Lamborghini w Sant’Agata Bolognese Muzeum: Charalambos Bull Arena na 2 poziomach

Lamborghini ma burzliwą przeszłość. Producent ciągników, włoska firma zmieniła się wydajność kutej z super samochodów sportowych. Z piosenek takich jak Miura, Countach, Diablo i Murciélago. W muzeum na miejscu Lamborghini upaja w przeszłości - i opowiada jego historia zaczęła się na 350 i 400 GT samochodów sportowych, takich jak Miura, Countach, Urraco, Jalpa do LM002 SUV.

03/06/2016 Andreas Haupt Napędzany

Automobili Lamborghini, Via Modena 12, I-40019 Sant'Agata Bolognese: W tym adresem, powinno się złożyć wizytę raz, kiedy trzymasz go supersamochodów. I mają słabość do biegu tradycyjnej w tym samym czasie. Tutaj, w małej włoskiej społeczności w regionie Emilia-Romania, nie tylko one produkują rocznie około 3200 nowych walki byków gatunek Aventador i Huracan, ale także pamiętać swojej przeszłości.

Lamborghini Miura SV - Lamborghini Muzeum - Sant'Agata BologneseLambos byków 2 poziomie 11 sek.

Lamborghinis historia stoi na parkiet

Szklana fasada, parkiet: Od 2001 roku, zwijają się na dwóch piętrach kilka byki wygodne, Lamborghini nie jest już na arenie do walki z Porsche, McLarens i Bugattis na świecie wysyła. I oczywiście, przed ulubionym przeciwnikiem Ferrari.

Lamborghini 350 GT, 400 GT, Miura, Countach, Urraco, Jalpa, LM002, Espada, Estoque: Powiesz jej historię w galerii - wzbogacony o fascynujących zdjęć na ścianach. Pierwszy eksponat z muzeum domu był Murciélago.

Burzliwa historia, ale zaczyna się od 350 GT - pierwszy model produkcji masowej marki. 3,5-litrowy silnik V12, 280 KM i prędkość maksymalna 280 km / h. Lamborghini rejestrowane 1964 do 1966 w sumie 120 kopiami. Następca 400 GT udało się podwoić liczbę sztuk. Obaj już dumnie nosili emblemat byka na karoserii.

LM002 "co 10 minut na stacji benzynowej"

Tradycja szukać nazwiska swojego samochodu sportowego w walkach byków, Lamborghini Miura zaczęło się. W tym czasie z 280 km / h najszybszych samochodów sportowych na świecie okazał się pierwszym wielkim hitem wśród Włochów. Tylko jeden z sukcesu może nie smakowały: Lamborghini Islero, który Miura umieścić w cieniu.

Również trafiły do ​​muzeum pozwoliły Espada Jalpa i 350. Jeden z nich był pierwszy czteromiejscowy grand tourer z Lamborghini, druga była do 1988 ostatni V8 marki. Dla niego inżynierowie Lambo obejmie 2018 znowu nadchodzi SUV. Jego poprzednik teren nazwany LM002. LM dla Lamborghini wojskowy, który wyjaśnia pierwotnie przeznaczeniem. Kolos 2,7 ton, lub po prostu Rambo Lambo napędza V12 5,2 litra. Jego pasja do benzyny LM002 pod grubym ciele nigdy nie mógł ukryć. "Jeden litr za kilometr", Szyderczy żart o jego pragnienia. Inne prasy to w ten sposób: "Kto został zdeptany Cię na autostradzie. Dziesięć minut później, nie widać go na stacji benzynowej."

W 53-letniej historii motoryzacji, Lamborghini też musi odłożyć sporadyczne niski cios. Pomimo Countachs to kriselte w firmie w 1970 roku. A właściciele zmieniło od tego czasu aż do 1998 roku, ponieważ w niektórych klub piłkarski autokarów. Audi przejął stery.

Niestety, nie znaleźliśmy drogę do muzeum wszystkie modele. Na przykład, Lamborghini Marzal. Lub Miura Roadster. Oba Poszczególne kawałki są obecnie własnością prywatną.

Które znajdują się w muzeum, zobaczyć nasz pokaz slajdów.

Więcej o Lamborghini