Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid w teście: Plug-in hybrid z 680 KM w top 310

Od 2022 roku co drugi Porsche będzie miał silnik elektryczny. Brzmi jak ekologicznie prawidłowego nudę? Źle, wszystko źle. Po początkowym doświadczeniem z nowym Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid, możemy dać wszystko jasne. 680 KM i 310 km / h jeszcze tylko dwie kluczowe postacie najgorętszych Panamera. Patrząc wstecz na dzień pełen wrażeń na najwyższym Panamera w 10 rozdziałach.

26/07/2017 Michael Harnischfeger 5 komentarzyFahrbericht Porsche Panamera Turbo S E-hybrydowe Zdjęcie: Frank Ratering W hybrydowym modelu silnika V8 biturbo cztery-litrowego siedzi.

1. Turbo S zawsze tak było od 993 Porsche najgorętszy gorącego Elfer gdybyśmy nawet niech skrajny GT3 i GT2 petardy zewnątrz. Panamera Turbo S zapowiada nową erę. Turbo S oznacza E-hybrydowy górnej modelu w serii. W liczbach Panamera Turbo dochodzi do 550 KM 770 Nm z czterech litrów V8 Biturbo, Turbo S E-hybrydowe daje 680 koni mechanicznych i 850 Newtonmmetern ponownie jeden lepiej.

2. Hybrydowe elementy są klasycznie rozmieszczone na samochodzie 14 kWh akumulatora (masa: 130 kg) z tyłu tak głęboko, jak to możliwe w bagażniku, chłodzenie, kontroli itd przodu. Elektryczny silnik 136 kilowatów i 400 Nm jest zintegrowany dysku w napędowego pomiędzy sprzęgłem i ośmiobiegowej przekładni podwójnego sprzęgła. Wszystko to popycha wadze do 2,4 tony - o 300 więcej niż w normalnym Turbo. Brzmi jak zły rokowań w zakresie dynamiki? Nie.

3. Jedna minuta jesteśmy niemal bezgłośnie walcowane w trybie E przez obszar. To idzie do 50 kilometrów wypełnionych baterii. A teraz stoimy na daleko w lewo na tym skrzyżowaniu światła ruchu, ale musi zwrócić 300 metrów do prawej, aby dostać się do naszego celu, na torze Motorsport Vancouver Islandii. Ale nie panikuj. Na zielono my macają energicznie na gazie, dzienniki V8 bollernd do pracy, jak i zastrzelili katapulty mamy wcześniej prawidłowo zaklasyfikowane nas przed chłopcy osiągnęli na innych torach, tylko centrum przecięcia. 0-100 w 3,4 sekundy do Nicei, tłuszcz V8 beat - kiedy hybryda jest tak i dźwięki, on herzich mile widziane.

Porsche Panamera TurboNajszybszy luksusowy sedan na Nordschleife 1:24 min.

4. Tak, jesteśmy na torze wyścigowym, że 2,3-km Geschlängel dwanaście prawo i siedem skrętów w lewo, aż do 12 procent, a niektóre nie gradientu widocznych szczytów. Ten utwór raczej dla Cayman, ale nie dla wózka 2,4-tonowego, odnoszą się do czterech osób naprawdę luźna przestrzeń i mogą podróżować dość szybki i niskiej stresu i niski poziom hałasu i najwyższy komfort jazdy. Ale już pierwszy skręt w prawo po krótkim odcinku zdumiewa nas. masa nie zauważy. Ani zgoda poddać nawet w samej krzywej. Nawet w ciasnych narożnikach Panamera Turbo S E-Hybrid aktów Biorąc pod uwagę jego ciężar walki uderzające chętni i chyży. Wraz z samochodu sportowego porschigen pewni tylną oś za 1785 euro przyczyni a nawet samochód sportowy pozycję siedzenia za niemal całkowicie animowanego desce rozdzielczej. Panamera jest tylko samochód sportowy szczupak w stawie karp limuzyny.

5. Hamulce zadowolony z brutalną opóźnienia i przejrzysty, przewidywalny punkt nacisku nie tylko na torze, ale także na drogach. To nie jest mała sprawa, bo przy lekkim hamowaniu silnik elektryczny za opóźnienie zapewnia nawet preferowany do ładowania baterii. Hamulce kół, jeżeli jest to konieczne, aby przełączyć. Ta współpraca Porsche ma bardzo dobrą pracę, ale szczerze nie oczekiwać niczego innego. Warto również wspomnieć: W trybie Sport Plus, akumulator ładowany jest korzystnie tak, że zawsze stoi przy maksymalnej wydajności systemu. To rzeczywiście wydaje się działać nawet na torze. Nawet po wielu rundach soku nigdy nie wyszedł z Panamera, zawsze skoczyło się z niemal grubej przemocy rogach.

6. W przypadku, gdy kierowca w innym trybie jazdy zasilaniu bateryjnym Conserve prowadzenia pojazdów daleko lokalnych emisji do celu aż do 50 kilometrów, on nie może się zadowolić mniejszą prędkość maksymalną. 310 kilometrów na godzinę wskazana stwarza Panamera nawet jeśli baterie są rozładowane przez krótki czas z powodu poprzednich orgie przyspieszenia. To powinno jednak bardzo rzadko występują ze względu na bardzo ausgegklügelten zarządzania ładującej. I dlatego, nitro i silnik elektryczny tylko dwa pięści zapewnić przyspieszenie Hallelujah, to ciśnienie w każdej sytuacji: od 100 do 200 km / h, Turbo S E-hybrydowe przechodzi według Porsche zaledwie 8,3 sekund, Panamery Turbo tutaj 9,2 sekundy potrzebne.

Fahrbericht Porsche Panamera Turbo S E-hybrydowe Zdjęcie: Frank RateringBis do 140 km / godz energii elektrycznej w nim.

7. Podróże i role? Tak, to może być Panamera moc, jak również. Do maksymalnie 140 km / h na energię elektryczną to możliwe, a nawet zabawne. Więcej zabawy przychodzi naturalnie występuje, gdy V8 włącza się dyskretne i można poczuć samochód sportowy z ogromną presją, wspaniały revving zmiany biegów i błyskawiczne. Podwójny sprzęgłowa przekładnia notabene ma osiem biegów, z których dwa ostatnie są zaprojektowane jako nadbieg. W normalnych warunkach jazdy po drodze, igła obrotomierz usuwa się blisko 1.000.

8. Panamera Turbo S E-Hybrid ale powinny nie tylko mistrzem pod względem wydajności, ale także z punktu widzenia ekonomii i ekologii. Dlatego oto kilka liczb: dla Porsche Panamera Turbo wywołuje standardowe zużycie 9,3 litra Turbo S E-Hybrid bogaty nad rolą 2,9 litra i 16,2 kWh. W codziennym życiu, kurs będzie znacznie więcej. Kilka Literchen wydajne niż Panamera Turbo górna Panamera jest jednak już być.

9. Elementy wtykowe są nie tylko na wadze, ale także kosztować miejsca. W związku z tym, magistrala Panamera Turbo S E hybrydowych nie ma pojemność 500 litrów, jak Normalo Panamera, ale tylko 405 litrów. Przy złożeniu tylnych siedzeń, istnieje 1245 zamiast 1340 litrów. Dopuszczalny ładunek kurczy charakteryzuje się także około 100 do 485 kg.

Technologia Porsche Panamera IIPorsche Panamera Turbo S E-Hybrid w teście: Plug-in hybrid z 680 KM w top 310 Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid w teście: Plug-in hybrid z 680 KM w top 310 Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid w teście: Plug-in hybrid z 680 KM w top 310 Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid w teście: Plug-in hybrid z 680 KM w top 310Sekrety szybko luksusowe '

10. Nie nieistotne dane, chociaż, jeśli chodzi o wynagrodzenia. Tak, Panamera Turbo S E-Hybrid będzie kosztować 185,736 euro - prawie 30.000 euro więcej niż Panamera Turbo z 550 KM. 199.183 do 169.195 euro: Podobnie, stosunek w czasie rozciągnięte przez 15 centymetrów Panamera wykonawczych, które będą sprzedawać się jak ciepłe bułeczki, zwłaszcza w Chinach. ale jest w tym dodatkowych cen i rozszerzonej standardowego wyposażenia o wartości 17.000 euro z pakietu Sport Chrono, Porsche Ceramic Composite Brake (PCCB), 21 zamiast 20-calowych kołach Turbo projektowych, aktywne zawieszenie, Porsche Dynamiczne Chassis Control (PDCC) z Porsche Torque vectoring Plus (PTV Plus) Wspomaganie kierownicy Plus i stacjonarnej klimatyzacji (aktywacja poprzez smartphone app).

wniosek

Panamera jest słusznie uważany za sportowym samochodem wśród luksusowych sedanów. Jak Turbo S E-Hybrid on wypełnia tę rolę, jak również i dodaje jej dobrze znane właściwości zielona strona dodania: cruising Cicha i lokalnie bezemisyjne miasto i kraj, jest opcja, że ​​może być bardzo ważne w przyszłości. Że istota: 13.000 euro dodatkowo za 130 KM i 80 Nm więcej liczników nie są tak bardzo do etapu z Turbo Turbo S. Schlag po dawnych i obecnych w listach 911 cenowych.

Więcej o Porsche Panamera