Nissan Qashqai w teście: Z Qashqai Nissan chce podbić klasę golfowe

Z 21 centymetrów prześwit i napęd na cztery koła Nissan Qashqai zaatakować klasę Golf. Niemożliwe?

22/06/2008 Napędzany

Żarty przyjdzie jeszcze ustalona. Dlaczego Nissan nazywa swój nowy pięciodrzwiowy również Qashqai? Wyjaśniając proszę dwukrotnie słuchać: Qashqai - Kasch-kai mówi - to nazwa koczowniczego plemienia irańskiego (który nie jest wszystko!). Mali ludzie żyli na pustyni, stały adres nie jest znany. Nissan Qashqai brakuje również. Jest mieszanką SUV i samochodów kompaktowych. Golf uczniów, jest zwabiony i jednocześnie przyciągnąć Suzuki SX4 Group.

Nissan korzysta z zalet obu światów pojazdów - i niemal wolna od zmarszczek podwozia z 4,32 m długości (pomiędzy Suzuki SX4 i Toyota RAV4). Rozstaw osi 2,63 metra. W zwisy przednie i tylne są krótkie, klamki drzwi i dach daleko powyżej. 1,61 m rozciąga Qashqai w powietrzu - dwanaście cm powyżej pole 4Motion, pięć centymetrów powyżej SX4.
Kto palpacyjnie z zamkniętymi oczami jej kształt, jest dziesięć euro na stabilnym połączeniu z szerokim, płaskim, okrągłym nosem szyby Sztabu, w kierunku dziobu spłynięcia stromym dachu i tylnej klapie okucia. relingi dachowe i listwy ochronne na zarysowania brakuje, ale jest szeroko plastikowej płytki deski przylegają do dolnych krawędziach drzwi, duże sekcje zderzaków są unlackiert.Wittern 4x4 fani wszystkie koła? Prawidłowo powąchał. Pod symbolem 4WD i tylne koła kopać, jeśli to konieczne. W tym celu, pokrętło należy kliknąć na „AUTO” na konsoli środkowej „2WD” (napęd na przednie koła). Czujniki i sterownik silnika zaalarmować tylną oś w sprincie światłach lub na śliskiej łąk. Dodatkowy smalec przesyła elektromagnetycznie uruchamiany wielotarczowe sprzęgło mokro. Ona mieszka sprawę transferu - i jest stale używany, gdy koło jest w kokpicie „zablokować”. Dystrybucja do przodu tylnej osi 57:43. Warunkiem 4x4 magii: Jeden z dwóch silników dwulitrowych (od 22,840 euro, zobacz silniki Adie „) jest obecny. 141 KM oraz manualna skrzynia pięciobiegowa wskazują, benzyna, 150 KM plusa sześć-pełnego podręcznika diesel. 320 Nm z silnika wysokoprężnego w teście samochodu smak ciepłego piwa: tolerowany, nie orzeźwiający - 150 KM Nissan chce odkryli? Do roku 2000 tylko wycieczki puls i poziom hałasu wzrasta. Po tym, doładowania pochodzi. Przyjemnie miękkie, ale zbyt późno. zakłopotany od początkowej słabości, turbosprężarka napędza filtr sadzy diesel jest wyposażony w górę do około 5000 obrotów na minutę.

Przekonanie łatwo sześciobiegową manualną prędkość na. Nawet czysto elektromechaniczny układ kierowniczy nie spaść na negatywną. W zgodzie z surowymi korb: szef kuchni nadmiernie wysokie krzesło i przyczepność, dwukierunkowy Regulowana kierownica. Chłodny wygląd kokpitu dominują prędkościomierz i obrotomierz - zarówno analogowe, zarówno wielkości piłki do tenisa. Po prawej stronie konsoli środkowej źle przycisk ciężki popycha do tego obrazu. Na południowym wschodzie czeka na schowek chłodzony. Wokół najwyższego punktu - wyświetlacz siedem-calowy nawigacyjnym (opcjonalne) - poczuć palce miękkich tworzyw sztucznych; na kolanie poziom świeci twardego plastiku. Co nie działa, szerokie słupki C. Pomimo małego okienka one rob znacznie widoczność i zwiększenia martwy punkt na rozmiar XXL.

wszystko jest piętro niżej ustawiony na sporcie. Zawieszenie przednie McPherson i wielowahaczowe zawieszenie tylne zawsze walczą na precyzyjne trzymanie się drogi. W tuningu zawieszenia prawdopodobnie był następujący akt tezy: Na butterweich grozi choroby morskiej - tak wypływa napięta. Najpóźniej po pierwszym zakręcie, kierowca docenia, że ​​jego 1614-kilogramowy statek lekko BMW X3 schmeckt.Auf kwestia co-for-me-the-right-urządzenia są trzy odpowiedzi: pierwszy Zdrowe wersja bazowa jest nazywana Visia i ma wiele półek, komputer pokładowy, radio CD, klimatyzacja i pełne Sicherheitsschutz.2. Więcej radości szerzyć dobrze zaopatrzony pakiet Acenta z 16-calowymi obręczami aluminiowymi, światła i czujnik deszczu, tempomat, lędźwiowego obsługuje przodu, przedni środkowy podłokietnik i chłodzonego Handschuhfach.3. Osób poszukujących all-inclusive, termin Tekna powinien napisać. Między innymi, 17-calowe felgi aluminiowe, skóry, bogaty dach panoramiczny szklany, Klimatyzacja automatyczna dwustrefowa może zostać zainstalowany. Również miłośnicy automatyczne może uśmiechnąć. Nawet dwukrotnie: silnik 2,0 benzyna jest żonaty z Euro 1300 z przekładnią bezstopniową CVT, duża diesel pasuje konwerter sześciu prędkości z bramą shift dla siebie wybrać (1300 euro). Co Qashqai brakuje? Obszerny test 4wheelfun. Powinien dostać. I dość szybko.

Więcej o Nissan Qashqai