Central Garage Bad Homburg: entuzjaści dokonać Muzeum

Centralny Garaż w Bad Homburg jest wybitnym przykładem rocznika hobby. Muzeum powstał w bardzo krótkim czasie, co przekonuje zmieniających się wystaw i historycznie cennych eksponatów - i entuzjastycznych twórców muzealnych.

09.11.2010 Kai Klauder Napędzany

Z zewnątrz garaż Centralny jasno do przechodniów, że nie jest już samochodowym Opel, ale Automobile Museum można znaleźć tutaj. motywy historyczne zostały wydrukowane na dużą skalę planowania i przyciągnąć odwiedzających. A najpóźniej, gdy jeden z HB mężczyzn i wystawy " Vespas, Tiger, Sparrow & Co: Creatures of cudu gospodarczego" jest mile widziane, klasyczny samochód słońce wschodzi.

W żadnym czasie, garaż był Centralny

Centralny Garaż znajduje się w dawnym salonie Georg von Opel po raz największego dealera Opla z 26 oddziałów, które zostało rozliczone w 2006 roku. Jak dealerskiej samochód oferowany był w 2006 roku kupić, Dieter Dressel myśli "Następnie można jeszcze zrobić coś z niego", To powiedział i uciekł z kilku pracowników do pracy.

W lecie 2007 roku, były dealerskiej samochód był czas przekształcane że pierwsza wystawa została otwarta na około 670 metrów kwadratowych. Od tego czasu, Dieter Dressel realizowane z Central Garage tymczasowy koncepcję wystawienniczą z dwóch kwestii rocznie. Pierwsza wystawa poświęcona temacie 100 lat Kaiser Preis wyścigu. To było po wystawach "Legendarne motocykle HOREX od Bad Homburg", "Adler - raz dumy i radości we Frankfurcie", "50 lat w dwusuwowy DKW", "Od Grantura do Sagaris - to mocarze z TVR Forge" i "Porsche - Volkswagen z samochodu marzeń",

Unikalne -Maikäfer Josefa Ganz

Obecna wystawa "Vespas, Tiger, Sparrow & Co: Creatures of cudu gospodarczego"Czyli do dnia 17 kwietnia 2011 prezentuje popularne samochody z okresu powojennego. "Małe samochody są po prostu popularną postacią. Przyciągają one ludziom w ostatni weekend 150 osób tutaj.", Do Dressel, który spotkał się z Centralną garaży sen i nakrętka prawdziwy samochód jest zadowolony. I jednośladów są także wśród jego pasją, jego pierwszy motorower jest przywracana i pierwszy motocykl od ojca, DKW NZ 250 z 1938 znalezionych objazdów swoją drogę do centralnego garaży.

Kompilacja wystawy z Messerschmitta, Lloyd Alexander Ghia Aigle Coupe, BMW Isetta, Kleinschnittger, Goggomobil tym piccolo przyczep kempingowych, z "łabędzie" nazywa NSU Prinz Sport do dumy. Jednym z najważniejszych jest chrząszcz, 1931 wszystko opracowane przez inżyniera i były redaktor naczelny Motorowy krytyki Josef samochodu. Umowa na rozwój był Frankfurt firma Adler. Co ciekawe na pojeździe wiele szczegółów budowy, że tylko lata i dekady później zostały włączone do innych producentów w produkcji. Nawet chrząszcz przyszedł zaledwie rok później z centralną ramą i tylnego silnika - chrząszcz już 1931. Wyjątkowy był ostatni kawałek kolekcji samochodem Michael Graf Wolff Metternich i jest teraz dostępny w środkowo-Garaż w Bad Homburg - sam ten samochód jest warto odwiedzić.

Leukoplastbomber a minimalna mobilna

Lloyd LP 300 jest ładny samochód. I dlaczego on przydomek "Leukoplastbomber" otrzymał, jest oczywiste na pierwszy rzut oka. Jego korpus wykonany jest z tkaniny. "Faktycznie jak karton, jesteś przybity do drewnianej ramy, powiedział Richard Graf, następna chwila "Klodeckel" otwiera. Pomiędzy około 40x50 cm dużej maską dwucylindrowej dwusuwowy zakażonego 10 PS, który jest odpowiedzialny za napędzania unrestored Lloyd PR 300th "Który miał naprawić ciało, po prostu wziął kieszeni kwestii obsługi klienta, która składała się z takiego samego materiału jak ciało, wyciąć odpowiedni uchwyt kawałku i reperowanie jego samochód." Liderzy Central mówi Karl Ludwig Eisner.

Idealny pojazd dla zatłoczonych miast wewnętrznych dzisiaj jest związany z brütsch mopetta w wystawie, która ma również szczególny związek do muzeum. Ponieważ krupier Frankfurt Opel Georg von Opel chcieli producenci mini-Mobile z HOREX (Bad Homburg) na podstawie licencji. Tylko 14 egzemplarzy brütsch mopetta zostały zbudowane mniej niż garstka przeżyła.

Na górze, goście mogą spodziewać się kolekcja 30 zabytkowych skuterów Vespa. Nawet modele Licencjobiorcy Hoffmann, A.C.M.A, Douglas i Messerschmitt widać.

Miłośnicy zrobić Muzeum

"Jest to czas, zagubiony, może wystąpić ponownie"Mówi Norbert Jäger, szef grupy ministrantów chłopców Bad Homburg. Tylko przyjaciel ASC przybył ze swoim Messerschmitta i zgodził się dostarczyć strzelać ze wszystkimi dokoła ołtarza. To jest rzeczywiście tak szczególnego w Central Garage, tutaj dzięki czemu entuzjaści Muzeum Dieter Dressel i jego personel i klub przyjaciół żyć swoje hobby i inspirować innych poprzek Oldtimerei.

Podobnie jak ministrant, którzy powracają do Messerschmitta po ich rundzie treningowej. Jednym z Sexton, skórka tylko z tylnym siedzeniu Śnieżka trumny mówi z błyszczącymi oczami: "Krass, jak siedzieć na Präsentiertablett - i jak ulał „kiełbasy ne."

Modele samochodów na miarę

W centralnej garaży i model przyjaciół może być szczęśliwy, ponieważ Peter Herbold tutaj musi być małe imperium modelu samochodu. Badany architekt ma do czynienia od ponad 35 lat z modelem i dostarcza zindywidualizowane modele produkują na zamówienie. "Wielu klientów chce ich modelu samochodu dokładnie tak jak ich oryginalne lat temu samochód. Dzielę więc modele serii i piasek świecą ciała, a następnie zbudować je z aluminium lub z drutu felgi zera. Kto chce dostać mi całkowicie wycięte z litego modelu samochodu"Wspomniany Herbold.

Centralny Garaż w Bad Homburg charakteryzuje bliskość scenie, ona oferuje zainteresowanym klubom możliwość realizacji własnych wystaw i wspiera ich w organizacji i prezentacji. Kluby jako organizator wystawy


Godziny otwarcia Central-Garage

Od środy do niedzieli od 12:00 do 16:30.
Wystawa „Vespas, Tiger, Sparrow & Co istoty cudu gospodarczego i okresu powojennego" nadal działa aż do 17 kwietnia 2011th
CENTRAL GARAGE GmbH
Niederstedter Weg 5
61348 Bad Homburg v. d. wysokość
Telefon: +49 (0) 6172 do 5976057
Faks: +49 (0) 6172-5976058
E-mail: info [at] central-garage.de

Więcej o BMW, szkła, Lloyd