Nowy Ford Kuga (2017) w badaniu: Co robi lifting dla taniego SUV?

Z faceliftingu z Kuga mogą teraz również luksusowe i sportowe: Nowe działania obejmują sprzęt warianty ST i Vignale. ST-Line włączyła sportowy zaostrzony zawieszenie, 19-calowe koła i koszty od 30.600 euro.

18.10.2016 Heinrich Lingner 1 Komentarz Napędzany

12 rzeczy, które niespodzianka na nowego Forda Kuga:

pierwszy Kuga nie jest drogie, mimo niekiedy znacznie bardziej rozległe sprzęt wyposażony cena wywoławcza pozostaje bez zmian: od 23.300 euro zaczyna cennika Kuga. Zamówione przez drogi mogą być od razu na początku 2017 będzie toczyć się do dealerów, pierwsze pojazdy.

drugi Jest tylko jeden silnik benzynowy, Ecoboost 1,5 litra 120, 150 i 182 KM, a najsilniejszy wersja jest dostępny tylko z napędem na wszystkie koła i automatyczną skrzynią biegów. Downsizing turbo przekonany na pierwszym zjeździe z wyrafinowanym biegania i harmonijnego dostawie prądu.

trzeci Systemy pomocy, Kuga także na konkurencji: Teraz pochodzi między innymi z adaptacyjnego tempomatu, w tym ostrzeżenia kolizji, większej gamy Active City Stop, aktywnego pasa i Blind Spot Assist i system rozpoznawania znaków drogowych.

Ford Kuga Zdjęcie: Stuart PriceMit facelift Forda Kuga może teraz również luksusowe i sportowe.

4-ty Czysty dostrojone zawieszenie Kuga był rzeczywiście dzięki platformie C1, którą dzieli z naciskiem, tak zawsze, jak ST-Line ze sztywniejszego zestaw staje się artystą krzywa. Bez nadmiernej siły kieruje on teraz bardziej zwinny, pozostaje neutralny i bawi się poruszać z bardzo precyzyjne i rückmeldung radosny kierownicy na zakrętach wszelkiego rodzaju.

5-te Z wynikowym za dodatkową opłatą w wysokości 1050 euro bardzo rozsądnych elektrycznie wysuwany hak holowniczy, a maksymalnie 2200 kg holowania pojemności Kuga jest również bardzo utalentowany traktor, które czasami mogą wziąć cięższych przyczep kempingowych lub przyczepę konia na haku.

6-ty Tak jak poprzednio, Kuga jest dostępny w trzech wariantach napędowych, konwencjonalnej skrzynki elektrycznej dla wszystkich wersji z wyjątkiem silnika benzynowego 182 KM, które, jak wspomniano, są wyłącznie na wszystkie koła i automatyczną i PowerShift (dual transmisji sprzęgła) jako opcja (1.800 euro) dla dwulitrowych TDCI 150 i 180 KM.

Ford Kuga Zdjęcie: Stuart Cena Trzecia generacja Ford SYNC infotainment ma wzór w użyciu i oczywista funkcjonalność, mimo dużego ekranu dotykowego (osiem cali) i aplikacji łącza, inni producenci mogą lepiej.

7-ty Diesel entry-level z 120 KM nie jest już dwulitrowy, ale 1,5 TDCI (1499 Kubik, czterocylindrowy), które jednak dzięki 270 maksymalna Nm momentu obrotowego do 1600 kg Ford mimo pomaga zadowalającej wydajności (175 km / h, Vmax, 0- 100 kilometrów na godzinę 12,7 s, emisja CO2 115 g / km). Silnik jak niskim, wyrafinowanej biegania i dobrego schlatbarem, ostry sześciobiegową skrzynią biegów, ale wydaje się być oszczędność mistrz: po około 300 km autostrad oraz Landstra0enfahrt głównie z wyciszony tempie, komputer pokładowy pokazuje 7,2 litra / 100 km.

8-ty O pojemności bagażnika 465 litrów (maksymalna nośność 1,653 litra) jest Kuga nadal bardzo praktyczny i przyjazny dla rodzin SUV, również z powodu zwykłej przestrzeni dostępnej na tylnym siedzeniu i dobrej nośności przez dużą tylną klapą (opcjonalnie z automatycznym Fußschwenköffner, 370 euro) bardzo dobrze załadowany.

9-ty Trzecia generacja Ford SYNC infotainment ma wzór w użyciu i oczywista funkcjonalność, mimo dużego ekranu dotykowego (osiem cali) i APP link, inni producenci mogą lepiej. Niemniej jednak odkrycie poszczególnych funkcji w menu ekranu dotykowego jest łatwiejsze niż o aktualnym Mondeo i S-MAX. Trochę heilfreich to jednak podtynkowy ekran przed nim umieszczone przyciski mechaniczne, które są wciśnięte w czasach, gdy nieumyślnie Betouchen ekran.

10-te Stłumiony popyt, jest też światło, standard Kuga funzelt halogenowe, za opłatą (1.360 euro), istnieją ksenon palnika. Adaptacyjny marka brat LED Mondeo brakuje w ofercie.

Więcej o Ford Kuga