy sobie wyobrazić teraz, gdy sześciobiegowa manualna skrzynia biegów jest dobrym przyjacielem - pochodzi ona od 911 R.

Brzmi już na wakacjach, ale to nawet lepiej. wskazanie, co kryje się tu w ramach nowej pokrywy bagażnika wykonana z CFRP - pokazuje „4,0” zdobi skrzydłami wspiera tylne skrzydło. Prawo, silnik sześciocylindrowy z czterema litrami przemieszczenia i 500 KM. Szczerze mówiąc, krytykować w Auto Sport nie podobało się, ale nie są imponujące czasy, kiedy nawet podstawowe GT3 przenosi cztery-litra?

Cztery litrowy bokser jak w samochodzie wyścigowym Pucharze

„Silnik jest nie tylko ogromny postęp w stosunku do poprzednika 3,8 litra z 475 KM, ale także dla czterech-litra od 991 GT3 RS i 911 R. Nowy cztero-litrowa ma inny wał korbowy z centralnym odwiertów naftowych. Ponadto, pierścienie tłokowe specjalnej powłoki stosuje się w celu zmniejszenia tarcia, jeszcze bardziej. Zarówno w 3,8 litra, a także w czterech litr RS i R ścianek cylindra nie zostały pokryte, obecnie są one specjalnie powlekane. Również nowe: Mamy teraz sztywny zaworu pociąg. Do tej pory również nie ma żadnego aktywnego podwójne spożycia. Całość jest teraz pakiet, który czuje się zauważalnie różni - sugeruje bardziej niż zwykłe postaci 25 KM dodatkowej „, mówi Andy Preuninger nowego silnika, który jest także wykorzystywany w nowym Cup samochodu wyścigowego.

Przyspiesza do 9000 / min

Podobnie jak w 3,8-litrowy, nowy cztero-litrowy teraz odwraca się do niespotykanych wysokościach. Podczas czterech kartonów 991 GT3 RS pozostawiono do obracania się do podróży 8800, ograniczenie nowego GT3 jednostce prędkość wynosi obecnie fenomenalnym 9,000 / min. Dobrą wiadomością dla przełącznik ręcznego-Fans: W odróżnieniu 911 R jest ograniczenie prędkości z manualną skrzynią biegów nie jest do 8700 / min jest ograniczona, ale może - jak w wersji GT3 z PDK - być obracany do 9000 wyjazdów.

Porsche 911 GT3&34, z pewną prędkością, inżynierowie zasilania i aerodynamiki Porsche nowych limitów: do 9.000 U / min czterech litrów bokser musi obracać wkrótce po generuje 500 HP i podobny jak w dyfuzor 911 R utrzymuje aerodynamiki w równowadze ,&# 34;, więc redaktor Christian Gebhardt.

„Sześć-biegowa manualna skrzynia biegów jest taka sama jak 911 R. Ale ponieważ nowy wał korbowy jest używany, który nie jest już zgodna z jednolitym masy koła zamachowego, możemy teraz użyć dwumasowe koło zamachowe. W 996 i 997 GT3 GT3 Nawiasem mówiąc, nie było też tylko dwa koło zamachowe. Ponadto, inny zamek niż 911 B stosuje się w nowej GT3. Wartości barierowe R 22/27 i 30/37 GT3 teraz „, że projekt gt.

20 procent większa moc, ten sam współczynnik oporu

Wizualnie 911 GT3 drugiej generacji została zmodyfikowana w porównaniu do swojego poprzednika na pierwszy rzut oka tylko subtelnie, ale niepozorne rozwiązania detali będzie bardzo korzystne tutaj. „Moją dewizą kiedy zmiana pokoleniowa jest zawsze skuteczność. Samochód osiąga 20 procent większą siłę docisku niż poprzedni, ale ma taki sam współczynnik przeciągania. Tak, że samochód ma podobną siłę docisku jako 997 RS drugiej generacji. Teraz nowe Airblades pomoc na przednim pasie, tak że przepływ ponosi poprzecznie w przedniej części laminarny wcześniej. Więc może bardzo dobrze wpłynąć pozytywnie na współczynnik oporu powietrza, „Andy Preuninger opisuje pierwszą część aerodynamicznych zmian.

Porsche 911 GT3Na skrzydło obsługuje tylne skrzydło pokazuje „4,0” zdobi - wskazanie tego, co kryje się tu w ramach nowej pokrywy silnika wykonana z CFRP: prawy, silnikiem sześciocylindrowym z czterech litrów pojemności skokowej i 500 KM.

Tylne skrzydło jest o 20 milimetrów wyższy i siada 10 mm głębiej niż pierwszy 911. „prawdziwy przełom pod względem aerodynamiki, ale przychodzi dzięki nowej podłogi. Druga generacja niesie pochodzi od 911 R dyfuzora tylnego, którego pierwsze pokolenie nie mają. 911 R musieliśmy rozwijać te tylny dyfuzor, ponieważ mieliśmy pewne problemy, aby uzyskać stabilny samochód bez prawego tylnego skrzydła. Tylko trochę Ausfahrspoiler byłby zbyt mały na 911 R. W ten sposób doszło do rozwoju tego dyfuzora. W zdolności efekt mamy dyfuzor na GT3, ale teraz po raz kolejny bardzo wzrośnie. GT3 mamy go za przednimi kołami obracających się łopatek, które przyspieszają powietrza pod samochodem w kierunku tylnego dyfuzora. Przeciwdziała to nawet lepiej, „mówi projekt GT.

Drobniejsze uczucie kierowniczego na przedniej osi

Super Test: słuchawki i PDK A co się dzieje bocznych podwozia? „Stosuje System ABS tematy i tylna oś nowe zestawy danych. Nawet przy przedniej osi, wiele się zmieniło. Sprzęt jest właściwie taka sama, ale podstawowy układ struktury oprogramowania jest teraz pochodzi z 911 R. Zwrotnica praktycznie rozwinięcie R krzywej. W naszym przeznaczeniem było to, że chcieliśmy znaleźć więcej uczucie w kierownicy. „Brzmi smaczne, czekamy na pierwsze Einlenkvorgang limitu.

Porsche prasowe 2025Porsche 911 GT3 premiera Geneva Motor Show 2017: z sześciobiegową manualną skrzynią biegów oraz 4,0-litrowy bokser Porsche 911 GT3 premiera Geneva Motor Show 2017: z sześciobiegową manualną skrzynią biegów oraz 4,0-litrowy bokser Porsche 911 GT3 premiera Geneva Motor Show 2017: z sześciobiegową manualną skrzynią biegów oraz 4,0-litrowy bokser Porsche 911 GT3 premiera Geneva Motor Show 2017: z sześciobiegową manualną skrzynią biegów oraz 4,0-litrowy bokserPrzyszłe modele producenta samochodów sportowych

Chociaż stawki wiosenne były niezmienione, amortyzatory zostały ponownie zastosowane. „W dolnej wahacza są teraz również zainstalowany nawet ostrzejsze łożyska. Zwłaszcza podczas szybkiej zmiany pasa ruchu ponad 250 km / h, samochód jest nadal cicho na przedniej osi. Uderzające jest, a pozostały zachowanie komfortu, że nadal jest suwerenny. A jednak jesteś z samochodu na torze wyścigowym jeszcze szybciej „mówi Andy Preuninger.

Super test może zatem przyjść. Trochę pomysł z nas: Produkujemy super test, tym razem z dwoma GT3 testowym samochodzie. Na scenach łącznikowych na drogi i autostrady między Stuttgart, Hockenheim i Nürburg świętujemy przełącznik GT3 ręki. Zegar działa na torze z, GT3 z PDK wraca do arkuszy czasu w grę.

Zamówiłem nowe Porsche GT3 jest dostępny teraz z ceny zaczynają się od 152,416 euro - początkowo tylko z PDK. W słuchawce fani opcja prawdopodobnie musieli poczekać do września.

Więcej o Porsche 911