Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 w teście Dick i wzmacniacz; spragniony – najszybszy sedan produkcja

Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 zadebiutował w marcu 1968 roku na Geneva Motor Show. Jego referencje: wina beczki jak wyporności 6,332 centymetrach sześciennych, momentem dla winnic przenieść i ostatecznie stłumiony dźwięk tasowanie.

15.11.2011 Hans Neubert Napędzany

Dźwięk Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 zarazem subtelne odniesienie do jego pragnienia. Do pracy w zdeklasował-część z ponad 25 litrów na 100 km co dobrze wyszkolonych miłośników wina.

600 silnik Mercedes katapulty Mercedes 300 SEL przodu

to jest więcej niż czterdzieści lat temu, że już inżynier rozwoju Erich Waxenberger i jego współpracownicy puścić dopiero wówczas panującego zapotrzebowania na Mercedes-Benz: przeszczepione one monstrualny silnik V8 6,3 litra z przemieszczeniem z limuzyny Mercedes 600 państwa w znacznie szczuplejsze S klasy. I stworzył Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 - najszybsze produkcyjny sedan na świecie. Wyczynem uprawianej szaleństwa - w rozsądnym Szwabii.

Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 oficjalnie zadebiutował w marcu 1968 roku w Genewie, więc rocznica nagli. Bardzo praktyczne, zatem jest to, że samochód może jechać na autostradzie do Francji jeszcze niczym latających korków szampana. Pełna przepustnicy przy 130 km / h, niesamowitym spektaklu: cztery-biegowa automatyczna skrzynia biegów z hydraulicznym kopnięć dół szorstkie sprzęgło, silnik Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 zmian nagle ton jego mrucząc w krzyczy, a ponad czterdzieści lat skórzanych popycha Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 pasażer niemiłosiernie od tyłu przed tarczami.

Szum wiatru w Mercedes-Benz 300 6,3 SEL będzie tornado dźwięków: od 170 km / także ostatni rozmowy o fermentacji w butelce, dawkowanie i innych zawiłości szampana produkcji h, następnie ciszy. Śpiewają pieśń chromowane felgi, obnażony wycieraczek, masywnych rynien. Nie tak źle, kierowca jest teraz już nie w nastroju do przekomarzania.

Pierwszy właściciel produkowane rajstop i chce 70 dodatkowych KM

Bo on musi roztrzęsiony 1,8 tony Szwabii ciężka konstrukcja Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 skorygowanej trwale w toku - z kołem kierownicy, postrzegany średnicy dwóch metrów. Niemniej jednak, pusta szosa zasysa Altmercedes na kilka chwil w absurdalnej 235 km / h. Jest to oczywiście całkowicie niezgodnej dla globalnego klimatu, ale przede wszystkim pełne 15 kilometrów na godzinę szybciej niż model standardowy. Po tym wszystkim, jest to kopia Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 z nowoczesnym strojenia i nieskromne 320 KM. Dla pierwszego właściciela szaleńczego salonu, producent Allgauer damskie pończochy marki "Ergee"Standardowe 250 KM były prawdopodobnie zbyt zniewieściały.

A więc on odwrócił się Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 początku lat 70. do młodego producenta silnika w Großaspach aby uczynić najszybsza produkcja sedan allerallerschnellsten. AMG był sklep - w tamtych czasach był jeszcze daleki od bycia w stanie służyć jako własnej marki premium Grupy. W Stuttgart-Untertürkheim aufrecht był ledwie poważnie brane pod uwagę, nawet bawił się na życie śrubokręt. W notatkach wewnętrznych było w żadnym wypadku bluźnili szczegółowo o swoich skromnych pomieszczeń i rzekomego braku narzędzi.

Klasyczny strojenie AMG

Ale pozory były złudne, ponieważ silników AMG-ler wiedzieli w tym czasie. Dobre dla Mercedes-Benz 300 SEL 6.3, ze szczególnym mocy 39,5 KM znudzony / litr, maszyna była daleko od końca swoich możliwości - Porty polerowane dolotowego, precyzyjnie wyważone tłoczysk, ostrych wałków rozrządu, wyścigi tłoki. Hans-Werner aufrecht i jego ludzie stworzyli uroczo irracjonalną kawałek niemieckiej inżynierii, którą widocznie zaimponował sobie: Nawet dzisiaj, konserwacja pamiętam szczegółów, takich jak kąt zapłonu lub wartości ciepła świec. Dumnie trafił 6,3, słynny już trzy litery na obu wałkach rozrządu Zbrojnych Mercedes-Benz 300 SEL. Podobno przez strony, nieco krzywy krój Sądząc.

Krzywy czy nie: Wczesne zaangażowanie merytokracji jest niewielki skurcz na pedał gazu w Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 są nadal dostępne w każdej chwili. W ozdobione ze skóry i drewna klubowym pokoju następnie szybko zamienia się w upalne siłowni. Ciepło odpadowe z silnika zbyt wąski małego pokoju na Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 jest dość równy, że reaktor jądrowy średnich. I tak jesteśmy zadowoleni, że niemal zmusza nas zużycia przerażające Silberlinga pomimo 105-litrowych zbiorników na postoju.

Kiedykolwiek: Najpóźniej na granicy francuskiej, naturalne życie tego silnika w tle. Od tej pory możemy szybować w Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 na ograniczenie prędkości wzdłuż dróg krajowych na wspaniale krzywe. Możemy grzmieć i skrzypieć utrzymuje miękką skórzaną klub jazzowy. I oto: Domniemany Tyrannosaurus Rex może być dość spokojna. Spełnione Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 gobbles na malowniczych drogach Vosges i ćwiczenie w francusko-miłej tempie. Dopiero kiedy ponownie pustych i proste wstążki frezowania asfaltu za Bar-le-Duc przez dużych łanów we Francji, można usłyszeć lekkie westchnienie ulgi z komory silnika Mercedes-Benz 300 SEL 6.3. Po raz kolejny, uporządkowany auszuschenken okazją do mechanicznego osiem tłoka pompy wtryskowej Bosch.

Przekazywanie momentu obrotowego kształci ślizgać

Tak brutalny Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 również może być, że kształci nas subtelnie i niepostrzeżenie do bardziej swobodnej podróży tempie. W broszurze Mercedes zwrócił podobieństwa do angielskiego klubu we wnętrzu. Mądrze było na pewno z zapalniczkę, nie rozmawiał z zapalniczki. Przede wszystkim, to jest przepuszczalność niekończącej przekazującego moment nieubłaganie do kierowcy. Krótko przed północą, Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 mruczy powoli z 150 km / h na ostatnim kilometrze autostrady ojczystego. Możemy usiąść wygodnie na resztę podróży.

Jak Mercedes napisał w tym czasie w prospekcie? "Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 są te kluczowe spokój, kontrola i relaks, nie może obyć się bez kierowcy w przyszłości."