Exclusive mały samochód: małe samochody niż luksusowych samochodów

Każdy powinien być w stanie pozwolić sobie Aston Martin w przyszłości - przynajmniej prawie wszyscy. Na wiosnę przyszłego roku Aston Martin Cygnet przynosi niewiele na rynku: Mały, zwinny i bardzo luksusowe. Brytyjczycy nie są jedynymi, którzy korzystają z wyłącznego Minis.

15.11.2010

mogłaby jeszcze kilka lat łatwo rozpoznać drogiego samochodu. Albo to było szczególnie duże lub szczególnie sportowiec. w odpowiedniej epoce pewno, Porsche 911 zawsze był drogi samochód; Maserati także - oczywiście. Mercedes S-klasa należy do tak czy owak - nie wspominając o więcej niż pięć metrów długości Rolls-Royce.

Małe samochody są cenami

Wręcz przeciwnie, to mały samochód jak VW Golf czy Fiat Panda pojechaliśmy tradycyjnie przy dolnym końcu skali cenowej. Ale czasy się zmieniają. Premium producentów jak Audi i BMW coraz odkrył ekskluzywny mały rynek samochodów jako sposób grania, a nawet producentów głośności mają jasny finansowo przyjemność odnowę Fiata 500 czy VW Polo dla kosztownego miasta samochodem z luksusowych genów. Przede wszystkim mini pokazy lat więcej niż udany, że odpowiednio zindywidualizowany mały samochód czuje się również luksusowe podjazdów w domu. Nie tylko na przedmieściach Los Angeles Nobla, Monachium i Tokio wykazuje szczególnie silne finansowo kobietę świata, że ​​nawet ekskluzywny samochód mały mimo skromnych wymiarów może mieć wielki apel.
 
Niektórzy to nie wystarczy jednak. Wcześniej każdy, kto chciał jechać Aston Martin, musiał kopać głębiej w głąb własnej kieszeni. Nawet Vantage marka entry-level było prawie nic dla małych i średnich budżetu. Kto zrobić herüberschielte silnego charakteru DB9 lub super sportowego samochodu Aston Martin One-77 ma przesłać do 1,6 mln euro, aby wziąć przedmiot pożądania motoryzacyjnego w swoim własnym parkingu. Nie tylko ze względu na wysokie zużycie monopolowego Aston Martin CEO Dr badane Ulrich Bez i jego zespół już jakiś czas temu za znaczący dodatek. Był Aston Martin Cygnet (mały łabędź) pierwsza pozornie nierealne próbny balon, który był do skanowania terenu klienta dla Nobel-kompaktowego samochodu, zawodnik Nobla następnej wiosny rzeczywistości.

Aston Martin współpracuje z Toyotą

Ponieważ numery były zbyt małe, aby rozwijać swój własny pojazd, brytyjski zastosowanie dla nowych małych samochodów z partnerem Toyota. Modna również umieszczony Toyota iQ powinien być pierwszym prawdziwym konkurentem dla założyciela segmentu Smart Fortwo w samej Europie. Aston Martin buduje trzymetrowej 2 + 2-osobowa we własnym zakładzie Gaydon od 2011 do modelu Nobla dookoła. "Jest to czas, aby przemyśleć. Aston Martin jest uczciwy i nie kompromis"Aston Martin CEO podkreśla Dr. Ulrich Bez, "Nasi klienci potrzebują mały samochód do jazdy po mieście, który najlepiej spełnia ich wymagania. Chcą, aby przejść o jeden rozmiar mniejszy w twórczy sposób, bez konieczności kompromisów pod względem artyzmu i osobowości."
 
Mały samochód Aston Martin Cygnet jest zatem dostarczane nie tylko z podgrzewanych foteli luksusowych skórzanych, ekran nawigacji i pełnym wyposażeniem bezpieczeństwa. Ponadto, zewnętrzne kolory są do tych materiałów powłokowych, w których mogą być uzyskane dla Rapide DBS i Vantage.

Aston Martin Cygnet będzie kosztować około 30.000 euro

Wnętrze Aston Martin Cygnet zrzeka zimną Toyota iQ urok. Zamiast tego jest rękawica miękka skóra cenny z własnej Aston Martin -Näherei. Specjalne wymagania są bardzo mile widziane. Klient, który (Cygnet) musi wydać 30.000 do 35.000 euro dla jego małego łabędzia ostatecznie otrzymują za swoją premię w stosunku do co najmniej 11.000 euro drogi Toyoty z półki nieco. "Cygnet jest niewielki, ale luksusowy. On jest Aston Martin, który jest dostosowany do ruchu miejskim"Mówi Marek Reichman, dyrektor Design Aston Martin, "Luksus nie zależy od rozmiaru." Oprócz luksusowego Aston Martin Cygnet wnętrza z zewnątrz na pewno prezentuje się niezależnie.

Obowiązkowe szerokim Aston Martin kratki z modułów oświetleniowych w domu, jak i elementów konstrukcyjnych na maskę i błotniki, które znane są również przez innych ekskluzywnych modeli są. "Cygnet ma uzupełniać nasze samochody sportowe o tym, że w mieście, oferuje wyższy stopień swobody ruchu"Dodaje Bez, "Cygnet to wyjątkowy samochód, ale pakiet Premium kompaktowy z serca, duszy i osobowości."

Smart Fortwo jako luksusowy mini

Dr. Ulrich Bez nie był pierwszym wyłącznym producentem, ekskluzywny luksusowy mały samochód, aby dopasować się do nowych grup klientów. Również właściciele Brabus Bodo Buschmann jest luksusowy detalicznej za jakiś czas. Tak więc, nie tylko normalne Smart Fortwo w swoim zakładzie produkcyjnym Bottroper ponad 100 KM modelu Brabus strojny. Przez kilka miesięcy, najnowsza generacja inteligentnych jest wyposażony w koronie Tailor Made Series. Motto jest proste i wzruszające, pomimo stosunkowo małych wymiarach Smart Fortwo: wszystko jest możliwe. Więc najcenniejsze wszystkich kolorów skóry i aplikacji można użyć różnych rodzajów wewnątrz Tailor Made Brabus Smart.

Klient jest królem - mimo małego samochodu. Barbus naczelny prof Bodo Buschmann: "Inteligentne Brabus Tailor Made oznacza motoryzacyjny wyjątkowy wyśmienita jakość wykonania. Tylko najlepsze materiały są wystarczająco dobre dla naszych ekskluzywnych wnętrzach, które mają kolor zakrojone miarę naszych specjalnych powłok. Czarny matowy do metalicznego różu są również częścią naszego portfela jak felgi aluminiowe, układów wydechowych sportowych lub sportowych elementów aerodynamicznych."

Silny popyt mimo podwójnej cenie

Fakt, że Tailor-made-Smart od zwykłego obrazu korzystnego runabout miasta przyjęcia powinna być wprowadza rzeczą oczywistą. Normalny Inteligentne Fort coupe na prawie 10.000 euro, będzie kosztować indywidualnie kreierter Tailor-made inteligentnej dodatkową opłatę w wysokości 5.000 do 10.000 euro , Sprawia, że ​​co najmniej 25.000 euro za Brabus Smarta z pakietem wyślij Xclusive. Popyt z kraju i za granicą jest więcej niż czysty i zaplanować Bodo Buschmann i jego zespołu wykańczającego rocznej sprzedaży do 1000 pojazdów. "Że możemy sprostać gustom naszych klientów z tej koncepcji jest fakt, że istnieje wiele samochodów, które mają podwójną wartość Smart Brabus Tailot-made-Kur"Dodaje Bodo Buschmann.
 
Każdy model Tailor to wyjątkowy kawałek z koloriertem skórą, ozdobnymi szwami w kolorze niestandardowym, a jeśli chcesz - nawet haftowane inicjały. Nawet przy bardzo małych samochodów prawie wszystko jest możliwe. Więc wydaje się tylko kwestią czasu będzie się Mini Cooper i A1 do wyłącznych działów BMW czy Audi. Klient, który zdecyduje się na ekskluzywnym samochodem małym, zbyt często wygląda do grosza. Nawet Lotus planuje jego ożywienia marki nie tylko pięć nowych samochodów sportowych, ale w perspektywie średnioterminowej, Lotus samochód miejski. CEO Dany Bahar chce zwabić klientów biznesowych, jak w dużych miastach takich jak Paryż, Londyn czy Mediolan.

Silniki pozostają w małym formacie samochodowym

Gdy klient z głośnych małych pojazdach mają się wycofać, ale nadal. W silniku, drzewa nie rosną do nieba. Na przykład, Aston Martin Cygnet jest niezmieniona napędzany przez silnik 98 KM z Toyota i Bodo Buschmann nie mogą rosnąć znacznie większy skrzydła do 102 KM Brabus Smart. Po tym wszystkim: jeśli chcesz - jeszcze kilka koni mechanicznych zawsze iść.

A także kilka małych samochodów z półki mogą być zindywidualizowane obszernie na grubym katalogu akcesoriów. Najlepsze przykłady to Mini Cooper Fiat Abarth 500/500 i Citroën DS3. Ponieważ kolorowe piloty i chłodne mikro pudełka do wnętrza jest poprzez czapki lustrzanych w flagi narodowe, prawie dostać wszystko. A wyścig dopiero się zaczyna.

Więcej o Aston Martin, Citroën, Fiat, Mini, inteligentny