Skoda Yeti 1.2 TSI w teście: samochód z małym silnikiem, ale dużo zabawy

Dość mały 1,2-litrowy TSI w kompaktowym SUV Skoda Yeti? Yeti fanów, którzy nie potrzebują napędu na cztery koła, podjąć tanie ekonomiczne i wydajne 1,2 litra TSI najlepiej.

02.05.2010 Dirk Gulde Napędzany

Podstawowe wydajność - i to nawet przy skromnych 1,2 litra. To brzmi podejrzanie jak wyprzedzanie razy zimnym potem gwarancyjnych i autostrad tras za BRUMMI-sadzy chmur.

Pierwszy Skoda z małym silnikiem turbo

Nie jest tak w przypadku Yeti. Jako pierwsza Skoda przychodzi cieszyć najmniejsze Volkswagen TSI cztery cylindry, które sprawiają, że dzięki turbodoładowania do 105 KM, a co ważniejsze, 175 Nm od 1500 obr / min. Tak wyposażony, bezpośrednie zestawów wtryskowych od początku do koła i odwraca żywiołowy wysokie. Biorąc pod uwagę dużą czołowa jest wybaczalne, że ponad 150 kilometrów na godzinę, powietrze wychodzi. Jego schludny maniery i właściwe zużycie sprawdzian 7,8 l / 100 km rzadko niech pragnienie mocniejszym silnikiem powstać.

Skoda zbędne Yeti z napędem na cztery koła

Ponieważ większość kompaktowych SUV wycieczki terenowe tylko ze słyszenia, Skoda postanowiła nie oferują 1,2-litrowy cztery koła. Kłopot jest jednak, że nie ma klimatyzacji dla modelu podstawowego. O ile kosztuje wariant aktywny powietrzem i radiu nieco ponad 20.000 euro. Rozsądna cena, ostatecznie przekonało Skoda Yeti z dużą ilością miejsca, wysokiej zmienności, solidne wykonanie, obchodzenia feinfühligem i uporządkowany komfortu. A wszystko to już z silnikiem bazowym.


Więcej o Skoda Yeti