CX-5 Skyactive G-194 w teście (2017) Tak więc wychodzi się z cylindra dezaktywacji SUV

Mazda ma jego sukces SUV w 2017 roku wygrałem liftingu, co jeden Zawiadomienia przede wszystkim w technice i wnętrza. Czy nowy 194-konny Test Beziner napędzane dezaktywacji cylindrów.

27/09/2017 Andreas Gregor Hebermehl silniku
  • ciało
  • wnętrze
  • Oprawa siedzenia
  • silniki
  • Jeździć na nowym 194-konnym silnikiem benzynowym z dezaktywacji cylindrów
  • ceny

Jeden centymetr tu pięć litrów tam

CX-5 (2017) Zdjęcie: wymiary Dino EiseleDie o Mazda CX-5 został zmieniony tylko w zakresie milimetra.

Do dwóch centymetrów wysoki, co traci Mazda CX-5 w modelach przełączników, wymiary zmienić tylko przez milimetrów. Długość i szerokość są praktycznie identyczne. Jeśli przyjrzeć się bliżej, set-back-filary są uderzające: w dokładnie 4,3 centymetra filary przeniósł się do tyłu, co jednocześnie zwiększa dystans do osi przedniej i przeciągnął proporcjach. Aby CX-5 wyróżnia silny, tor przez jeden centymetr szerszy. Przyzwyczajeni pięciokątny jest grill, siedzieć obok węższe reflektory.

Bagażnik może pomieścić 5 litrów więcej - że powinien ledwo nikogo. Konsola środkowa jest nieco wyższa, gdy dźwignia zmiany biegów. Mianowicie przez dokładnie cztery centymetry w manualną skrzynią biegów i sześć centymetrów w automatycznym wariantów.

Nowo zaprojektowany kokpit

Kokpit został całkowicie przeprojektowany Mazdę. Na płaskiej desce rozdzielczej z trójwymiarowych nawiewów siedzi monitor 7 cali. Kolejny monitor o przekątnej 4,6 cala, wraz z instrumentami informuje kierowcę. Nawigacja, radio i menu pojazdu, kontrole kierowców jak zwykle za pomocą pokrętła na konsoli środkowej. Dopłata jest nagłośnienie Bose z dziesięcioma głośnikami, co zmniejsza hałas hałas licznika. Także całkowity Mazda twierdzi, że zmniejszony poziom hałasu przy 100 km / h dokładnie 1,3 dB.

większa pomoc

Opcjonalny radar adaptacyjny tempomat (990 euro dla Sports-Line) wspomaga kierowcę w przyszłości postoju. ograniczenia prędkości, informacje nawigacyjne i napędzany prędkość wystające z HUD na przedniej tarczy przedniej szyby; kierowca nie jest już tak często patrzeć w dół. Ogólny wskaźnik poprawił Mazdę: lusterka zewnętrzne są mniej na drodze i zapewniają niższe liniami bocznymi dla lepszego widoku ukośnie do tyłu.

Seat montażu Mazda CX-5

Nielicznych zakres siedzenia sekund na pierwsze wrażenie: Całe wnętrze jest znacznie wyższej jakości niż wcześniej. Spłaszczone otwory powietrza spadnie na ich ramki chrom i pokryte konsoli PianoBlack środka wydaje się być co najmniej się optycznie szerszy. Ponieważ zarówno dźwignia zmiany biegów na manualną skrzynią biegów i dźwignia zmiany biegów w automatycznej skrzyni biegów zostały przeniesione nieznacznie w górę, odpowiednia dźwignia mogą teraz dotrzeć do bardziej przyjemna.

Ponad cztery centymetry gerückten powrotem słupki są opłacalne widzianych przez szybę przednią: W porównaniu z poprzednim otwiera kierowcy szersze pole widzenia, w szczególności na prawo i lewo.

Jedną z cech o największej satysfakcji klientów, we wszystkich samochodów o czasie HUD. Obecnie technologia ta jest również stosowana w CX-5 - w dwóch wariantach.

CX-5 Skyactive G-194 w teście (2017) Tak więc wychodzi się z cylindra dezaktywacji SUVSUV stał się wewnątrz szlachetny 29 sek.

Po pierwsze, nie są już znane z innych modeli Mazdy wersji kosztów z małej płyty z tworzywa sztucznego, który jest składany na desce rozdzielczej w górę. Jednak różne kolorowe elementy mogą być wyświetlane w CX-5 jest w pierwszej kolejności. Jako najlepszy wariant jest HUD jest używany, w którym reklamy są bezpośrednio rzutowany na przedniej szybie. Coś takiego było zaoferować tylko najnowszą generację CX-9 w Mazda, która jeszcze nie jest oferowany w Niemczech (ale jest prawdopodobne, że w tym CX-9, a także od swoich poprzedników, kilka modeli Mazdy być doprowadzone do Niemiec).

Dwa centymetr całkowita wysokość CX-5 traci nowy w porównaniu do swojego poprzednika nie są ponoszone przez nadproża.

Dwa benzyna, jeden diesel

Silniki są znane: olej napędowy 2.2 litra - być dostępny w USA po raz pierwszy - a dwa silniki benzynowe są dostępne: the Saugbenziner mają dwa do przemieszczenia 2,5-litrowym, z 2,5-litrowego fizyczne dezaktywacji cylindrów został podarowany. Z wyjątkiem napędu na przednią oś dostępny jest również do wyboru. Przenoszące siły ręcznej lub automatycznej przekładni z sześć kół zębatych. Podobnie jak w przypadku 6 i 3 Mazda prowadzi do zmiany modelu w CX-5, G-wektorowania sterowania. Funkcja oprogramowania zmniejsza bardzo krótki i minimalny moment obrotowy podczas skręcania. To nie jest zauważalne interwencji jest zapewnienie, że samochód jest cichy w krzywej.

Jazda na CX-5 Skyactive-G 194

Mazda CX-5 dostaje poprawiony silnik benzynowy, który może również pracować jako dwucylindrowy oszczędzania paliwa. Staraliśmy się również minimalny uprated w porównaniu do swojego poprzednika silnik.

CX-5 Skyactive-G 194 Zdjęcie: Mazda zaletą dezaktywacji cylindrów: Jeżeli tylko dwa cylindry są aktywne, przepustnica pozostaje w związku z wyższym obciążeniem bardziej otwarty (prawy górny róg) i chodzi przy niższych strat dławienia.

Istnieje informuje kierowcę, że przyssawka 194-konny teraz pracuje w trybie dwu-cylindrowy, bez wyświetlacza - Klienci zainteresowani głośno Mazda nie tak dużo. Drugi przykład połowę przemieszczenie przy stałych prędkościach około 40 km / h, zgodnie z Mazdy oszczędność do 20 procent paliwa do 80 km / h, jeszcze pięć procent. Powód: Na niższym obciążeniu, przepustnica jest tylko lekko otwarte i nie będzie tak zwane straty dławienia, jak silnik z małą otwarcia przepustnicy bani. W operacji dwucylindrowy, obciążenie silnika jest znacznie większa i znacznie bardziej otworzyć przepustnicę - minimalizuje straty wymienione.

Pierwszy dostępny Mazdy cylindra dezaktywacja jest z prędkością 20 km / h, w drugim biegu aktywny, aż przechodzi do 110 km / h, w czwartym i piątym 90 km / h szóstym kołem zębatym. Dodatkowo, funkcja wyłączania, gdy silnik wytwarza moment obrotowy, między 60 a 120 metrów Newtona. Powstaje pytanie, co można zauważyć podczas jazdy z przesunięciem o połowę.

Niedostrzegalny i przełączenie

CX-5 Skyactive-G 194 Zdjęcie: Patrick Broich&# 34; Od przejścia do trybu dwucylindrowy, pasażerowie dostają nic.&34, tak edytor Gregor Hebermehl nowy CX-5-G Skyactive 194-ci

Czuć lub słyszeć nic o przejściu. Inżynierowie dostosowany system zarządzania idealny silnik. Czasowe rozłączanie dwóch zewnętrznego cylindra umożliwia nowy mechanizm przełączania zespołu zaworu hydraulicznego. Obejmuje to wszystkie osiem zawory komór spalania na sterownik silnika reguluje położenie przepustnicy. I zaoszczędzić trochę bardziej wartościowe paliwo, kąciki głowic tłokowych są zaokrąglone i asymetryczne pierścienie tłokowe zredukować tarcie wewnętrzne silnika. Ponadto, inżynierowie zwiększone ciśnienie wtrysku od 200 do 350 bar. To uaktualnienie techniczne zapewni również niewielki wzrost wydajności z dwóch koni mechanicznych i wzrost maksymalnego momentu od dwóch do 258 metrów Newton. Durchschnitsverbrauch testowi spada do zaledwie 0,1 do 7,1 litra na 100 km.

CX-5 Skyactive G-194 w teście (2017) Tak więc wychodzi się z cylindra dezaktywacji SUVW ten sposób, cztery butli 2:08 minut do dwucylindrowej.

I podobnie jak silnik benzynowy 194-konny napędza inaczej? Unexcited. Łączna warczy zrelaksowany przed nim i przenosi dużą 1,6-tonowy SUV nawet na stokach z ufnością. Jaki silnik nie lubi naprawdę są gwałtowne przyspieszenie orgie. Jest głośno i przyspieszył nadal taka sama jak zawsze - raczej umiarkowane. Głos średnia sześciobiegowa automatyczna poniesie jakąś winę za to zachowanie. Ale jest też coś dobrego z maszyny do zgłaszania przełączania: Jest on wyposażony w nowy wahadłem odśrodkowym, że wibracje w działaniu dwucylindrowy tłumi. W rzeczywistości, silnik zawsze pracuje cicho.

Mazda CX5 Skyactive-G 194 jest dostarczane teraz, ceny zaczynają się od 37,790 euro. Z tego silnika, SUV działa wyłącznie na najwyższej linii urządzenia Sportline od zespołu, jak na przykład, już 19-calowe stopu i LED matryca z nim.

CX-5 diesel od 27,090 euro

Audi Q2, Seat porównanie Ateca, AMS1317CX-5 na siedzenie Ateca 18:31 min.

Model klasy podstawowej z CX-5 będzie kosztować zamawiać od 24,990 euro. Jest to silnik benzynowy 165 KM, napęd na przednią oś i sześciobiegową manualną w podstawowej Prime-Line. Napęd na wszystkie koła są dostępne w Exclusive Line, silnik benzynowy dochodzi do 160 KM i 32,190 euro. Do 1,800 euro ekstra, jest sześciobiegowa automatyczna dla silnika benzynowego z cztery koła. Najniższa Diesel jest Skyactiv D-150 z napędem na przednie koła za 27,090 euro. W linii sprzęt ekskluzywna linia ta wersja napędowy kosztuje 32,290 euro. Diesel dostępny jest również w połączeniu z napędem na przednie koła i automatyczne do 34,909 euro w Exclusive Line. Cztery koła i manualną skrzynią biegów z 150 KM diesel będzie kosztować 34,290 euro. Najdroższe CX-5 jest 175-konny diesel z napędem na cztery koła i automatyczną do 39,790 euro w sprzęt sportowy Line.

Więcej o Mazda CX-5