BMW 2002 tii, 323i E21 i E30 325e w teście: Sportowy klasy średniej BMW

Seria 02 wzmocniła renomę sportowego BMW, jego następca - seria 3 - szybko rozwinęła kwintesencję marki. Idziemy z 2002 tii, 323i (E21) oraz 325e (E30), aby wyjść. Maszyna Ostateczny jazdy? O tak.

14/11/2016 Michael Schröder 5 komentarzy Napędzany

Nie, to BMW trio musi, oczywiście, nie jest już udowodnić. Z 2002 roku nie tii, ani jego bezpośredni następca, A 323i pierwszej serii 3 E21. Nawet 325e serii E30 powinni zadzwonić dzisiaj pełne prawo jako ambasadora marki, ponieważ ma on również wszystkie zalety BMW, one wręcz poczucie kompaktowy sedan (pamiętamy tylko pierwszy M3!) Nawet udoskonalił i hodowano choć wielu właśnie ten model nadal błędnie odrzucić jako podmiejskim polu Pröll.

Silnik BMW 2002 tii Zdjęcie: Lena WillgalisDer 2002 tii jest, że tak powiem, z 70 M3.

Co? Nadal masz wątpliwości co do potencjału klasycznym E30? Następnie spróbuj ponownie, non-ogrzewane lub nie majstrował BMW 325i lub po prostu dostać naprawdę dobrą 318is. Poszukiwania mógłby teraz trwać dłużej.

Ale nasza trójka jest gotowa i w Górnej Szwabii na wyjście teraz z najstarszych w tej dziedzinie, że złote żółte BMW 2002 tii ruszył z powrotem. Samochód Ralf Kluge z Reutlingen działa tak, jakby to było wczoraj i nie zostały dostarczone w roku 1971st Jasny kolor jest wyróżniony wyraźnie nakreślone, całkowicie surową nadwozia, zmiękcza nieco ścisłego obiektywizmu zorientowany kształt funkcjonalności z ich dużymi oknami i wąskich słupków dachowych. Nie gram zbyt płytka, żaden inny balast. Optyczny idzie jak 02 bardzo dobry przykład sportowego samochodu kompaktowego.

2002 tii: Doskonale dla sportowcy kierowców

1966 BMW model przedstawiony poniżej czterech lat wcześniej wprowadził nową klasę, ale jako prawo 1600 z wtedy bardzo dumny 85 KM. Kiedy w 1968 roku wprowadzono w 2002 roku, oznaczenie typu „02” będzie po raz pierwszy oficjalnie używane jako granica dla cztero-drzwiowego 2000. Samochód z teraz 100 KM dwulitrowy silnik (M10) staje się bestsellerem dla ambitnych kierowców, którzy jednak na jeszcze większą moc i - wreszcie tęsknią również standardową obrotomierz - proszę. Zarówno BMW dostarcza trzy miesiące później (Turismo Internazionale) przy ti 2002. Dwa pojedyncze gaźnik teraz dostarczyć 120 KM - ale również dla takich wysokich emisjach że zatwierdzenie regulacyjne w Stanach Zjednoczonych nie jest możliwe.

„Odpowiedź z BMW od 1971 2002 tii” wyjaśnia Ralf Kluge i otwiera wyciągiem z jego 02. Widok jest z systemem Fischer wtryskiem kulowym mechaniczny (drugie „ja” oznacza „zastrzyku”), które nie tylko surowych norm emisji spotkał się w nowym świecie, ale także naciskać na wydajność czterocylindrowy do 130 KM. Aby 02 sztuk swego czasu w lidze samochodów sportowych.

imponujące właściwości jezdne

Właściciel Kluge pozostawia mnie za kierownicą, mimo następnie opcjonalne sportowe fotele Recaro (dodatkowa opłata 543.90 dolarów) masz uderzająco wysoką pozycję siedzącą w tym świetle wypełnione kabinie. Trzy okrągłe instrumenty (oczywiście z obrotomierzem) w zamkniętym urządzeniu kokpicie, krótkiej dźwigni zmiany biegów za dopłatą, pięciobiegową skrzynią biegów (946.83 dolarów) i perforowanej trzy-ramienne koła Nardi sportowy kierownicy (opcjonalne akcesoria BMW zamiast standardowego kierownica skórzana) zapewniają już w stanie wiadomości że wyjście nieuchronne będzie zabawa.

Na krętej drogi kraju, w którym 02 czuje skrót Tii załączoną oczekiwanego domu. Układ kierowniczy jest gładka i dość precyzyjnie, a od około 3000 obr./min wzywa dwulitrowy czterocylindrowy poważnie tańczyć, oferuje zwłaszcza w przejściach dwóch i trzech jego skręcalności optycznej (że wciąż częściej niż koniecznych zmian przebiegu przewodu, to ze względu na ten krótki, stacjonarny zmiany biegów).

BMW 323i wnętrze Zdjęcie: Lena WillgalisDer E21 był pierwszy prawdziwy 3. Był komfortowy i oferuje więcej miejsca niż 02 serii.

Wyczuwa, że ​​czas bardzo zaawansowane i dobrze dostrojone zawieszenie przydałoby się kilka dodatkowych koni mechanicznych bez wysiłku, i stopniowo realizuje duży bodziec, który emanuje z serii 02. Samochód w momencie zapewnia wszystko, dla którego tęsknię fanów sportu - i doprowadzić producent samochodów Monachium po ogłoszeniu separacji kolejny rekordowy wynik: około 116.000 egzemplarzy sam w 1974 roku, z czego nieco ponad połowa jako dwóch litrów. Wreszcie, nie można wiedzieć, co nadchodzi, tak.

Szczątki stylu

Nowy jest odsłonięty w 1975 roku i jest oczywiście sukces z ciągłym 02 i na górze, które oferują więcej przestrzeni i komfortu, przy niezmienionej zwinności. ale stylistycznie pozostawia główny projektant Paul Bracq tak samo, na przykład, proporcje (długi kaptur, krótki tył) lub załamania w tylnych słupków dachowych. Oczywiście, charakterystyczna kratka nerek pozostał, a BMW mówi teraz po raz pierwszy z serii 3, która jest wywoływana wewnętrznie E21. Jednak tylko M10 czterocylindrowy z 02 pod maską modelowanego początkowo oferowanej iz maksymalnie 109 KM 320i pochodzi przynajmniej we frakcji sportowej tylko częściowo radości.

W 1977 roku BMW otrzymuje silnik dwulitrowy z nowym sześciocylindrowy rzędowy OHC silnika (M20) z pasem odlaną wałem korbowym i 122 KM - i pcha to samo również wersja 2,3-litra, który jednak nie podoba mi się mniejszą wersję niesie gaźnik Solex, ale jest wyposażony w Bosch K Jetronic. „Przy 143 KM chcesz wnieść nieco panierowane sportowy wizerunek z powrotem na właściwe tory”, powiedział Daniel Falkenberg i wręczył mi klucze do swojego bordowe czerwone BMW 323i, top-3 z serii E21, widoczną z zewnątrz z dwóch rur wydechowych spalin.

Silnik M20 brzmi jak ośmiu zamiast sześciu-cylinder

Inne nieprawidłowości: pozycja siedzenia przypada śladu niższe niż w 02, prędkościomierz i obrotomierz są uprawiane, a konsola środkowa jest lekko odwrócił się do kierowcy. Dzięki wbudowanemu w 1981 roku BMW serii 3 otrzymało już pierwsze szczegółowe udoskonalenia, suwak do ogrzewania i wentylacji zostały zastąpione przez pokrętła, na przykład. Obfite poczucie przestrzeni jest jednak nadal (nic dziwnego ze dwanaście centymetrów dłuższej długości), jak również duże okna i cienkie słupki dachowe zostały zachowane.

M20 sześciocylindrowy natychmiast spada do ciepłego, niski tonie biegu jałowego z dźwiękiem z dwiema końcówkami jest nieco podobny do silnika ośmiocylindrowy. Wreszcie w toku, maszyna od stojącego początku wyróżnia się gładką metę właściwie rozwiązywanie problemów z około 3500 wycieczek. Revving i płynna praca zainspiruje przy każdym manewrze, tak, ten wspaniały sześciocylindrowy jest wielkim hitem, że idealnie pasuje do tego zwinnego sportowego sedana, który pływa zabawny (a czasami lekko nadsterowność) na asfalcie. Którym odpuścicie E21 i jego chęć zawsze przechylać się na zakrętach trochę bardziej z boku, jak to jest w przypadku 02 - hołd dla bardziej wygodnej konstrukcji zawieszenia.

Tylko dla opcjonalnego automatyczną skrzynią biegów w BMW E21 Daniel Falkenberg jest sterowniki sportowe prawdopodobnie nie zdecydował się na końcu, ale spełnia swoją rolę idealnie. „Jestem więc nieco mniej sportowy niż iść z wyłącznikiem”, mówi właściciel.

Przód BMW 325e Zdjęcie: Lena WillgalisDer E30 to ostatnia 3 z klasycznymi okrągłymi reflektorami.

Trudne dziedzictwo dla E30

Jest to z pewnością jeden z najtrudniejszych zadań w przemyśle motoryzacyjnym, bestseller - mówimy o sprzedaży co najmniej 1,3 miliona egzemplarzy Seria E21 - być zastąpione przez jeszcze lepszy model. Ale w BMW na pewno w dalszym ciągu ustalić odpowiednie składniki. Ponieważ Grupa prezentuje 1982 serii 3 E30, nowy samochód pozostawia równie dynamiczny i zrównoważony wrażenie bardziej zaokrąglony nos płaski i ogon nieco wyższe, podczas gdy ciało ma również istotne cechy swojego poprzednika. Przesłanie BMW jest wyraźnie tak: seria 3 z wszystkich ich właściwości dla wizerunku sportowej marki. Oprócz czterech cylindrów znajduje się tym razem z 320i od początku 125 KM sześciocylindrowego w programie w 1985 roku, a następnie przez 171-hp BMW 325i.

325e: Athletic mimo oszczędzania silnika

ALPINE białe BMW 325e, który również należał Daniel Falkenberg, jest model 1985 przedstawiony z 2,7-litrowym silnikiem Eta-oszczędność. Moment - Podczas zapisywania silnik o stosunkowo oswojonym 122 KM? Nagle mają zbyt dużo pić piwo pszeniczne na BMW i zapomnieć o nic o tym sporcie? Właściciel Falkenberg oddala, samochód byłby dobrze działał. W każdym przypadku, sześć jest cichszy niż E21, choć wiadomo, kruszywo M20. Po uruchomieniu prawie odgłosów w zmodyfikowanej i oczywiście bardzo dobrze izolowane przedostaniem kabiny. Krajobraz w kokpicie jest wygładzona, instrumenty nowoczesny i jeszcze bardziej rozpoznawalne. Z tego jasno język sprawia E30 swoją załogę jeszcze łatwiejsze niż dotychczas skupić się na najważniejszym, na jeździe.

Pierwszy kurs, przebaczenie, dźwignia zmiany biegów na „D”, ponieważ również jest automatyczne modelu. Jak byk w tej serii sześciu przyspiesza ze stanu 3 do prędkości autostrady. Dobra, z przełącznikiem 100 będzie już czeka przy prędkości 10,5 sekundy, ale dwanaście sekund nie są złe wartości. „Po prostu lubię to połączenie momentu obrotowego i gładkości”, Falkenberg tryska nad właściwościami oleju napędowego, silnika eta-sześciocylindrowym. Nadal zabawny, a jednocześnie inspirujące: Jest to wiersz jak to E30 przemyka zaraz potem przez rogach. Jego niezwykłe, zawsze łatwo sterowalne obsługa - po prostu klasa siebie.

wniosek

Jako właściciela E30 Cabrio jestem stronniczy, lubię dynamiczny charakter tej serii. Ja jednak nie zdecyduje na ETA, ale na obracającym się radosnym 325i. Lub równa Series E21 323i. Pieniądze nie? Wtedy byłoby to gwarantuje złote 02 tii w moim garażu.

Więcej o BMW 02 Series, BMW serii 3 (E21), BMW serii 3 (E30)