Mercedes-Benz C111: rekord samochód z silnikiem rotacyjnym

Mercedes-Benz C111 z silnikiem Wankla był najbardziej spektakularne supersamochodów z sezonu 1969/70. Silnik Klassik pamięta się na jazdę próbną 25 lat temu, wraz z C 111 programiści Dr. Hans Liebold.

09.03.2012 Malte Jürgens Napędzany

Na Mercedes-Benz C111 jest absolutnie zaskakujące manipulacja. Jak można następnie po wszystkim, już 16-letni samochód tak czuły, tak precyzyjny, tak miękkie, a jednak wcale nie poddawał się gąbczasty, przejść wokół krzywych hamowania?

Sekret wyjątkowej przyczepności: Miękkie zawieszenie - tautly tłumiony

Mercedes-Benz C111 wciąż oznaczało 1986, mała rewelacja jeśli chodzi o trzymanie się drogi, a potem, jakby elektroniki samochodowej nadal ograniczona w drugiej połowie lat osiemdziesiątych na zapłonu i wtrysku. ESP, ASR, elektronicznie regulowane amortyzatory, regulowane sprężyny lub nawet hydro-podwozie à la Bose ledwie pomarzyć. Jego ojciec, Mercedes-Benz C111 Project Manager Dr. Hans Liebold, przypomniał, że czas, 1986, w Hockenheim: „Mamy opracowane zawieszenie i ostatecznie ukształtowany jako samochodu wyścigowego - z podwójnymi wahaczami z przodu i tyłu trzy razy. W przeciwnym razie, jesteśmy nasz tradycyjny głosowania i Mercedes-Benz C111 w zasadzie pozostał wierny. Zawsze powstały stosunkowo miękkie, ale firma stonowane. "

Set-up z Mercedes-Benz C111 działa nadal wspaniały, ale droga nie zawsze plasuje się w zmysłowych debat w pubie, fani sportów samochodowych w pierwszej kolejności. Tutaj mianowicie przyspieszenie obroniła swoją reputację jako liczby wszystkich numerów: Jak szybko tempo Coupe, a gdzie jest prędkościomierza podczas jazdy i siły oporu jazdy wreszcie w równowadze? Mercedes-Benz po ustaleniu legendą 0 do 100 km / h, wartość wynosi zaledwie 4,8 sekundy, przy 1,250 kg żywej wagi Mercedes-Benz C111. Jednak późniejsze pomiary dały tylko ale nadal bardzo poważny wartość 5,5 sekundy w tej samej dyscyplinie, dlatego pojawiło się pytanie: Jak to możliwe?

Odczyty - wszystko to kwestia set-up

Wyjaśnienie: chociaż nieco mniejszą czasu 1250 kg ciężkiego Coupe raz opony drogowych i była / mierzy się przy 7000 obrotów na minutę ogranicznik prędkości początek Mercedes zawieszony przerywacz jednorazowo, wyciągnął opony wyścigowe dla lepszej przyczepności i okazało się 9000 / min - więc pierwszym przebiegu Mercedes-Benz C111 i przekazany do 100 km / h znaczą, a nawet zegary zatrzymał sprint do 100 kph siedem dziesiątych szybsze.

Wyniki nielicznych szczęśliwców, którzy mogli uporać się z sensacyjnym coupe chwycił Mercedes-Benz C111 drugiej serii zadebiutuje w Genewie w 1970 roku, w szczelnie tkane kokonu najwyższych oczekiwań. Kierowca testowy świadczy o „potomstwo Silver Arrows” doskonałego wykonania; nie miejsce, które wydawało się niedokończone, tymczasowo lub powierzchownie poprawione.

Cztero-rotor Wankel - Paragon sprężystości

Ponieważ zaopatrzony nawet z arkusza blachy i okrągłe reflektory bardzo pierwszej wersji Mercedes-Benz C111 zostawiła więcej wątpliwości. Kto doprowadził tylne koła napędowe z ostatecznej wersji wahadła Osie zasada à la W 114 i usiadł na przednim zawieszeniu późniejszym S-Class W 116. ale ciężkie reakcje zmiana obciążenia zachęcani do optymalizacji podwozie, które już wtedy Mercedes-Benz C111 / 1 udział. I nie tylko osie zostały ulepszone. Pierwotnie zainstalowane trzy-rotor Wankel 300 KM ustąpiła wersji cztery płyty, co dało 350 KM. Krzywa momentu obiecał maksymalna przyjemność jazdy: pomiędzy 4000 i 7000 / min ciągle około 400 Nm - wielki Wankla z Mercedes-Benz C111, model elastyczności.

Zwłokę jest praktycznie niemożliwe: nawet przy prędkości obrotowej biegu jałowego 800 / min ciągnięcie silnik rotacyjny jak młody wół. Atmosfera w kokpicie Mercedes-Benz C111wirkt wygodnego i jakoś znajomo. Lekkie drzwi skrzydłowe ujawnia typowe w Mercedes-Benz Pepita tkaniny z lat sześćdziesiątych i zegary dla prędkości i prędkości nosić typowe dla marki ładne chromowane listwy.

Z luźnym zwinności, którzy po prostu docenić profesjonalnych zawodników, biegów następuje w przekładni ZF. Kierowcy BMW znać to uczucie z M1, gdzie ta sama jednostka - wyposażonej jedynie z innymi zestawami kół - na służbie. Przy pełnym przyspieszeniu, oparcie również w kratkę związanych fotele kubełkowe w Mercedes-Benz C111 przeciwko pozornie ołowiany stając się kierowcy windy ciała, a Wankel okazuje nie ustępują tak pewnie w kierunku horyzontu, jakby deklasują wszystkie silniki tłokowe już w drugim biegu. Felix Wankels patent powinien wtedy zrobić „Schüttelhubern” na popiół. Ale konsumpcja, problemy uszczelniające i bardzo kosztowna produkcja wreszcie opieczętowane Wankla nie więcej niż drobne trasy na mapie drogowej technicznego samochodu.

C 111 z „zawiesiny” ciężkich

Silnik cztery wirnik w Mercedes-Benz C111 przypomina akustycznie nigdy okazało śmiertelny dwa tonu, tak chętnie leżał mały Wankel na światło. To szumi trochę za tylną ścianą kabiny, coś jeszcze firma konsekwentnie uprawiany pod obciążeniem. Sprzęgło dwutarczowy oswaja lokomotywy podobny moment ze wspaniałymi manierami cywilnych. 350-Wankla moc może być w ten sposób zrealizowane w bardzo szybkiej jazdy. Mercedes-Benz C111 Projekt Liebold w czasie „W eksperymencie, czasy okrążeń były na małym torze Hockenheim regularnie w 1:17 minucie, ale z Dunlop opon wyścigowych”

Silnik jest przykręcony bezpośrednio do ramy Mercedes-Benz C111, ale w rzeczywistości służy jako miękka i elastyczna zawieszone. Liebold „Gdy nie jest proces bazowych wewnętrzne stronie Znane uprawne prąd ośmiu cylindrów w Mercedes-Benz C111, bez hałasu tłumienia Elastiklager jak usiadł w kabinie do przodu i bali rappelnden młynie buraków w komorze silnika”

Wielofunkcyjna cechy zawiesin Mercedes-Benz C111 / 2 1970 spowodowało ożywienie prób drogowych na 1986 do nieprzewidzianego wymuszonego przerwie. Projekt Liebold zdesperowany - bo nie była zła droga więcej. Tor wyścig w Hockenheim był zresztą dość poziomie, ale również drogi dojazdowe do Motodrom. „To musi być gdzieś tutaj, ale nadal słabo drogę”, jęknął Liebold, usiadł w prototypie, że została zatopiona tylko zjazd w kręgu i zniknął w kierunku Speyer. Tam, w końcu znalazł wyboistą ścieżkę stronę pełną dziur, przyozdobionym z rowkami wzdłużnymi i fal. Gdy elastyczna Mercedes-Benz C111 przetoczył tych potentatów, kierownik projektu belkami: „To jest wspaniałe. Przy niskich prędkościach jeszcze trochę sztywny, ale im szybciej, tym bardziej komfortowe. „To mówiąc, wcisnął gaz i wziął przyjemność, gdy nie działają dobrze znoszone Versuchswagen nieco rozpoczął wyrównywanie drogi dosłownie.

Liczne rekordy ze Wankla, oleju napędowego i silników benzynowych

Jak dobrze Liebold odczuwano jako projekt Wankel padł ofiarą w sile wieku pierwszego kryzysu naftowego w 1973 roku? „Motywacja, które pochodziły z Mercedes-Benz C111, był znakomity dla całego zespołu. Było wiele smutny, gdy projekt został ukończony. Ale to było rzeczywiście z badań aerodynamicznych, z silnikami tłokowymi i innych projektów. „Mercedes-Benz C111 przetrwał jako rekord samochodu. Turbo diesel przyniósł w 1976 roku nie mniej niż 16 rekordów świata, w tym ponad 500 km, ze średnią 254 km / h. Dwa lata później, czwarta generacja Mercedes-Benz C111 został ukończony, aerodynamicznie zoptymalizowane podłogę na czterech kołach. Z silnikiem wysokoprężnym, zdobył dziewięć rekordów świata, w tym z tyłu na 500 km, w tym czasie z 322 km / h.

404 kilometrów na godzinę: z V8 twin-turbo również okrągły rekord kursu dziesięciu kilometrów od Mercedes-Benz był taki sam w Nardo. Przed opony Mercedes-Benz C111 osiągnęła swój półgodzinny żywotność, Mercedes-Benz C111 trzy kolejne rekordy świata, około 100 mil wziął średnią prędkość 367,4 km / h. Wszystko zaczęło się z odrobiną odwagi Wankla - raz cnota że Daimler-Benz ogromnie pomógł w skokach.

Więcej o Mercedes C111