Mazda 6 Combined Skyactiv D 150 (2017) w teście: na cichszy diesel, mądrzejszych systemów wspomagania

Mazda 6 jest bezpieczniejsze, cichsze i coś wewnątrz szlachetnego Rok modelowy 2017th Wizualnie małe rzeczy się zmieniły: Zewnętrzne lusterka są nowe, kierownica podobna do Mazda MX-piątą Ponadto, model średniej wielkości otrzymał kilka nowych funkcji. Mamy wymienionych 10 punktów, który stał się dla nas.

09/06/2016 Andreas Of

1) Zacznijmy od punktu, który faktycznie ledwo zauważalne: minimalnie zmieniony wygląd. Może znaleźć Mazda 6 tak piękne, że musi być w każdym razie nie zmieniło. Co nas uderza, przynajmniej, jeśli przyjrzymy się bliżej: Grill od liftingu wiosną 2015 oznaczony drobniejsze.

Mazda 6 na rok 2017: więcej chrom, skóra drobniejsze

2) Wnętrze jest urządzone nieco więcej chrom, skóra na smukłej zaprojektowanej kierownicy powinni czuć się lepiej, nowo zaprojektowane klawisze, aby poprawić użyteczność. Hm, dobrze. Bez bezpośredniego porównania trudno powiedzieć. Co wyróżnia się już, zwłaszcza w jeszcze ciepłej września: Istnieje obecnie podgrzewana kierownica.

3) Nicea: Funkcja pamięci fotela śledzi również położenia wyświetlaczy HUD. Uderzające: kolor i ostrość obrazu. Również na wyświetlaczu w zestawie wskaźników jest teraz kolorowe - jeśli wybrano jeden z lepszych linii urządzeń.

4) inżynierowie Mazdy wyjaśnić z oddaniem i wielu grafik, że człowiek jest w centrum swych działań. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na położenie kierownicy, pedałów i siedzenia i widzenia kierowcy. Do tyłu nie jest chyba prawda, ale tu pomaga nową kamerę cofania.

Systemy wspomagania Teraz z kamerą

5) Ponadto, przednia siedzi aparatu. Który zastępuje poprzednio używany laser i może być więcej niż to. Pieszych i znaki drogowe identyfikacji, na przykład.

6) Co każdy Wskazówka: System nawigacyjny ostrzega przed bardzo uważnie na stałe zainstalowanych kamer i ostrzega, aby spowolnić, powinno to być powyżej wskazanego limitu.

7) tempomat odległość wykorzystuje dane z radaru i kamery. Zmierzone przez obietnice są co uczyni system sprawiedliwy, autopilot słowo jak Tesla o przynajmniej nie spadnie. Do 50 km / h, Mazda ma pomóc zapobiegać wypadkom, do 160 ostrzega przed zbyt blisko SBS i hamulce muszą być. Do tej pory na 145 km / h obwodu z ostrzeżeniami i automatycznego hamowania. Odległość i prędkość utrzymuje tempomatu do 200 km / h.

8) Mazda uspokaja olej napędowy: w amortyzator tłokowy sworznia oscylować. Tak, że tłok jest ciszej w jego orbicie. Tak że silnik stuka mniej. To rzeczywiście działa: tackert diesel ledwo nad silnikiem benzynowym również z bezpośrednim wtryskiem i wysokiej gęstości. Ponadto wtrysk pilotujący wspólnej szyny silników wysokoprężnych są taktowane tak, że wyeliminowane są uciążliwe odgłosy z licznika drgań.

9) uderzające samo: zużycie i wydajność wszystkich silników pozostają takie same. Trzy benzynowe i dwa diesel pozwolić 145-192 KM. Dla połączeniu z 150-konny diesel Mazda oferuje również napęd na wszystkie koła.

10) Ciekawe: Istnieją dwa nowe, trwałe specjalne modele dla kombinacji: Nakama Nakama i intensywne. Z ceną wywoławczą 31,890 euro (Intense: od 38.990 euro), kupujący ma przewagę 1.550 euro w Nakama intensywny i 2,610 euro za Nakama.

wniosek

Nowy rok modelu różni się od poprzednich wersji niezwykle subtelne. Ale z ulepszonych systemów wspomagania zmiany mają substancji. Szkoda, że ​​systemy są połączone liniami drogich urządzeń.

Więcej o Mazda 6