BMW X5 M w teście: The austrainierter Zuchtbulle z Monachium

Ogromnie silna, niezwykle trudne, ale 280 kilometrów na godzinę szybko. BMW X5 M to majstersztyk motoryzacyjnej pełne absurdu. Testowaliśmy go.

 

13/05/2015 Michael von Maydell Napędzany

Prawdopodobnie fani zaparkowany w dół na U3 BMW X5 M hum jeszcze, a ten tekst jest już wpisany. Dopiero rano rolka napędu do biura. Ale V8 4,4 litra nie tylko produkuje 750 Nm i 575 KM, ale także potężny ciepła. Dziesięć chłodnicy, cztery, pięć obwodów chłodniczych pomp i olej przekładniowy chłodzący zapewnia, że ​​nie przechwytuje Biturbo ciepła Koller. Dzień wcześniej, mieli znacznie więcej cios z wielkim, jak zjadliwie szybko lub miękkie przełączanie osiem-szybkości automatycznej.

Targi w Lahr: Wyświetlacz pokazuje miga kratkę flagi. Launch Control jest ostry. V8 w BMW X5 M młotkiem przy 5000 obr./min, a następnie pop kurs czysty. DKG nie można dostać lepsze. Zero sto: 4.1 sekund. 11.1 sekund później do 200 kilometrów na godzinę passé. 700 kg lżejsze M3 tylko szybciej przez 0,1 sekundy 100. Wartości Brachiale lecz: prosty każdy może. Na przykład, xDrive50i X5 za 35.000 euro mniej.

BMW X5 M za 114,300 euro

Teraz ta przyczynia X5 M ale na nerki, i tak: Nosi to dobrze. Niezwykle zwinny i lekki na 2,3-tonową ciężarówkę z bassigem półgłosem i minimalne przechyły nadwozia bollert przez zmieniających krzywych tłumione w zależności od trybu ESP razy więcej słów kluczowych (MDM), czasami mniej wyraźnie z tyłu, oferując zarówno wystarczający komfort. Kierowca to do trzech przycisków bezpośrednich do parametryzacji charakterystyki dla podwozia, napęd i układ kierowniczy. Tutaj wpływa tylko przesadzone ciężki i wzmocniony, aby spełniać wolę BMW X5 M, drodzy kolein jako kierunku kierownicy sportu powiększonej trybie kierownicy.

Koszty tego inaczej fantastyczną zachowanie kierowcy jest ogromna: w pełni zmienny napęd na wszystkie koła, aktywny Wankstabis, adaptacyjne amortyzatory, tylne zawieszenie pneumatyczne, hamulce Compound - wszystko razem ukryć masę tego SUV bardzo umiejętnie. Ale czy to usprawiedliwia trud wynik? Przynajmniej on stawia cena: 114,300 euro.

Plusy i minusy

  • Ogromny moment obrotowy, wysokoobrotowe silniki, bardzo dobre osiągi, wyjątkowo zwinny obsługa, wyrafinowane osiem-biegowa automatyczna, rozsądne komfort jazdy, hojny zestaw funkcji, wiele systemów pomocy
  • wysoka cena bazowa
Więcej o BMW X5, BMW X5