Pirelli chce 2018 sześć mieszanek: więcej swobody w wyborze opon?

Pirelli chce szósty opona do 2018. Wszystko wskazuje na to, że Ultra Ultra Soft jest. Również ma wolny wybór opon jest omawiany. Podobno, ale zrób to sam poprzeczną Pirelli i Mercedes.

11.04.2017 Andreas Haupt

Testy opon do roku 2018 są na ukończeniu. Sauber testowane dwa dni w celu Pirelli po GP Meksyku. Force India jeden dzień. Po wyścigu w Brazylii McLaren jest nadal. Po finale sezonu w Abu Zabi wszystkie zespoły następnie podróżować razem przez dwa dni z samochodu. W Abu Dhabi, Pirelli dostarczy również wszystkie związki opon na sezon 2018er po raz pierwszy. Budowa miała Włosi już od 1 września, złożone z FIA. Mieszanki mieć datę 1 grudnia.

Więcej utworów, więcej Opony

Nie jest tajemnicą, że Pirelli chciałby upiec szósty opona do 2018 na pokrycie 21 tras lepiej. Nie powinno być to zestaw, który jest jeszcze bardziej miękka niż ultra-miękkich opon. Z innych mieszanin dostawcy opon będzie również pójść krok miękkie. „Są bardzo potrzebne Nowe opony i miękkie mieszanki”, to mówi o zespole. Głos z innego zespołu to: „Krokiem już wystarczająco miękkie.”

Przez inny związek opon i ogólnie bardziej miękkiej gumy nadzieję Pirelli przywrócić większą różnorodność w strategii. Celem jest utworzenie zmienność pomiędzy jednym i do trzech przystankami.

Kimi Räikkönen - GP Meksyk 2017 Zdjęcie: Sutton-images.comIn Meksyk większość pilotów jak to często przyszedł w tym roku tylko jeden przystanek.

Jeśli jedziesz z twardszych mieszanek powinien uciec ze zmianą opon. Kto nie jest zbyt konserwatywny, ale nie zbyt agresywne ruchy wymyślić dwa przystanki. Kto bierze mieszaniny allerweichsten powinien obrócić się trzy razy w pudełku. Pirelli jest świadomy powagi zadania. Zwłaszcza, więcej zmian opon są zawsze związane z ryzykiem utknięcia w korku. Albo, że nawet zakleszczony śruby w zamian.

Swobodny wybór opon w dyskusji

Nawet szósty opona nie jest zakotwiczona w przepisach sportowych dla 2018th Grupa Strategia mówi się już wyraziły OK na poprzednim spotkaniu. Istnieje jeszcze siedzi obok zespołów Ferrari, Mercedes, Red Bull, McLaren, Williams i Force India, posiadacz prawa i FIA. Technicznej grupy roboczej poświęcił się następnie plusy i minusy. Jak można usłyszeć, nie będąc w stanie się zgodzić.

Pirelli i FIA może przeforsować ale sam nowe opony aż do 31 grudnia. Wcześniej musiałaby być więc wykorzystywane późno w sezonie ani zgody wszystkich zespołów. Zmiana reguła z poprzedniego roku sprawia, że ​​to możliwe. „Weszliśmy 2017 dziesięć mieszaniny. Pięć, teraz jesteśmy jazdy i bezpieczeństwo pięciu opon zapasowych „Mario Isola wyjaśnia.

jest również omówione nowe zasady zamówień. Do tej pory zespoły na sterowniku 10 z 13 zapisów mogą zdecydować. Trzy zestawy opon Pirelli przewiduje. Włosi dają się otworzyć. „Musimy zatrzymać się przynajmniej na dwóch opon dostawczych do wyścigu jeżeli zespół Spekulowano,” powiedział menedżer wyścigi Pirelli. Aby nachzuschieben. „Dla swobodnego wyboru opon, pole będzie dzielić nawet więcej. Czołowe zespoły będą zamówić twardsze związków i nadal być w Q3. W wyścigu będą mieli wyraźne korzyści wtedy. „Brzmi jakby Pirelli faktycznie przeciwko niemu. Nie wszyscy zgadzają się na padoku. „Force India, Renault i McLaren mógł miskę Q3 z bardziej miękkich mieszanek jednego z zespołów.”

Mówi się, że Pirelli będzie przeciwstawiać się ten pomysł. Z obawy zniszczenia jego reputacji, zespół powinien grać w pokera w kwalifikacjach i skręcić w wyścigu po dwóch lub trzech okrążeń do pit stopu. Ponadto aspekt bezpieczeństwa jest dominujący. W zasadzie wszystkie opony muszą radzić sobie z każdym typem obwodu. Tak więc, na przykład, bardzo miękki na Silverstone nie może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa.

Samochody 2018er ale nadal być napędzany silniej z dużym prawdopodobieństwem. Opony pęknięcie może przynieść kłopoty Pirelli. Mercedes ma podobno sojusznika. Ferrari jest jednak to, aby popierać wolność wyboru. Prawdopodobnie dlatego, że Włosi mają wbudowane w ostatnich latach coraz starsze samochody przyjazne. Słychać było w Meksyku w niedzielnym wyścigu, obiekt jest nadal na stole. Grupa Strategia ta powinna być przynajmniej raz rozmawialiśmy o złagodzenie wybór opon.