Dacia Duster Facelift pierwszy test: Okrągły Odnowiona Rumuński

Nie tylko wizualnie, ale również technicznie Dacia Duster został odnowiony. Nowy model przynosi więcej funkcji i komfort w tej samej cenie.

15/01/2014 Torsten Seibt Napędzany

Dacia Duster jest wyposażony w następnej rundzie. Sukces SUV został gruntownie odnowiony, ale pozostaje wierny swojej wartości. Zmiana oczywiście nie trzeba, Dacia Duster to globalny model sukcesu: więcej niż 800.000 jednostek zostało sprzedanych od premiery, Duster jest na niektórych rynkach niż Renault na początku. W Niemczech nie były dotychczas 60.000 nabywców, którzy zdecydowali się na symbole statusu i dla produkowane w Rumunii SUV.

Dacia Duster Facelift

Na zewnątrz, trochę ręka znalazła się na Dacia Duster. Facelift składa się zasadniczo z nową kratą z przeprojektowane reflektory i światła do jazdy dziennej LED, z tyłu znajduje się również nowa grafika oświetlenie.
 
Pod nadwoziem, są bardziej znaczące zmiany, jednak. Nowe uszczelki drzwi, ulepszona przegroda w komorze silnika i lepsze Holhlraumdämmung powinno znacznie zmniejszyć hałas silnika we wnętrzu. Ponadto duża armatura zmodernizowane krajobraz.
 
Chociaż nadal zdominowany twardego plastiku, kokpit nowej Dacii Duster wygląda po liftingu od rzeczywistości wyższej jakości. Nowoczesna i nie odgrywa wielkie zamieszanie również nie chodź. Z wyposażeniem opcjonalnym również został uaktualniony. Tam po raz pierwszy system nawigacji fabrycznie strona o nazwie Media-Nav, który jest typowy dla Dacia cenie: for laureat kosztuje tylko 180 euro ekstra, topowy model Prestige jest standardem na pokładzie. Nowością jest tempomat z funkcją granicznej, który ma mieć ładunek w wyższym wyposażenia dwóch dla 350 euro i przynosi czujniki parkowania.

Nowy silnik benzynowy turbo

Nowy silnik downsizing, 1,2-litrowy turbo silnik benzynowy o mocy 125 KM, obecnie jest zarezerwowana dla napędu na przednie koła Duster, dla wariantów napędu na cztery koła, istnieją jeszcze tylko znane i nie dość zroszone 1,6-litrowy silnik benzynowy o mocy 105 PS. To wstyd, ponieważ małe turbo-tryb pojawił się na naszej pierwszej jazdy próbnej jako żywy twardego, który może również dostarczyć przyjemności z jazdy. Neat przejście już przy niskich prędkościach obrotowych i pewnego turnability o wyraźnie pokazują, jak się dotknięty i freudlos silnik benzynowy o pojemności skokowej 1,6 bazie litra.
 
Modele wysokoprężne oferta, tym silniejsza wersja pozostaje taka sama, silnik 1,5-litrowy jednostki dominującej Renault kontynuuje jako 90- i wersja 110 KM jest również dostępny z napędem na wszystkie koła. Nie ma w zasadzie żadnej zmiany w dostawie prądu, Dacia Duster dCi jest ze względu na stosunkowo niską masę zupełnie spontanicznie do pracy, a także pokazuje, jeśli chodzi o uciągu realne ambicje. Wieść jednak, że trzeba skręcić niech nie tak nieuzasadnione wysokie ze względu na już przetłumaczonego przekładni przy dużych prędkościach. To może na trasach długodystansowych również mieć znaczące konsekwencje w konsumpcji.

Dacia Duster z sześciu biegów

Z wyjątkiem bardzo niskiej entry-Duster (10,490 euro), jest nowa skrzynia biegów we wszystkich wersjach. Nowa skrzynka posiada obecnie sześć biegów gotowy, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w miłej gradacji, ale również skraca czas trwania prędkości zwłaszcza na szóstym biegu. Bardzo krótki pierwszy bieg, który ma służyć jako substytut gruntu redukcji dostać tylko wersje cztery koła nowej Dacii Duster. Warianty 4x2 z pierwszą tłumaczone dłużej i skok z kolei nie jest tak duży w drugim biegu.
 
Nowa transmisja sześciobiegową można włączyć mannerly i dokładnie, tylko ścieżki obwodu może być nieco krótszy. Nieco kłopotliwe to, że Dacia nie piętrzyły głęboko z powodu wewnętrznej struktury deski rozdzielczej w faceliftingu w Duster jest. System nawigacyjny znajduje się poza zasięgiem wzroku u dołu, znowu jedno piętro niżej przełączniki do kontroli klimatu są dołączone.
 
Gdy napęd że Dacia nie obiecuje zbyt wiele w zakresie redukcji hałasu spada już po kilku metrach. Enkapsulacja aktów komora silnika i również hałasu toczenia znacznie opadła, producent wywołuje zmniejszenie jazdy hałas o 50 procent. Na szybszą jazdę wiatr jest dominujący, ale nie przeszkadzając źródła hałasu, nowa Dacia Duster jest znacznie łatwiejsze w tym zakresie.
 
Nie było żadnych zmian doświadczył zawieszenia, co nie było konieczne. Tak jak poprzednio, Dacia Ścierka wytrąca się bardzo radości zawiesiny do połykania, które zostało oparte są głównie na stronie komfortu i mogą pływać osiągając wykazie krzywe wymiatania z odważnego usługi. Jazda jest zazwyczaj w dużym stopniu niezawodne, co jest obecnie standardem we wszystkich wersjach ESP przechowuje elegancko podczas normalnej jazdy do tyłu. Niezmieniony pozostaje kierownicy, który z pewnością może zrobić z aktualizacji pod względem precyzji i sprzężenia zwrotnego. Ale niewielu klientów będzie zrozumieć Dacia Duster jako zamiennik samochodów sportowych.
 
Choć sprzęt i postrzegana jakość zdobyły nowe Dacia Duster przez liftingu, to pozostaje w poprzednich cenach. Najlepiej sprzedającą się wariant, Dacia Duster z laureatem pełnym wyposażeniem (50 procent akcji sprzedaży) zaczyna się od 14,390 euro i kosztów z góry diesel w wersji na cztery koła 18,490 euro. 

Wnioski:

Z faceliftingu w Dacii Duster został ustawiony odpowiedni kurs. Kompaktowy SUV, który do tej pory ze względu na jego niską cenę i prostolinijność został dobrze przyjęty w pierwszej kolejności wyraźnie wygrał wewnętrzne wartości. Nowoczesne opcje wyposażenia oraz zwiększony komfort podczas długich przejazdów przez dolną hałasu jazdy ocenić Duster być doświadczony - przy niezmienionych cenach. Jedynym minusem liftingu: szeroka jawie turbo benzyna początkowo nie może być połączona z napędem na wszystkie koła.

Więcej o Dacia Duster