Opel Manta B w klasycznym czeku: Są to obszary problem Youngtimers

Jeśli chcesz Opel Manta B zdefiniowany i cały serwis potrzebuje pomocy warsztatu, nie obawia się katastrofy finansowej - z kilkoma wyjątkami.

28/07/2017 Bernd Woytal Napędzany

Koszty konserwacji Opel Manta B są bardzo znośny „, mówi Roland Barleben. Ponadto, szef dystrybucji Barleben lütjenburg w północnych Niemczech trzyma samochód na solidne. „Ale to nie znaczy, że nic nigdy nie zostanie złamana”, ostrzega. Każdy zainteresowany Manta B, jest przede wszystkim okazało się, że istniała ona z różnych silników czterocylindrowych, które różnią się nie tylko zdolności, ale również wymagają różnej konserwacji. Najmniejszy silnik ma 1,2 litra i wałek rozrządu boczną. W tym OHV mikrosilnika ( „OHV” za „napowietrznych zawory”, czyli „napowietrznych zawory”) są nadawcami poprzeczny wał Cam, popychacze i dźwigienki zaworowe, zawory. Do najczęstszych i najbardziej popularne jednostki są silniki CIH, które istniały w 1,6,1,9 i dwa litry pojemności skokowej. „CIH” oznacza „wałka rozrządu w Head”, co oznacza, że ​​wałek rozrządu znajduje się w głowicy cylindra. Zawory są sterowane przez wahaczy, luz zaworowy powinien być sprawdzany co około 20.000 kilometrów na OHV i CIH silników i regulowany, który w tym nową uszczelkę pokrywy zaworów jest zazwyczaj możliwe nawet za 100 euro.

odnowić popychacze hydrauliczne i wałek rozrządu

W dwulitrowego silnika z regulacją zaworu hydraulicznego kasownika praca ta nie jest konieczna. „Tutaj jest podstawowym ustawienie jest konieczne tylko wtedy, gdy popychacze hydrauliczne są zastępowane lub jeśli, na przykład, wałek rozrządu otrzymuje”, mówi Barleben. Hydrauliczne popychacze zaworów również silniki 1.3 i 1.8-litrowe wykorzystywane później w Manta. Ten czekać na wałek rozrządu, i które są napędzane za pomocą łańcucha zamiast pasa zębatego. Oczywiście musi być regularnie zmieniane, ale jest głośno specjalista Opel Jan Vetter auto kuzyn w Wuppertal „zamienili się w czasie krótszym niż 45 minut”, który jest częściowo ze względu na prostą konstrukcję. Do pasa, nie jest nawet napinacz. Warsztaty z niską stawkę godzinową może więc zastąpić go za mniej niż 100 euro, a więc nie jest trudno pozwolić zrobić to co około sześć do ośmiu lat. „Wszystkie silniki są podobne długi okres trwałości”, mówi Barleben, który nawiasem mówiąc, nie wchodzi w tym stacji paliw na wbudowanym w liczbie wyłącznej Manta 400 z silnikiem 2,4 litra lub modeli Irmscher.

stacji obsługi Opel Manta B MotorKlassik Zdjęcie: FactDie wybudowany w zastrzyku Manta, przygotować kilka problemów może korodować przewodów lub połączeń. W wtryskiwaczy co około 40000 kilometrów, filtr paliwa powinien być zmieniony

Zawsze problemem jest utrata oleju w silnikach CIH na pokrywie zaworów lub uszczelek olejowych wału korbowego. Bieg na tylnym wale korbowym uszczelnić większe ilości oleju na otwartą przestrzeń, trzeba reagować, a to może kosztować kilka euro „ponieważ przekładnia zostać usunięte na potrzeby napraw”, powiedział Vetter. Oczywiście część serwisu układu zapłonowego zastępującego punktów wyłącznika. Jest to możliwe tylko za małe pieniądze, gdy próżnia i odśrodkowy pracy wcześniej i wał dystrybutor nie zostanie znokautowany. Off the hook są właścicielami dwulitrowy Manta wybudowane po sierpnia 1981 posiada zapłon tranzystorowy bezstykowy. Maszyny do mieszania przybył Manta inny gaźnik używane, ale żaden z nich są szczególnie narażone. Bosch L-Jetronic i LE w wersji elektronicznej zazwyczaj sprawia żadnych problemów. Pewne części zamienne do niego, jeśli są one potrzebne, jak wcześniej, ale nie są tanie. Więc nie powietrze przepływomierz do 500 euro.

Problemy z jednostką sterującą

stacji obsługi Opel Manta B MotorKlassik Zdjęcie: Silnik KlassikAlle Ceny są orientacyjne dla CIH Opla w dobrym stanie. Mogą się one różnić w zależności od modelu, ceny części, dodatkowej pracy i stawki godzinowej warsztatu.

Czasami czasami nawet małe, związane z wiekiem uszkodzenia szczep na tych modelach, nerw - szkoda, że ​​nie zawsze jest zlokalizować w locie „jak wtedy, gdy wtyczka lub kabel są skorodowane,” Barleben przytacza przykład. Może też przypomnieć, że nie było Często problemy z zakwaterowani w kontroler nożny do budowy samochodu, kiedy to weszła w kontakt z wilgocią na temat płyty przecieka. Einspritzermodellen przypadkowo usłyszał wszystkie 40.000 km zmianą filtra paliwa do planu serwisowego (kosztuje około 45 euro), która jest często zapomniane. Małe normalnie pozostają koszt jeśli taka zmiana w termostacie wody chłodzącej jest w toku. A nawet za odnowienie pompę wodną według Barleben jak czas przecieka, zwykle mniej niż 200 euro poniesienia.

Stosunkowo drogie w Manta B Naprawa jest zmiana sprzęgła, który może kosztować więcej niż 400 euro w zależności od modelu. Uszkodzona skrzynia biegów, zwłaszcza wersje cztery prędkości, rzadko może wyprzedzić właścicieli Manta ze względu na koszty, jest tu instalacja używanego urządzenia jest dość powszechne. „I z automatycznych modeli, należy pamiętać, że ich transmisja wymaga regularnej konserwacji”, mówi Vetter. Należą do nich na przykład wszystkie 40.000 km, olej i wymiana oleju filtr siatkowy (90 euro).

Trwała elektroenergetyczna

Chociaż transmisja Opla na solidnej odmiana należy, powinien trzymać się wraz z wiekiem, uniwersalna stawy Kardanwelleim oka. Szczególną cechą wielu pojazdach Opla, w tym Manta jest Hinterachsverlängerung. Jest on prowadzony w wału rurowego w połączeniu z wałem napędowym, który przenosi siłę poprzez jego ogon zębatego na przekładni różnicowej. Hinterachsverlängerung jest połączony za pośrednictwem gumy mocowanie do trawersu na podwoziu, czasu starzenia się. zawiera również łożysko kulkowe na budowę, która „zaczyna jęczeć zależnie od obciążenia” w zaawansowanym Wear, biały Barleben. Łożyska kulkowe i guma powinna być odnowiona na mocy 200 euro.

Przemawiając na hałasy: Stała skowyt w obszarze tylnej jest zwykle oznaką znoszone tyłu, obudowa jest również często nieszczelne. Wyprzedzanie tylną oś musi opuścić wielu hobbystów w Manta sceny do specjalistycznego warsztatu, ponieważ do odpowiednich narzędzi pomiarowych literatury i sami są potrzebne. Stefan Brinkmann z Youngtimer Serwisu Nord w Wattenbek południe od Kilonii, na przykład, oferuje tę usługę. Dla pełnego przeglądu tylnej osi trzeba spodziewać się około 1500 euro. Jeśli chodzi o zawieszenie, wymiana gumy drążka Panhard może być spowodowane, które nie kosztują dużo na tylnej osi. Czy wszystkie Hinterachsgummi być zastąpione, spadając ponad 300 euro, aby na wydatkach. łożyska nośne i przeguby drążka od czasu do czasu trzeba wymienić na przedniej osi.

Opel Manta B popularne tunery

stacji obsługi Opel Manta B MotorKlassik Zdjęcie: tunery FactBei był popularny Opel Manta B. W związku z tym, istnieje również wiele modeli verbastelte z przekładkami koła i szerokie opony.

„Nie należy zapominać, że Manta B strojenie popularne obiekty były” Vetter wskazuje. przekładki kół i ekstremalnie szerokie koła może przyspieszyć zużywanie się elementów zawieszenia, a także łożysk kół znacząco. Który musi być zastąpiony o obu łożysk kół tylnych, dla których obciążenie jest znacznie wyższa niż na zmianę przodu, musi ułatwiać jego konto do ponad 400 euro. Nowe amortyzatory są należne, można wybrać pomiędzy ciśnieniem oleju i zmiany ciśnienia gazu. Cztery nowe amortyzatory olej zostały okolice od około 280 euro, podczas gdy trzeba zainwestować około 400 euro dla wersji benzynowej. „Jeśli zębatkowy układ kierowniczy lekko uszkodzone, trzeba poszukać używanego elementu, ponieważ nie jest już dostępna,” mówi Barleben. Ale ten problem jest na szczęście rzadko.

Wreszcie, spojrzenie na układzie hamulcowym. Wszystko Manta ma przednią płytę i tylne hamulce bębnowe. Przednia podkładka zmiana jest szybka i można zrobić za około 90 euro. Zaciski hamulcowe mogą zostać przejęte przez około 150 euro (bez mocowania). Zmiana okładziny hamulca bębnowego jest bardziej kosztowny (180 euro), a należy także sprawdzić cylindra hamulcowego i bęben. Zasadniczo, jest bezsporne: Kto szuka Classic z kosztów w zarządzaniu do konserwacji i napraw sprzętu, jest dobrze obsługiwany z Manta B.

Więcej o Opel Manta