BMW Z4 Coupé 3.0si w Super Test: Ile samochodów sportowych oferuje trzy-litrowy Z4 Coupe?

Nowa wersja coupe z idiosynkratycznego BMW Z4 ma dzięki stałym dachem teoretycznie nawet lepszych talentów sportowych jako kabriolet modelu pokazano wcześniej.

12.12.2008 Horst von Saurma Napędzany

Karierę jako model, wydaje się oczywiste, korzystne mają idealną wagę dodatkowo jeszcze kilka innych goodies. Więc oprócz wyrafinowanej techniki biegu i formy wypowiedzi powinny natknąć się w dopuszczalnych sposobów. Także charyzma pewnością byłoby właściwe. Prosty kolumnie z figur jest synonimem atrakcyjności więc tylko ograniczone zastosowanie. Czy wymiarów marzą o nowym Z4 Coupé wystarczającej do głębokiej miłości od pierwszego wejrzenia, nie świadczy, bo są na to bardzo widoczne, czy raczej się wyrazisty sposób o. Niż zwykle, a nawet standardowe według dwumiejscowego jest podobny do swojego poprzednika, a mianowicie ani przez. Ostre krawędzie i linie uderzające iść w części niemal komiczny sposób z wklęsłych i wypukłych kształtów z. W każdym razie, „Połączenie wszystkich elementów wydziela silny pęd do przodu.” - jak okiem coupe działa na podstawie roadstera Z4 jak przysłowiowy kredy i sera: języka projektantów BMW Sam stawia go. Na tej stronie wszystkie objaśnienia słowne, mimo wszystko, ujawnia sprawdzoną podstawową koncepcję, która przychodzi do klasycznego ideału coupe dwumiejscowy zarówno formalnie i technicznie dość blisko: stosunkowo długi rozstaw osi - 2495 mm - krótkie zwisy nadwozia z przodu iz tyłu oraz stoczni długi kaptur z daleko z tyłu " cieplarnianych”. Anglizismus nazywany ramą część przedziału pasażerskiego, z tyłu po wszystkim, łączy bardzo przestronny bagażnik.

Z4 Coupe bazuje na Roadster

Centralny depresja w obszarze dachu jest miły podstęp projektanta, który prawdopodobnie oznaczało zaproponować minimalistyczną elegancję modeli historycznych. W tym czasie, tylko w ten sposób prześwit jest rozszerzony tak, że powierzchnia dachu jest wgnieciony na właściwym miejscu w kierunku do góry, czasami w niewielkiej wysokości sufitu. Ale dość małe jak dwa-osobowa BMW jest tu trudne, Z4 z dachem stałym jest w rzeczywistości teraz znowu nie. Z podstawowych wymiarach 4,091 razy 1,781 milimetrów Porusza wielkości mniej więcej na poziomie Gulf, choć jest mniejsza niż wysokość sporo: w ciągu zaledwie 1268 mm zmusza przede wszystkim oddanego sługi na pokład kokpitach nisko położonych. Wnętrze utrzymane sympatyczny prosta, jednak jest precyzyjnie dobrane do dwóch ustawach dziedzictwa, tak że nie ma poczucia uwięzienia przestrzennego powstaje. Wysokość prześwitu jest obfite, tylko pod względem miejsca na nogi może być szczelne dla wysokich kierowców. Operacja jest znana dzięki ergonomii i zaawansowanych układów logicznych każdą minutę w ciele i krwi, tak że bardzo ścisły związek pomiędzy człowiekiem a maszyną zatrzymuje się w krótkim czasie.

Głównym powodem jest to przede wszystkim idealnie wyciętych skórzane siedzenia. W niniejszej sprawie jest jednak to, że oryginalne Yamaha sportowe fotele z M GmbH, co przyczyniło się również podwozie wraz z kołem kierownicy. Tylko nieznacznie nachylone wystające niezależnie od bujnym zakresu regulacji we wnętrzu koła kierownicy, które również śladowe doszła do wybrzuszenia w opisie m, nieco zakłócania w inny sposób panujące symetrii wnętrza. czerpie siłę charakteru Z4 zamknięte, ale na pewno nie tylko przez jego uderzające linii i powstałego przyzwyczajenia. Jego upór na wpływy zewnętrzne są również zajęte przez pomiar W artykule uzyskuje się przez dach stali stałych na Verwindungsteifigkeit wykonuje BMW w sumie do znacznego wzrostu sztywności skrętnej (32000 Nm na stopień). To powinno być w konkursie? Na coupe. Solidność z fundamentów jego strukturze znajduje odzwierciedlenie oczywiście subiektywny niezwykle stabilnego zachowania kierowcy, który jest całkowicie wolny od nieprzyjemnego hałasu. Przyrost masy ciała w porównaniu z otwartym wariancie Z4 pomimo dodatkowego niskiego zużycia materiału w postaci stalowego dachu, duży i przegubowo do klapy dachowej, a dodatkowe powierzchnie szklane: napędzany pełni 1,408 kg doprowadza coupe trzy litra zaledwie dziewięć kg większą wagę niż Z4 3.0si Roadster. W przeciwieństwie do tego charakterystyczny wersja coupe ma między innymi takie pokrywę aluminiową i zintegrowane z ochroną dach struktura dachowania.

Ochrona rollover chowa w dachu

W tych okolicznościach nie dziwi fakt, że wraz z pojawieniem się coupe, którego przydatność została odkryta dla sportów motorowych spontanicznie. Nawet w odniesieniu do bilansu masy inteligentny zawodnik drogowego posiada doskonałe zaplecze. Przednia lub tylna oś niesie każdy dokładnie połowa całkowitej masy. Wbudowany w BMW Motorsport wersji wyścigowej opartej na podział Z4 coupe - patrz Sports News na stronie 114 - ujawnia podobno nie za nic niezwykłego sportowego talentu. ale wersja wyścigowa z pospiesznym uwagę na sposób tylny spojler w formacie XL pokazuje, że szczególny Coupé-forma Z4 niekoniecznie jest rewelacją pod względem wydajności. W każdym razie, siła nośna podczas Series Coupe są ledwie lepiej niż zamienny Z4. Więcej w środowisku cywilnym ulic coupe, mierzalne ulga ciała przy wysokich prędkościach, ale nie mają negatywnego wpływu. Innymi słowy, proste właściwości jezdne są do najwyższych prędkości w strefach bez zarzutu. Nawet w szybkich zakrętach autostrady zostać rozwiązane z ponad 200 km / h, a dłonie pozostają suche. Znalezienie wewnętrzną równowagę w różnego rodzaju obszarów granicznych, na ogół nie jest fizyka jądrowa, biorąc pod uwagę ogólny charakter dobroduszny.

Pomimo zauważalnego rolki korpusu o strukturze ulowej wykazuje, że z zawiesiny sportowych wyposażone M coupe pruski płaszczyznach odpowiedzi układu kierowniczego, co - oprócz specjalnie zaprojektowanej geometrii podwozia - w szczególności elektromechaniczny układ wspomagania kierownicy ma wysoki udział procentowy. Ma na kolumnie kierownicy silnika elektrycznego z przekładnią ślimakową o pomoc kierownicy. Od głosowania kierownicy za pomocą oprogramowania, system pozwala na bardzo wysoki stopień elastyczności w charakterystyce kierujących. W trybie Sport, siły trzymające są zwiększane na przykład poprzez zmniejszenie wspomagania kierownicy oczywistych przypadkach znacząco, co również sprzężenie zwrotne przeżywa wzrost. Według BMW, układ kierowniczy elektro-assisted porównaniu do konwencjonalnego wspomagania kierownicy przynieść oszczędności nawet do ćwierć litra paliwa na 100 kilometrów - chyba tylko zauważyłem podczas jazdy na wprost, bo nie musiał interweniować, aby zapewnić wsparcie po drodze. Bez względu na dużą elektronicznego pakietu bezpieczeństwa, który zawiera najnowszą DSC generacji i nowy układ dynamicznej kontroli trakcji (DTC) z dodatkowym hamulcem awaryjnym, coupe jest również w systemach off redundancji jako sympatycznego partnera, z którym chętnie razy śmiałą odpowiednie otoczenie gry zaplanowane.

Odważny gry z przełączanych Elektroniki

W związku z powyższym, obwód jest dość teren, na którym Z4 Coupé czuje się jak w domu, mimo że pojawiły się pod względem dynamiki jazdy mimo sztywniejszego ciała, nie ma znaczną przewagę nad Roadster. Jak poprzednio otwartej wersji, więc nie coupe w charakterze są niezwykle stabilne. Lekko podsterowności tendencja, gdy zbliża się do limitu mogą być zgłaszane w najlepszym razie na mokrej nawierzchni. Na suchej nawierzchni, utrzymuje coupe trzy-litrowy najpierw neutralności - przynajmniej tak długo, jak tryb Push od strony tylnej osi napędowej nie jest zbyt silny. Ale nawet moc nadsterowności, czy świadomie zainicjowany lub biernie znosić, zapewnia - pod warunkiem, trochę taktu - ze względu na łagodne przejście od tarcia statycznego tarcia i ogólnej małe nachylenie licznik raczej humorystyczne momenty żarówki światło jak na nieprzyjemne przerażających momentów przesuwnych.

Z ogólnego pozytywnego nastroju iz przodu podłużna zainstalowanego sześciocylindrowy rzędowy ma znaczący udział nie ostatni. błogosławiony teraz 265 KM i momentem 315 Newton metrowych 2750-4000 obrotów, trzy-litrowy ssania łączy co najmniej od BMW-view trzech superlatywach: najwyższa moc na litr, najlepszy stosunek mocy do i najniższe jednostkowe zużycie paliwa waga - w każdym przypadku na podstawie swojej klasie , Sześć cylinder, skrzynia korbowa jest wykonana z kompozytem aluminium-magnez, właściwie waży 161 kg. Tzw Valvetronic steruje w połączeniu ze zmienną rozprzestrzeniania wałka (podwójny VANOS) w sposób ciągły oraz w zależności od położenia pedału gazu, czas zaworów wlotowych, co jest korzystne nie tylko moment obrotowy i reakcji gazu, ale powinna również zapewnić bardziej efektywne spalanie w całości. W rzeczywistości, zmodyfikowane we wszystkich obszarach inline sześciocylindrowym zaskoczył minimalnym zużyciu tylko 8,7 litra. Ponadto, średnie zużycie paliwa 11,8 litrów paliwa na 100 km premii jest klasyfikowany jako bardzo niskie w stosunku do bujnej wydajności. Reagowania, wyrafinowanie i revving - nie ma przedział, który nie może obsłużyć ten nowoczesny czterocylindrowy silnik zaworu. Akustycznie trzyma go cool: Jego treściwy sześciu piłowanie jest tak autentyczne jak jakiś chrypka w gardle, czyli ten rodzaj silnika z Bawarii z jego podmiotów.

BMW Z4 piły typowe

Jednak wspomniana wartość fabryki na przyspieszenie od zera do 100 km / h może być w samochodzie testowym nie bardzo rozumiem: były gładkie z obiecanych 5,7 sekundy w końcu 6,0 sekundy. Do 200 km / h, Z4 szacowane 24,5 sekundy, z którą jest pod względem wydajności na równi z ostatnio zmierzonej trzy-litrowy roadster. Na tym tle, że będzie trochę szybciej zrealizować czasy okrążeń niż na otwartym odpowiednikiem był podejrzany, zwłaszcza coupe Jechałem z identycznych opon typu run-flat marki Bridgestone. Ponadto oba modele z prawdziwego Yamaha, sztywniejsze zawieszenie M Sport i większych kołach 18-calowych, w tym ogumieniem mieszanym zostały zamontowane. Ale nawet tak jazdy i komfortu zawieszenia nie jest poważnie ograniczona. Dobrze utrzymane prawie beztroski sposób postępowania, zarówno w kierunku wzdłużnym, aby bezkarne i w kierunku poprzecznym do maksimum, określone w trzech litrów Z4 Coupe najwyżej scen bocznych trochę tłumik: szybkie przełączanie i / lub zaniedbania kopuły potwierdzony mechaniczną sześciobiegową przekładnię niższe biegi jak z zgarniających dźwięki. Generalnie zmiany biegów są nieco rustykalne: Aby przypisać kursy z sześciobiegową skrzynią biegów, jest zawsze mocny chwyt konieczne. Podobnie jak gorący nóż przez masło, krótki kij przełączanie zdobywa małą drogę przez ulice. Enigmatyczny bezczynny grzechotanie i miękkie Getriebejaulen w piątym i szóstym biegów są jedynie wady akustyczne, które przychodzą podczas ponownego przyspieszania spontanicznie w zapomnienie. W związku z tym istnieje całkowity rzeczywiście podobny modelowe cechy, które odróżniają nowe Z4 Coupe. Uruchamianie technika, ekspresja i charyzma są niemal doskonale zaprojektowane. Czy interesujący dwumiejscowy z idealnych proporcjach daje wymarzoną sylwetkę, niestety, nie można określić metodami empirycznymi.

Nurburgring toru Nordschleife 8.32,00 min4maximal 10 punktów

Oczekiwany postęp otwartej Z4 Roadster 3.0si równie silny coupe nie może wyciągnąć. Pomimo zwiększonej stabilności ciała nic dziwnego, że ani konfiguracja ani masy ani pod względem aerodynamiki wymierne korzyści mają być rejestrowane. Przełom w z 1408 kg ciężkiego dwumiejscowego wciąż doskonałe i neutralności na granicy przykładzie. Układ hamulcowy toleruje również kilka okrążeń Nordschleife.

Lap Nordschleife Super testowy BMW Z4 Coupé 3.0si sportauto0806Hockenheim-Ring Mały cena 1.17,8 min6maximal 10 punktów

Coupe powinien w zasadzie niemal niezawodna obsługa dzień. Próby wyrwania ogona są rzadkie. Silnik jest niezwykle wrażliwy na gazie. Większe straty trakcyjne nie są widoczne nawet gdy DTC, chociaż coupe nie posiada blokady mechanizmu różnicowego. Czas okrążenia jest tutaj do dwóch dziesiątych poniżej, że z modelu Roadster. W porównaniu z poprzednią Z3 Coupe 3.0i rejestruje poprawę 0,6 sekundy.

Poła Hockenheim Super testowy BMW Z4 Coupé 3.0si sportauto0806Przyspieszania / hamowania 29,5 sek5maximal 10 punktów

Idealny rozkład masy od 50 do 50 procent między przednią i tylną osią pochodzi z pełnym zbiornikiem na 1408 kg ciężki korzyści Z4 Coupé na kilka sposobów. Zarówno trakcja i hamowanie hamowania korzyści ze zdrowej równowagi. Jednak fabrycznie na sprint do 100 km / h strzela coupe o 0,3 sekundy. 24,5 sekund prędkość 200 jest osiągnięty. Kołysanie korpusu przylega nawet podczas hamowania związanego z s² zatrzymywania mocy aż do 11,1 m / s, w granicach. 200 km / h Coupe stoi na 139,2 m, odpowiednio, 5,0 sekundy.

Przyspieszenie 0-200 km / h:24.5 sHamowania 200-0 km / h:5,0 sWindkanal5maximal 10 punktów

Wyciąg na osi różnią się tylko nieznacznie od tych z Terenówki: Choć jest identyczna z tylną oś 430 Newton, znajdującego się na przedniej osi, wyższy o 30 Newton wartości wyporu (280 Newtona). W praktyce, coupe nie ponosi żadnych znaczących wad. Stabilność liniowo z dużą prędkością jest doskonały. Tylko przy niskich prędkościach, jest to funkcja stanu opon i ciśnienie powietrza w koleinach czasami lekkim rysunku w kierownicy. Hałas jazdy jest niższa niż w otwartym Z4.

Przód na 200 km / h28 kg podnieśćTylna oś przy 200 km / h43 kg podnieśćPrzyspieszenie boczne 1,20 g8maximal 10 punktów

Opcjonalny sportowe zawieszenie M (350 euro) ma w połączeniu z równie zwrócić 18-calowych opon mieszane (1600 euro) w sposób oczywisty do wyższego przyspieszenia poprzecznego, który może być obecnie określanego jako rezultacie 1,2 g. Jednakże ograniczenia dotyczące komfortu i trakcji jezdnej ma gdzie w bolesnym obszarze. Coupe biegnie napięta i sucha kości, ale ujawniły się większe nierówności podłoża stosunkowo dużych ruchów ciała. Na tylnej osi, bujne rozmiar opony 255/35 ZR 18 jest zamontowany.

36 m slalomowy 131 km / h8maximal 10 punktów

Turn-of poręcznym BMW dwumiejscowego jest pierwsza klasa: Układ kierowniczy zapewnia doskonałą opinię. W błyskawiczne zmiany kierunku na slalomie 18-metrowym pójść w każdym razie nie całkiem niewielki ręki, ponieważ linia między dokładnej i szybszej linii i silnej oversteering tyłu jest wąski. Z szybkim 36-metrowym slalom, coupe zachowuje się bardziej przyjemne: niezmienione precyzyjnie kierować, ale znacznie pogromca w tej wyższej stopy. Nieznaczny, ale konwertować Direction moneta w szybszym zmianom i tylną parą wskazuje granice możliwości.

Zmień testowe 145 km / h8maximal 10 punktów

Szybkie zmiany pasa zakończona coupe BMW jako bezpieczne i rutynowe, jakby to było nie do pomyślenia. To nie był niczym niezwykłym w przeszłości na tym krytycznym ćwiczeń złośliwego kołysanie i błyskotliwych przeprowadzki. Dokładny i precyzyjny i czuły układ kierowniczy i zdefiniowane zachowanie samosterowne wagi, doskonale wyważone dopełnienie dwumiejscowy siebie, że tak powiem celowy. Złośliwy własnym życiem, jak bał przeciw- tendencją jest obca coupe.

Nasshandling5maximal 10 punktów

Układowy posiada ostrych krawędzi opony typu run-flat z firmy Bridgestone ogólnie wykazują dobre właściwości suchej nawierzchni, ale nie stosuje się na mokre powierzchnie dokładnie z uwagi na ich ramionach twardych jako optymalnego alternatywa dla konwencjonalnego typu opony. Ale przyjdzie z najlepszych właściwości do jazdy awaryjnej. Na mokrej nawierzchni, matowe zasada coupe run-flat tendencję do podsterowności - przynajmniej tak długo, jak opony do czynienia z małym ścinaniem. Zgodnie z łez przyczepności na gaz podczas raczej nagle, co jest w pewnym stopniu tolerowane, jak łamanie ogona nie akceptuje złośliwe formy. Coupe jest tak łatwo je złapać.

wniosek

44maximal 100 punktów

Jeśli przez Wyróżnienie nie może być w cenie około 50.000 euro, nowy trzy-litrowy Z4 Coupé oferuje jednak wiele samochodów sportowych za pieniądze. Niewielkie wymiary i ciężar są również dopuszczalne w powiększonej stronie co porywający sześć walca pod długa maska. Że przed dodanej odzyskiwane równie potężny Z4 Roadster stabilność ciało coupe nie może tłumaczyć, jak obiecał w bardziej dynamiczne, zaskakujące po starannym rozważeniu nie naprawdę. Jak powinien, gdy stosunek mocy do masy, zawieszenie set-up i w końcu opony są prawie identyczne? Niezależnie od coupe do użytku sportowego jest doskonały. Nie za nic, Wydział BMW Motorsport przyjęty natychmiast ITS. Według jego wygląd już zaawansowane, aby kult coupe poprzednika, nowy Z4 Coupé spolaryzowane gusta - neutralny obserwacja wypada niezwykle trudne, biorąc pod uwagę krawędzie wzrok i linie. Uwzględniając jego wyjątkowych cech wewnętrznych, ale popiera ciekawe nawet w praktyczne aspekty Coupe nieco extroverted wygląd do Ciebie.

wniosek

Jeśli przez Wyróżnienie nie może być w cenie około 50.000 euro, nowy trzy-litrowy Z4 Coupé oferuje jednak wiele samochodów sportowych za pieniądze. Niewielkie wymiary i ciężar są również dopuszczalne w powiększonej stronie co porywający sześć walca pod długa maska. Że przed dodanej odzyskiwane równie potężny Z4 Roadster stabilność ciało coupe nie może tłumaczyć, jak obiecał w bardziej dynamiczne, zaskakujące po starannym rozważeniu nie naprawdę. Jak powinien, gdy stosunek mocy do masy, zawieszenie set-up i w końcu opony są prawie identyczne? Niezależnie od coupe do użytku sportowego jest doskonały. Nie za nic, Wydział BMW Motorsport przyjęty natychmiast ITS. Według jego wygląd już zaawansowane, aby kult coupe poprzednika, nowy Z4 Coupé spolaryzowane gusta - neutralny obserwacja wypada niezwykle trudne, biorąc pod uwagę krawędzie wzrok i linie. Uwzględniając jego wyjątkowych cech wewnętrznych, ale popiera ciekawe nawet w praktyczne aspekty Coupe nieco extroverted wygląd do Ciebie.

Więcej o BMW Z4, BMW Z4