Ford Sportka: Kolonia ekspresowe

Ford Ka brakowało angejahrten mały samochód teraz sprzętu sportowego: podwozie, silnik i obligacje optyka z roadstera Streetka zrobić Ford najmniejsza do karzeł rase. Raport podróży wyjaśnia, czy chłopak żyje do jego wyglądu.

27.03.2003

Nie ma wątpliwości, rozległe modyfikacje zrobili dobrze Sportka. Tak szeroki i mocny nie był jeszcze mały Ford na drodze. Powód: the Sportka rolkach 6x16-calowe koła na wymiar, są oznaczone w oponach w rozmiarze 195/45 R16. Ponadto, przednia szerokość toru wzrosła o 22 mm w porównaniu do standardowego modelu. Plus, nowe reflektory oraz nowy przedni zderzak - zarówno obligacje terenówki rodzinę Ka.

Ford Tradycja: ograniczony wybór kolorów

Reflektory teraz wypaść prostokątne i podciągnąć dobrze powrotem do błotnika do niego. Otwory chłodzenia powyżej i poniżej zderzaka są większe, co jest szczególnie widoczne w dolnej części przez flankującej po stronie reflektora. Przy wyborze kolorów do Sportka-zainteresowany musi ograniczać: małego dzikusa, nie będzie czerwone lub w farbach metalicznych Racing niebieski, czarny, szary i srebrny. Wewnątrz najsilniejszy Ka różni się jedynie sportowe fotele, gruba kierownica skórzana gałka zmiany biegów oraz aluminiowe ze słabego związku.

Wada: Silnik spełnia tylko normę Euro-3

Jazda wersję sportowego również dzieli z roadstera. 1,6 litrowy czterocylindrowy zmobilizowane 70 kW (95 KM) i 135 Nm z dużą 4.250 / min. Tak więc mała wpada 9,7 sekundy do 100 i osiąga maksymalną prędkość 174 km / h. Ponadto, zużycie spada z wartości standardowej 7,6 litra benzyny Premium do 100 km, do odpowiednich, oraz przez sposób, silnik spełnia normę Euro 4 emisji.

Silnik chce prędkości

Chociaż Sportka czuje nawet w ruchu miejskim nie słaby. Ale pełny potencjał silnika staje się widoczne tylko wtedy, gdy zawodnik Ford zwrócił zgrabnie na klasycznym silnikiem sportowym. A więc nie jest zaskoczeniem, że najbardziej sportowego Ka pozwala na krętych drogach kraju Najczęściej przyjaciółmi. Tu idzie zwinny do punktu, niż w tym samym Streetka zmotoryzowanego - 117 Clio krótki waga się podziękowania.

W tym roku to nie tylko dobry pełne pięć-biegowa manualna skrzynia biegów dla najlepszych, ale także dostrojenie ze specjalistów podwozia. Ponieważ wraz ze wszystkimi sportowego i chrupkości interakcji wiosna-klapa Sportka-kierowca nie hop drogi nad faliste, podobnie jak wiele tuner hobby. Precyzja z jaką sportowego Ka zmiana kierunku realizuje przemawia za jakością Ka-układ kierowniczy - został przyjęty bez zmian od słabszych modeli.

Nie cena - zaczynając na IAA

Którzy zbyt szybko pod względem krzywe doświadczonych łagodny początek, łatwo sterowalny podsterowności. Przedni i tylny w stosunku do normalnego-Ka hamulca dorosłego mogłoby faktycznie żadnego konkretnego punktu ciśnienia, ale opakowany energicznie i nie może być odczuwany nawet po częstego stosowania.

Kto chce nazwać swoją na Sportka, ale musi jeszcze trochę poczekać. Sprzedaż rozpocznie się dopiero w drugiej połowie roku - prawdopodobnie IAA. I mimo, że Ford nadal nazywa cenę pakietu energetycznego, wóz słowa dyrektora marketingu Jürgen Stackmann, oferta „najlepszym wprowadzeniem do klasy sub-ten-drugi.”

Dane techniczne:
Ford Sportka

silnik
rząd

Zylinder4

(W cc) 1 597

Moc (kW / KM) 70/95

Moment obrotowy (Nm)
(W 1 / min) 135
4250

Sucha masa (kg) 935

0100 km / h, (e) 9,7

Vmax (km / h) 174

Zużycie (L / 100 km), 7,6

paliwo Super

Cena bazowa (€) k. A.

Więcej o Ford Ka