Test fotelik dziecięcy 2015 (grupa II-III): bezpiecznej jazdy dla dorosłych

Dopóki nasi młodzi około 12 lat, ma jeździć w samochodzie w foteliku. W teście, trzech produktów, a także i przede wszystkim bezpieczne są w rzeczywistości.

18.11.2015 Annette Napp Clemens Hirschfeld

Gdyby nie było w tym teście głosowanie współczucie, starter SP Disney byłoby zebrać mocne. Zygzak McQueen z filmu „Samochody” ozdabia fotelika i szybko zaprzyjaźnić. Ale to, co się liczy, to wyniki testów zderzeniowych i praktyce, te ostatnie są prowadzące auto motor i sport razem z TÜV Süd wskroś. A korzystny Starter SP nie może überzeugen.Zwar kosztuje niecałe 70 euro - czyli ułamek ceny, które są pobierane za CYBEX i fotelika Recaro w teście - ale niska cena, jaką można powiedzieć Disney- Opierając się na wszystkich punktach. Tak dla dopełnienia tylko cienka pianka pokrywa luźno nad prostym formowanego plastiku wyciągnięte. W przeciwieństwie do innych pokrowców, mogą być myte tylko ręcznie.

Fotelik dziecięcy Disney zapisuje w dziedzinie bezpieczeństwa

Aby dostosować Disney Starter SP do wielkości dziecka, tylko zagłówek użyciu zamek w wysokości mogą być przenoszone. Plusem dla siedziska jest niski ciężar prawie cztery kg. W celu umożliwienia prac instalacyjnych i usuwania szybko, łatwo i czasem z tylko jedną wolną ręką. Mocujące ramiona mocujące Isofix nie istnieją, jednak. Dlatego fotelik powinien być stosowany w czasie każdej podróży - przywiązany, aby zapobiec jej niezabezpieczonej latania podczas hamowania lub manewrów omijania przez pojazd - nawet bez dziecka. Informacje niezbędne do prawidłowego prowadzenia paska tylko zapewniają małe, drukowane na szkicach foteli. ale są bardzo słabo widoczne na wewnętrznej krawędzi i częściowo ukryty zagłówka. Instrukcja obsługi z porad i wyjaśnień siedzibą Disney nie istnieje.

Jednak znacznie przewyższają wysokie odczyty w katastrofie. Naprężenia w okolicy klatki piersiowej są tak wysokie, że można się spodziewać w rzeczywistym wypadku z obrażeniami. Chociaż wciąż naprzód w zieleni, w porównaniu jednak największy. Ponadto fotelik dziecięcy Disney oferuje niewielką ochronę podczas zderzenia bocznego. Ale nigdy nie powinny być zapisywane w kategorii II i III siedzenia na bezpieczeństwo. Po tym wszystkim, te fotele towarzyszyć młodym w wieku około trzech lat, dopóki tych dwunastu lat lub 1,50 metrów jest super. Tak długo, jak dzieci mogą jeździć tylko przy odpowiednim i zatwierdzonym urządzeniem przytrzymującym w samochodzie. Co przychodzi meble dla dziecka w pytaniu czytać prawym górnym rogu.

Fotelik dla dziecka Recaro uniwersalne dla grupy I do III

Niektóre foteliki równowagę na pokrycie grupy I do III, a zatem są odpowiednie dla dzieci w wieku od około dziewięciu miesięcy. Podczas gdy większość ich pasażerów zabezpieczonych w niemowlęctwie z wyściełanym stole, Bohater Young sportowy pochodzi z Recaro bez tego kontrowersje wśród ekspertów i dzieci nie zawsze układ przyjęty. Zamiast siedzieć maluczkich na początku na dodatkowej poduszce i wspierane przez zintegrowane pasy bezpieczeństwa punkt.

Jeśli są one wystarczająco duże, dodatkowe poduszki i pasek zostać usunięte. To trochę fiddly ale dobrze opisane w instrukcji i zazwyczaj potrzebne tylko raz. Ponadto, łatwo zrozumieć schematy przedstawiają fotelik jako pasa pojazdu musi uruchomić. Ponieważ zapewnia to po rekonstrukcji dziecka i siedzi razem - i skuteczne. Mimo, że zmierzone wartości przyspieszenia głowicy jest dopiero w obszarze o zalecanej zdania, ale nowy, stosowany w tym roku po raz pierwszy Q manekiny reagować bardziej czuły niż w poprzednim H III manekina.

Rozwiązanie M Cybex tym Isofix blokowania ramion do 180 euro

W próbie polowej RECARO Młoda Sport Hero również wyniki dobrze, a on ma również zrobić bez Isofix ramion mocujących. Przyjemny choć obsługa byłoby, gdyby siedziba nie byłaby aż tak ciężkie i nieporęczne. Również niektóre funkcje, takie jak regulacja wysokości zagłówka są dość kłopotliwe. W tym celu, Recaro ocenę bezpieczeństwa z elastycznością ją wykorzystać do dzieci w wieku od 9 do 36 kg. Uzasadnia to również wysoką cenę prawie 240 euro.

Koniecznie drogie ale fotelik dziecięcy nie musi być jako ostatni kandydat udowodni w teście. Rozwiązanie M-fix Cybex kosztuje około 180 euro. Bez zalecana Isofix blokowania ramion jest to tańsze niż M roztwór 30 euro. Dziecko jednak zapięta w obu przypadkach z normalnym trzypunktowym pasem. Ponieważ ISOFIX stabilizowane w większych grupach gniazdo tylko dodatkiem. Jednak jest to tak mocno i pewnie nawet w samochodzie, kiedy jest on podróżujących bez dzieci. Obowiązkowe, ale użycie nie jest.

Rozwiązanie M-fix może być zainstalowany tylko z lub bez Isofix, zatrzaskowe ramiona zniknąć, jeśli to konieczne w przypadku. Inwestycja jest warta w każdym razie - jeśli nie obecny pojazd bez odpowiednich zaczepów ISOFIX, następnie później niż nowy samochód. W ciągu około ośmiu do dziewięciu lat czasu zmiany naprawiać pojazd może również stać w kolejce.

treat foteliki dziecięce drugą rękę z ostrożnością

Niezależnie od tego, z lub bez Isofix, fotelik Cybex zachwyca łatwą obsługę i jego zaawansowanych funkcji. Dzięki budowie lekki i przewiewny aktorskiej, można szybko i łatwo zainstalować. Nawet regularne wymiany między różnymi samochodami stanowią żadnego problemu. Zatem, fotelik jest zawsze optymalna w samochodzie, oparcie położona w zmiennej pochylenia do kanapy. W zależności od dostępnego miejsca w pojeździe, dodatkowy wysuwany ochrona przed bocznymi uderzeniami poprawia stan stabilny. Dodatkowo zagłówek ma regulowaną wysokość, a zmienna skłonność jest zapobieganie Vorkippen głowy podczas snu. Ogólnie rzecz biorąc, rozwiązanie zasłużył M-fix werdykt „godna polecenia”. W próbie polowej, foteliku Cybex z dobrej obsługi, wysokiej jakości wykonania oraz komfortu punktacji tapicerskich.

Ale o wiele bardziej ważne i decydujące znaczenie dla wyroku są wyniki testów zderzeniowych. I nie przekonuje z najniższych wartości obciążenia w tym posiedzeniu. Warunkiem tego jest prawidłowy montaż fotelika z siedziskiem i oparciem. Do transportu oszczędność miejsca obie części mogą być od siebie oddzielone, co może spowodować następnie użyć mniejszą część tylko prosty siedziska. ale to nie jest dozwolone lub zalecane. W przypadku badań w ostatnich latach dowiodły, że takie tanie foteliki są bardzo niepewne i że ryzyko kontuzji jest bardzo wysoka w wypadku.

traktować podobnie ostrożnie stosowane są foteliki dla dzieci, chociaż pokusa ze względu na koszty, to często duże. Nawet jako awaryjne lub drugie gniazdo, powinny one być rozwiązaniem tylko wtedy, gdy historia jest znana i siedzenia wypadek można wykluczyć. Ponieważ najmniejsze uszkodzenie i włoskowate pęknięcia w materiale nie są widoczne gołym okiem, ale mogą być katastrofalne z odnowioną katastrofie. Ponadto, ze względu na wiek tworzywa sztuczne światło słoneczne i zmiany temperatury w samochodzie i może stać się kruchy w czasie. I że producenci stale rozwijać swoje miejsca pod względem bezpieczeństwa. Inwestycja w nowoczesne - i sprawdzonych - Siedzenia Warto w każdym razie.

Te foteliki testowaliśmy
Cybex Rozwiązanie M-fixKup teraz z Amazon
Disney Starter SPKup teraz z Amazon
Młody bohater Recaro SportKup teraz z Amazon

Których siedziba mieści się moje dziecko?

Dla dzieci w wieku do dwunastu lat i 1,50 m wysokości w Niemczech wymagane jest fotelik dziecięcy. Zatwierdzenie norma ECE R44 dzieli urządzeń przytrzymujących w stosunku do ciężaru dziecka na pięć grup: grupa 0 dla dzieci do dziesięciu kilogramów (wiek: około dziewięciu miesięcy) Grupa 0+ dla dzieci do 13 kg (około osiemnastu miesięcy) Grupa I dla dzieci 9-18 kg (dziewięć miesięcy do czterech lat), grupa II dla dzieci od 15 do 25 kg (od trzech do siedmiu lat) i III grupy dla dzieci 22-36 kg (sześć do dwunastu lat). Od 2013 równolegle stosuje UNECE R 129, znany również jako 'i rozmiarze, w których wysokość jest bardzo ważna. Ważne jest również, że producent wydał odpowiednią lokalizację dla danego samochodu. Zwłaszcza z systemami ISOFIX, może podlegać ograniczeniom.

Jak testowaliśmy

Przez ponad 20 lat, auto motor und sport przetestowane wraz z fotelików TÜV Süd. Symulować zderzenie czołowe, ciało krach jest Golf V spadło z powyżej 50 km / h przez maksymalnie 31 razy przyspieszenie ziemskie. Dla porównania, standardowe zatwierdzenie ECE-R 44 wymaga jedynie wartości maksymalnie do 28 g. Do egzaminu praktycznego Mazda 2, Opel Zafira Tourer i Renault Grand Kangoo były gotowe do instalacji. Posługiwanie zostały ocenione o pocieszyć dziecko i jak wyartykułować instrukcjami.

wniosek

Co może rzeczywiście kosztować bezpieczeństwo - i kosztowne automatyczny wybór? Te pytania wynika zapewne każdy przed dokonaniem zakupu, bez względu na to, co produkt. Ale gdy chodzi o dobro naszych najmłodszych, cena powinna nigdy zdecydować. Płaska oświadczenie nie mogą być uzyskane z niego, jednak. O ile w pierwszym z trzech testowych dla fotelika dla niemowląt w katastrofie przekonany, pokazał w drugiej części markowych drobnych słabości. Tym razem zdobywa złoty środek - fotelik Cybex oferuje wysokie bezpieczeństwo i dobrą jakość w rozsądnej cenie. Korzystny Starter SP Disney zapisane kosztem bezpieczeństwa. Chociaż odczyty w żółtym obszarze niekoniecznie oznacza poważną szkodę, ryzyko wzrasta, ale w każdym przypadku. On również nie zapewnia ochronę przed uderzeniami z boku, a komfort okazuje się bardzo skromne. RECARO Sport Młody bohater może zrobić lepiej. Dzięki dobrym wynikom w katastrofie i elastycznego wykorzystania w różnych grupach wiekowych, wyrok jest „zalecane” rating.