Raport jazdy Audi SQ7: Super-SUV pod napięciem

Audi SQ7 ma V8 turbo diesel z dodatkowych elektronicznych ładowarki i 48 V układu elektrycznego. Wynik: 900 Nm przy 1000 obr./min. Jakieś pytania? Poszliśmy wcześniej.

03/05/2016 Heinrich Lingner Napędzany

"Postęp poprzez Technologii" - Ten tradycyjny slogan Audi mogło być wymyślone dla TDI SQ7. 435 KM V8 SUV to nowa technologia flagowy Ingolstadt, z systemami 24 pomocowych, 48-volt płycie zasilacza i elektrycznie wspomaganych turbosprężarek.

Czasami trochę fizyki zrozumienie jest przydatna, na przykład, gdy Audi kierownik projektu Klaus Bugelnig mówi przed pierwszym jazdę próbną w SQ7 zalet sieci 48-volt. Moc, jak mówi, to czasy napięcia natężenie, a więc wszystko jest rzeczywiście stwierdził: Jeśli muszę dużo watów, to muszę albo wielu V (napięcie) lub prądowe (prąd). Z powodu ograniczonej średnicy kabla w samochodzie, prąd, napięcie nie może być zwiększona, są bardziej prawdopodobne. Do tej pory tak dobrze.

Wysokie napięcie w Audi SQ7 tylko dla ładowarki i stabilizacji rolki

Pierwszy samochód produkcji w świecie SQ7 ma moc 48-volt na pokładzie, ale nie jest odpowiedzialny za wszystkich urządzeń elektrycznych, tylko dla EAV, napędzany elektrycznie kompresor, potem zmęczone turbosprężarki zupustet wspierającą powietrza przy bardzo niskich prędkościach. Ponadto aktywna stabilizacja elektromechaniczny rolka jest dopuszczony do eksploatacji w poczwórnej napięcia. Ponieważ te dwa systemy wymagają dużo energii elektrycznej. Dostęp do co akumulatora litowo-jonowego, który z kolei jest zasilany przez przetwornicę DC-DC z normalną 12 V alternatora.

Audi Q7 RSTutaj, super-SUV biegnie 1:01 minut.Audi SQ7 Zdjęcie: AudiDer 435 KM TDI Audi SQ7 to nowa technologia flagowy Ingolstadt.

Ten, niczego nie rozumieją się bawić w nowym Audi SQ7, ale pomaga zrozumieć, dlaczego tak długo nić prances co najmniej 2,2 tony i ponad pięć metrów tak eleganckie i lekkie stąpający po rogach iz tak jedwabiście komfortu ponad ulice pływa. Ale zanim zaczniemy, Klaus Bugelnig nadal pokazuje moment obrotowy i moc krzywej nowego cztery-litrowego V8 - który: krzywe nie są w rzeczywistości raczej płaskowyż z kwadratową gwałtowny wzrost. Nawet na nieco ponad 1000 obrotów leżeć na 900 Nm. W tym celu, elektrycznie napędzana sprężarka jest odpowiedzialny. On już jest skompresowany dostępny wlot powietrza, gdy pierwsza z dwóch turbosprężarek podczas przyspieszania właśnie nabiera tempa. Po jednej czwartej drugiego kompresora obraca się w przewodzie dolotowym 70.000 obrotów i wypycha powietrze z zaworów wlotowych.

Audi SQ7 e-ładowarka leje turbo lag do

Brzmi skomplikowanie? Powoduje w praktyce, ale coś bardzo proste: kompletny brak turbo lag. Prawie diesel ośmiocylindrowy oddaje podejście non-wygląd na bardzo mocnym samochodzie elektrycznym. W niecałe pięć sekund, grzmoty SQ7 do 100 km / h na autostradzie z normalną prędkością porusza się tak gwałtownie, że przez ułamek sekundy wyprzedzając krótkim przyzwyczajenia. Oomph sprawia V8 i kładzie się na kolumnie w porę śmieci Direction krótka przerwa na długo przed następnym strefa hamowania jest jak na rower czuje się na to.

Audi SQ7 Zdjęcie: AudiBei test drive w Vosges, średnie zużycie było w komputerze tuż poniżej granicy dziesięciu litrów.

Szczególnie dużo zamieszanie nie robi diesel na drodze, nie chowa Samozapłon tryb spalania tak zręcznie, że nawet nie wiedząc o tym podczas zimnych startów. To brzmi bardziej jak zło Ami V8, pełny, dźwięczny i silny.

Audi SQ7 prawie tak mocno i tak wygodne, jak Rolls-Royce

I stabilizacja rolki? Moc jest SQ7 razem ze standardowym Luftfederungzu jednym z najbardziej komfortowych samochodów tej stronie Rolls-Royce Phantom. Mówiąc prościej skręcanie silniki elektryczne planetarnych stabilizatory na przednią i tylną oś w zależności od sytuacji na drodze, tak że ciało pozostaje stabilny podczas pokonywania zakrętów. Ponieważ stabilizatory sztywnieje popytu, elementy sprężynowe mogą nadal reagować wrażliwie.

Audi SQ7 Zdjęcie: redaktor Audi Heinrich Lingner: &# 34; Szybko przypomina diesla ośmiocylindrowy z jej podejście niestawienia się w bardzo mocnym samochodzie elektrycznym.&# 34;

Pomaga również przy użyciu opcjonalnego sportowego mechanizmu różnicowego i kierownicy do dokonania 2,2 tony stąpający możliwe biegają wokół narożników. Działa to doskonale, częściowo dlatego pasuje do układu kierowniczego w porównaniu do normalnego Q7 jest tłumaczony bezpośrednio. Jako kart wielki Audi nie jest wokół krzywych, ale znacznie lepiej niż ktokolwiek zutraute go od razu.

Audi SQ7 przy rozsądnym zużyciu i ostre cenie

Nie ma wiele do powiedzenia na SQ7 do wszystkich systemów wspomagania niektóre powiedziałby płynną transmisję przesuwania, odświeżonym infotainment lub niskim zużyciu paliwa (7,2 l / 100 km, co odpowiada 189 g CO2 / km). Na jazdę próbną w Wogezów, średnie zużycie w komputerze pozostał tuż poniżej granicy dziesięciu litrów, także ze względu na wielkość i wydajność bardzo znacznej wartości. W przeciwieństwie do mniejszych SQ5 będzie SQ7 tylko jako oleju napędowego, również na rynku amerykańskim. kazał drogę od połowy maja, przez minimum 89,900 euro lub 28.000 euro więcej niż Q7 3.0 TDI. Bardziej szczegółowy cennik jeszcze nie istnieje - być może bardziej, jeżeli roszczenie marka jest interpretowane jako obraźliwe, strajki zwykle również odzwierciedlenie w cenach.

Więcej o Audi Q7