VW Amarok SEIKEL w teście: Tough: Tuning-Amarok

VW specjalista SEIKEL jest punkt dla wielu latach zaczynają tworzyć Wolfsburg Produkty nierównym terenie. Teraz zakres Amarok jest kompletna. Jazda sprawozdanie przebudowanej SEIKEL Amaroka.

28.05.2014 Torsten Seibt Napędzany

rozpoczął projekt Seikels Amaroka przed wprowadzeniem VW Przetworniki: W Rajdzie Dakar w Argentynie / Chile Hesji 2010 off-road specjalista przygotowuje kompletne otoczenie pojazdów wsparcia Amaroka z podwójnym zawieszeniem od przepustnicy. Doświadczenie w trudnych warunkach rajdowych można znaleźć na podwoziu konwersji ponownie. Ale gdzie indziej SEIKEL ręka wniosła do Amaroka.

SEIKEL ma trzy warianty zawieszenia do VW Amarok

Szczególną specjalnością w SEIKEL jest przebudowa podwozie, dla Amarok SEIKEL ma cztery roztwory gotowe. Najniższa przebudowy jest zbiorem dłuższych sprężyn przednich i przekładek na tylną oś do 475 euro, w tym nowych tłumików i zmontowany przód rozpory pakiet nie powiedzie się z 1094 euro. 2,320 euro będą wynikać w sposób skoordynowany z zawiesiną Amaroka Koni.

Dla ekstremalnych wkładek Dakar sprawdzony pakiet jest przeznaczony. Tu specjalne klapy są ze zbiornika (tylne podwójne amortyzatory), które są znacząco bardziej wytrzymałe niż standardowe amortyzatorów, a także przetrwać kilka tygodni stoku jeździ nieszkodliwe. Ponadto, nowy, mocny wychwytu sprężynowe jest zamontowany na przedniej i wykorzystuje zmodyfikowany sprężynowej. Cena podwozia wyprawy jest soczysty, jednakże: 4.748 euro w liście.

wspólne dla wszystkich podwozia jest wyciąg ciała o 25 milimetrów, która została uzupełniona o samochodzie testowym nowego w oponach, rozmiar 245 / 70-17. Żywice są około trzech centymetrów większa niż opony serii Amaroka, włączając w ten sposób dodatkowe 15 milimetrów powietrzem w równowadze.

Nowa pokrywa aluminiowa do przestrzeni ładunkowej

opracowano również dla wielkiego objazdu: ciężarówka łóżko pokrywy wykonane z aluminium sprawdzania płyty ze spawanej ramie aluminiowej - ciągłe obciążenie do 100 kg, to także bierze koła zapasowe, namioty dachu lub na narzędzia i chroni w tylnej złożonej sprzętu. Szczególnie może być dumna SEIKEL jest jednak na rurkę wlotu do Höherlegung wlotu powietrze. To nie tylko zwiększa głębokość brodzenia, ale mogą być wyposażone w bardzo zapylonym środowisku z cyklonowego filtra wstępnego. Pride w chrapy wynika mniej z drogiego materiału - wbudowany w samochodach testowych snorkel jest formowane z włókna węglowego - ale z udanego przyjęcia na Volkswagen: Wszystkie konwersje, które oferuje SEIKEL, przetestowane i zatwierdzone przez fabryki VW, który również po konwersja zachowuje pełną gwarancję fabryczną.

VW Amarok fajka z uwolnieniem pracy

Zwłaszcza z fajki, który jest oczekiwany w przypadku awarii silnika zapewniają mnóstwo materiału do dyskusji w czasie gwarancji, zwolnienie fabryka jest nie do przecenienia. W postaci (bardzo drogie) rurką z włókna węglowego (2082 euro), jest znacznie tańszy od konwencjonalnego tworzywa sztucznego, który jest niedrogi, w przyswajalnych 577 euro.

Napęd badanie z SEIKEL Amarokiem z drogich podwójnego zawieszenia przepustnicy początkowo powoduje niewielką różnicę w stosunku do produkcji pojazdu światło. Przejażdżka i zawieszenie cechy są wygodne, wyciąg zawieszenie jest w normalnej eksploatacji nie ma śladu. Jedyną różnicą jest hałas jazdy po inhalacji słyszalny przez całkowicie wciśniętym pedałem fajki.
 
Tylko wtedy, gdy dasz ostrogi pickup, kontrast jest zauważalne. Ciasno udało przednia oś oferuje strammeres zachowanie kierowcy, Amarok może przeprowadzić dokładne. The - bardzo dobre dla pickup - komfort zawieszenia na tylnej osi pozostaje w długiej serii amplitudy poziomie, podwójne sprężyny zachować resory piórowe, jednak zaangażowana w szachu. Szorstkie guzki są lepiej filtrowane, co minimalizuje irytujące pitching. SEIKEL Amarok jest dobroduszny z wymuszonym zakrętach i nie ma istotnego przechyły nadwozia, granica klej opon AT są zakres możliwe wcześniej.

Na zboczach gruboziarnisty SEIKEL-podwozie jest w swoim żywiole

Nawet bez przesadnej sportowym stylu jazdy, zwiększenie bezpieczeństwa jazdy i stabilność jest zauważalnie gdy droga jest w lewo. Na luźnych nawierzchni, dróg gruntowych wybojami-nabijane i leśne ścieżki zakorzenione podwozia z czystym przywództwa, co można pokazać.
 
W różnic terenu do seryjnego Amaroka najbardziej przez grubszej AT profilu widać. Zysk w prześwicie straciła częściowo przez skomplikowany wjechaniem pod pojazd straży. Jednak z zadowalający splątania, krótkim pierwszym biegu, przekładni redukcyjnej i tylną blokadą osiową, Amarok jest już po wygraniu w fabryce dla pickup. Gdy konwersja SEIKEL ze znacznie bardziej wytrzymałej obudowy, wlot powietrza wysoko ustawiona i nie najmniejszym dużym zabezpieczenie przed wjechaniem ale pewności przychodzi do tego faulu nie pozostawiają niezatarte wrażenie na samochodzie.

Wnioski:

Przeliczenia SEIKEL nie są zaprojektowane dla maksymalnego efektu pokazu. Inne tunery dokonać Amarokiem o znacznie większych opon blokowania silna wymiarów i wyciągów ciała. Seikels publiczność więcej użytkowników, którzy muszą pracować z Amaroka i życzyć ukierunkowany poprawy odporności pickupów chce przyjąć bez narażania gwarancji producenta. Jednak to prace rozwojowe z oficjalnym błogosławieństwem Volkswagenem ma swoją cenę.

Więcej o VW Amarok